Energie udolala tápající Vsetín

K a r l o v y V a r y - Energie zaslouženě porazila na svém ledě dosud v lize tápající Vsetín. Trenéři Valachů se pokusili nasadit do branky mladíka Žigardyho, ten se ukázal v dobrém světle, avšak ani jeho výkon nestačil k odvrácení již deváté prohry v řadě. Vítěznou branku Energie vstřelil v 31. minutě Ľubomír Hurtaj, ale definitivní klid zajistil domácím až pohotovou ranou Ján Lipianský v závěrečné třetině. Karlovy Vary zvítězily nad Vsetínem v poměru 3:1, po třetinách 1:1, 1:0 a 1:0.
Tipsport Extraliga, 12. kolo, ne 10.10.2004, Zimní stadion Karlovy Vary
Vsetín
3:1
1:1, 1:0, 1:0
Branky: 5. Dvořák (Alinč), 31. Hurtaj (Tomík, Procházka), 55. Lipianský (Tomík) - 18. Demel. Rozhodčí: Šindler - Rozlílek, Sichrovský. Vyloučení: . Bez využití. Diváci: 3600. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Karlovy Vary: Šmíd - Bauer, Polák, Kutlák, Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur - Dvořák, Alinč, Procházka - Tomík, Lipianský, Hurtaj - Kumstát, Skuhravý, Kraus - Míka, Krátoška, Košťál
Vsetín: Žigardy - Jaškin, Frolo, Hrabal, Kowalczyk, Klesla, Němec, Horák - Veselý, Vlach, Somík - Kovář, Vak, Demel - Zadina, Brabenec, Korotvička - Květon, Pavliš, Pištek

Dnešní extraligový duel svedl dohromady dva tabulkové sousedy, kterým se v pátečním kole nepodařilo dosáhnout na body. Domácí Karlovy Vary přišly o vítězství se Spartou necelé dvě minuty před koncem strhujícího duelu, Vsetín inkasoval na Lapači 6 branek od probuzených Pardubic a připsal si osmou porážku v řadě. Oba soupeři tak mohli nastupovat s notně nalomeným sebevědomím, i když příčina byla u každého jiná. Domácí trenér Pazourek se musel při ranním tréninku Energie zaměřit především na psychickou stránku přípravy týmu na dnešní zápas. Vsetín navíc přijel bez své brankářské opory Čechmánka. Vítězství či alespoň minimální bodový zisk měly být základním cílem obou soupeřů.

Hosté v brance s juniorem Žigardym a bez vypoklonkovaného Stantiena vyhráli první vhazovaní, ale Jaškin se ho hned zbavil zakázaným uvolněním. Po dalších pár sekundách si musel jít odpočinout hostující Frolo za vražení na hrazení. Energie se však nabízené výhody nezhostila nijak úchvatně a nedonutila hosty k žádným chybám. V polovině 5. minuty však výtečně zachytil špatné vyhození hostí Milan Procházka předal Alinčovi, ten našel před bránou úplně volného Dvořáka, který měl tolik času, že mohl udělat gólmanovi efektní kličku a zasunout do prázdné branky. 1:0. V sedmé minutě se vylučovalo na straně domácích: Krajíček podrazil pronikajícího hráče Vsetína. Přesilovka v podání hostí byla ještě horší než ta úvodní domácí, a tak se na obrazu hry ani na skóre nic nezměnilo. Vsetín působil unaveně, ale domácí to zatím patřičně nepotrestali. Střely létaly kolem tyčí a zdálo se být jen otázkou času, kdy Žigardy bude lovit ze sítě další puk. Hosté bruslili, jakoby tahali nohy z medu a na ledě to vypadalo, že domácí hrají permanentní přesilovku. Ve třinácté minutě byl před odkrytou brankou Skuhravý, ale hůl mu držel Jaškin tak pevně, že gól musel dát domácí forward kopnutím nohou. Branka nebyla samozřejmě uznána, Jaškin však šel zahřát trestnou. Domácí opět sehráli přesilovku tak, jakoby si říkali, že je jim Vsetína líto. Začátek 18. minuty je za jejich lehkovážnost potrestal tím nejhorším způsobem. Demel se před brankou domácích dostal k odraženému puku od paty karlovarského beka Kutláka, plácl do něj a bylo vyrovnáno. Do šaten se šlo za jen těžko uvěřitelného stavu 1:1.

Na obrazu hry se nic nezměnilo ani v úvodu druhé třetiny. Vary snad jen o něco přesněji střílely, mladý vsetínský gólman byl však rezolutně proti. Ve 26. minutě byl za držení vyloučen vsetínský Korotvička. Domácí se usadili v útočném pásmu, ale zahuštěný prostor před brankou se jim nepodařilo překonat. Na hokejky domácích se znovu nastěhovala nepřesnost a nervozita, přihrávky jen zřídka našly správnou adresu. Vysvobození z marasmu pak konečně přineslo červené světlo za vsetínskou brankou. Po krátkém tlaku zakončoval ve 31. minutě dorážkou Hurtaj. Ve 32. minutě byl za krvavé zranění Krátošky vyloučen na 4 minuty Pavliš. Vsetín překvapivě vysunul forčeking a byl v oslabení dokonce nebezpečnější než domácí. Sotva se vyloučený vrátil na led, vše se vrátilo k normálu a karlovarští se usadili na více než minutu před Žigardyho brankou. Ani z tohoto tlaku, ani z dalších šancí, kterých si domácí na jednu třetinu vytvořili až dost, se třetí gól neurodil.

Hubené vedení domácích rozhodně nemohlo tribunám stačit a ani pro tříbodový zisk nebylo zdaleka rozhodující. Každá akce hostí, která se dostala před Šmída, by klidně mohla skončit gólem. Tuto skutečnost si v úvodu třetího dějství více uvědomovali hosté a několikrát se dostali do nebezpečné koncovky. Na domácí dosedlo „sparťanské trauma“ . V obavě o výsledek se začali dopouštět chyb v obraně a jen nemohoucnost hostí je uchránila od pohromy. Ve 49. minutě měl gól na holi Skuhravý, ale puk jen projel podél brankové čáry. V téže minutě byl vyloučen Krátoška a poskytl Valachům příležitost se brankově prosadit. To se jim nezdařilo. V 53. minutě se dral do šance opět Skuhravý, natlačil se až do brankoviště, ale puk zůstal skryt pod betony hostujícího brankaře. Skuhravý se pak pustil do pěstní potyčky s Němcem a oba byli po zásluze na dvě minuty vykázáni z hrací plochy. V 55. minutě konečně krásně nabil Lipianskému Tomík, a ten nezadržitelnou bombou nad ledem k levé tyči zvýšil na 3:1. Do konce utkání již domácí hráči Vsetín k ničemu nepustili a tři body zůstali zcela po zásluze v Karlových Varech.

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Zápas jsme začali dobře, za stavu 1:0 jsme měli místy drtivý tlak, ale od vyrovnání na 1:1 se to zabrzdilo a od druhé třetiny byla naše hra upracovanější a upracovanější. V podvědomí hráčů asi zůstával závěr zápasu se Spartou. Proto je dnešní vítězství cenné."

Zdislav Tabara (Vsetín): "Do utkání jsme šli s tím přečkat počáteční tlak, což se nám nepodařilo. Sice jsme vyrovnali, ale jinak se na góly strašně nadřeme. I když opticky držíme vyrovnanou hru, některé zbytečně inkasované góly sráží mužstvo do kolen."