Energie udolala Litvínov a ovládla derby

ELH: HC Energie Karlovy Vary - HC VERVA Litvínov 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Karlovarští hokejisté uspěli na domácím ledě ve vyrovnaném a napínavém utkání s Litvínovem a zvítězili 2:1. Energii podržel výborným výkonem Tomáš Závorka, o branky se postarali Roman Pšurný a Radim Hruška. Svěřenci trenéra Karla Mlejnka díky bojovnosti a nasazení získali cenné tři body, další zisk může přijít ve čtvrtek, kdy se Karlovy Vary představí na ledě Vítkovic.
Tipsport extraliga, 14. (ČT), ne 19.10.2014, KV Arena
2:1
1:0, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 2. Pšurný (Balán, V. Tomeček), 43. R. Hruška (Balán, Šmach) – 32. Hübl (Lukeš, Ručinský). Rozhodčí: Lacina, Úlehla – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:8. Využití: 1:1. Diváci: 2895. Střely na branku: 29:37. Zblokované střely: 6:6. Hity: 8:7. Vhazování: 35:38. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Karlovy Vary: Závorka – Sičák, Harant, Redlihs, J. Tomeček, Deyl, Šmach, Dvořák – Vachovec, Kverka, Duda – Heizer, Skuhravý, D. Hruška – Pšurný, Balán, Tomeček – Štals, R. Hruška, Koblasa – Gorčík
Litvínov: Francouz – Kubát, Chaloupka, Šlégr, Pavlík, Sklenička, Zeman, Baránek – Lukeš, Hübl, Majdan – Ručinský, Hanzl, Martynek – Gerhát, Piroš, Písařík – Jurčík, Smolka, Šrámek

Energetici vlétli do utkání ve velkém stylu. Francouzovu pozornost nejprve tvrdou střelou prověřil Skuhravý, o chvíli později zase litvínovský gólman vytáhl povedený zákrok proti pokusu Vojtěcha Tomečka, který pálil hned po buly. V čase 1:58 už se ale KV Arena mohla radovat, gólový účet duelu otevřel Roman Pšurný. Karlovarští měli i nadále navrch a zprava pálil znovu Tomeček, brankář si ale poradil. Změnu herního rytmu přineslo až vyloučení Dudy. Verva v početní výhodě dostala domácí pod tlak, Závorka ale dokázal nepřehlednou skrumáž v brankovišti ustát. A o chvíli později si poradil i s tvrdou ranou Martynka.

Po návratu kapitána Energie se vše vrátilo do starých kolejí a Karlovarští působili na ledové ploše svěžejším dojmem. V 15. minutě navíc hráli po vyloučení Martynka přesilovou hru, Litvínov ale bránil velmi spolehlivě. Navíc se předvedl i v ofenzivě, když hrál po faulu Koblasy v početní výhodě. Ručinského střela z pravého kruhu ale skončila těsně vedle. V závěru první části se hrálo převážně ve středním pásmu, do šaten se tedy šlo za stavu 1:0.

Do druhé periody vstoupili aktivněji hosté hnaní touhou po vyrovnání. Přestože ale drželi puk pod kontrolou v útočném pásmu, žádnou výraznou šanci si nevytvořili. Skórovat mohli naopak energetici, kteří se dostali do přečíslení dvou na jednoho, David Hruška ale netrefil prudkou přihrávku. Ve 25. minutě byl tentýž hráč vyloučen a Verva byla blízko vyrovnání. Lukešovu ránu ale brankář vyrazil mimo a překonat se nenechal ani při obrovském závaru v brankovišti, kdy se snažil puk dotlačit za brankovou čáru Šrámek.

Nácvik litvínovských přesilovek pokračoval i po vypršení Hruškova trestu, na trestnou lavici usedl pro změnu Pšurný a po nedovoleném zákroku Dudy hrála Verva dokonce dvacet pět sekund v pěti proti třem. Hosté sice trpělivě obléhali svatyni Karlových Varů, Závorku ale překonat nedokázali. V polovině utkání poté zamířil navštívit časoměřiče opět Pšurný a tentokrát už obrana Energie kapitulovala. U levé tyčky si na Lukešovu přihrávku počíhal kapitán Litvínova Viktor Hübl, který poslal kotouč do sítě.

Hned v úvodu třetího dějství byl vyloučen Sklenička a Energie měla k dispozici početní výhodu. S Kverkovou ranou z levé strany si ještě Francouz dokázal poradit, o chvíli později se ale po střele od modré čáry dostal k dorážce Radim Hruška, který poslal puk do branky. Na druhé straně zahrozili litvínovští po střele Chaloupky, kterou vyrazil gólman před sebe, k puku se ale nedostali včas.

Francouze poté několikrát zkusil překvapit aktivní Redlihs, hostující muž v masce si ale s jeho pokusy dokázal poradit. Hosté měli dobrou příležitost ke srovnání skóre po vyloučení Skuhravého v 56. minutě, Pavlíkův pokus ale Závorka zneškodnil a Lukešova tečovaná střela skončila těsně mimo. V samém závěru zápasu to Litvínov zkusil v šesti bez brankáře a v posledních sekundách se snažil dotlačit puk do branky, to se ale nepovedlo. Energie tak porazila Vervu 2:1.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Myslím, že kdybychom v první třetině využili dvě tři stoprocentní příležitosti, které jsme měli, mohli jsme soupeři odskočit na dva góly. Ve druhé třetině jsme nebyli spokojeni s disciplínou, ačkoli jsme si před zápasem zdůrazňovali, že Litvínov nemůžeme pouštět do přesilovek, ve kterých je silný. Na druhou stranu naši hráči odvedli v oslabení dobrou práci. V závěrečné třetině jsme po dlouhé době dali gól v přesilové hře a díky tomu jsme získali tři body, se kterými jsme velmi spokojeni.

Miloš Hořava (HC VERVA Litvínov): Bylo to těžké a vyrovnané utkání. Rozhodlo, že jsme měli k dispozici mnoho přesilovek, ale využili jsme jedinou. Vary hrály velmi dobře, obětavě, jako celou letošní sezonu.