Energie ztratila body v koncovkách třetin

P a r d u b i c e - Jen velmi těsně podlehla Energie na ledě suverénního lídra extraligy. HC Moeller Pardubice se sice dostal v první třetině do dvoubrankového vedení, to ale dokázali svěřenci trenéra Fardy smazat ještě do poloviny zápasu. Štěstí však stálo na straně domácích! Pardubičtí se opět dostali do dvoubrankového vedení, snížení z hole Bednaříka již přišlo příliš pozdě. K vyrovnání nevedla ani minutu trvající hra bez brankáře. Energie přiváží z východních Čech prohru 3:4, po třetinách 0:2, 2:1, 1:1.
Tipsport Extraliga, 39. kolo, ne 11.1.2004
Pardubice
4:3
2:0, 1:2, 1:1
Branky: 6. Divíšek (Petr Sýkora, Michal Sýkora), 20. Pištěk (Duben, Mikeska), 40. Divíšek (Petr Sýkora), 54. Petr Sýkora (Zábranský) - 26. Alinč (Němčický, Bauer), 30. Tvrdík (Alinč, Ptáček), 59. Bednařík (Lipianský, Rodin).
Rozhodčí: Jebavý - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. Diváci: 6570.
Pardubice: Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Duben, Pácal - Kudrna, Blažek, Lubina - P.Sýkora, Divíšek, Janecký - Kubišta, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha.
Karlovy Vary: Barta - Hájek, Ptáček, Galvas, Vantroba, Bauer, Rodin - Tvrdík, Alinč, Němčický - Jantovský, Lipianský, Bednařík - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Netík, Polák, Košťál.

Karlovy Vary na Pardubice překvapivě nevyrukovaly s defenzivní taktikou. V první části to byl totiž celek ze západních Čech, koho zdobil lepší pohyb a častější střelba. Jenže zatímco Kumstátovu dorážku i neohrožený průnik Jantovského domácí gólman Svoboda pokryl, Pardubičtí se radovali hned ze své první vážnější šance. Petr Sýkora se v 6. minutě dobře zorientoval v rohu kluziště a přesnou příhrou před branku nedal Divíškovi šanci minout. Energetiky obdržená branka k zemi nesrazila a i nadále byla ve větší permanenci obrana Východočechů. Opět se však projevila známá nemoc Karlových Varů – efektivita. Spolupráce Košťála s Polákem, Rodinova dělovka od modré čáry či několikeré dorážky Tomáše Netíka brankovou čáru nepřešly. Na druhé straně se vedlo podobně Lubinovi, nepřesně zakončoval i Petr Sýkora. Zato Pištekova přesilovková teč Dubnovy rány z poslední minuty poslala Energii poprvé do šaten s dvoubrankovým mankem.

Velké věci se začaly dít v prostředním dějství. Domácí sice zpočátku převzali iniciativu, ránu Petra Sýkory nedokázal do poloprázdné branky dopravit Lubina, chybnou rozehrávku Ptáčka nepotrestal Divíšek. Střelecky se tedy prosadil soupeř. Jan Alinč se dostal do úniku s Tomášem Němčickým, mezi kruhy si s ním vyměnil kotouč. Střela zamířila přesně mezi Svobodovy betony a poprvé rozjásala členy karlovarské loupežné výpravy. Hostujícím hokejistům rázem narostla křídla. Rychlobruslařský souboj Netík nad Podhradským sice vyhrál, v tísni ale blafák do zdárného konce nedotáhl. V polovině udeřilo podruhé. „Domácí“ Michal Tvrdík převzal v útočném pásmu od Jana Alinče, natlačil se před brankoviště, a ač nadvakrát, protlačil kotouč do pardubické sítě. Moeller se z nepříjemné spršky vzpamatoval v oddechovém čase, zaskočené publikum až v samém závěru třetiny. Necelou půlminutu před druhou sirénou přespurtoval Petr Sýkora obrannou dvojici Hájek, Ptáček. Podobně jako při první trefě naservíroval finálovou přihrávku před odkrytou branku Divíškovi, jenž se opět nemýlil.

Ve třetí části si Karlovarští značně zkomplikovali situaci několika zbytečnými nedovolenými zákroky. Po faulu Hájka nejprve nechal nejaktivnější domácí útočník Petr Sýkora vyniknout Bartovu lapačku. V 54. minutě, při vyloučení Petra Kumstáta, už na jeho přesnou střelu k tyči neměl gólman Energie žádnou odpověď. Znovuzískané dvoubrankové vedení lídra extraligy evidentně uspokojilo. Jiskřičku naděje vykřesal minutu a půl před koncem Lukáš Bednařík. Po několika střelách do připraveného Svobody se zmocnil puku a bekhendovým blafákem vrátil Karlovým Varům naději. Závěrečná hra bez brankáře však k výraznějšímu ohrožení branky nevedla, naopak Divíšek mohl dovršit hattrick, jenže od modré čáry opuštěnou svatyni netrefil.

Sympatický výkon energetiků kazí nepovedené koncovky třetin a zbytečná vyloučení ve třetí třetině. Karlovým Varům se letos poprvé podařilo Pardubicím vstřelit více než jeden gól, přesto to ani tentokrát na bodový zisk nestačilo.

Miloš Říha (Pardubice): I když jsme ani dnes nehráli s takovou lehkostí jako na začátku sezony, tak přístup hráčů k utkání byl lepší než v posledním zápase doma. Věděli jsme, že Vary budou nepříjemným soupeřem a jsme rádi, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce.

Radim Rulík (Karlovy Vary): Nepodali jsme špatný výkon, ale tím, že jsme inkasovali v závěru prvních dvou třetin, jsme se připravili o lepší výsledek. Takové góly vždycky srazí mužstvo, a pak to stojí hodně sil, zejména psychických. Vytvořili jsme si určité šance, něco proměnili a byli jsme domácím vyrovnaným soupeřem.