Hynkova úspěšná premiéra vrátila Energii do desítky

HC Energie - HC MOUTFIELD 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
KV Arena si po více než měsíci užila oslavy tříbodového vítězství, když zde energetici zvládli souboj s Českými Budějovicemi. Povedený večer naznačila již rychlá trefa Václava Skuhravého (na snímku) ve druhé minutě. Poctivě pracující energetici pak dokázali odpovědět i na vyrovnání Jihočechů a v povedené třetí třetině rozhodli o zisku tří bodů. Aktuální střeleckou formu potvrdil především Pavel Kuběna, který zaznamenal dva přesné zásahy a stal se nejlepším hráčem utkání.
O2 extraliga, 23. kolo, pá 13.11.2009, KV Arena
České Budějovice
5:2
1:1, 2:1, 2:0
Branky a nahrávky: 2. Skuhravý (Němec, Tribuncovs), 23. Hluchý (Němec), 32. Kuběna (Dej), 43. Pletka (Němec), 44. Kuběna (Zaťovič) - 15. L. Květoň (Mikeska), 37. L. Květoň (Mikeska). Rozhodčí: Turčan, Souček - Rozlílek, Pavlovič. Vyloučení: 8:11. Využití: 3:0. Diváci: 4749. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Tribuncovs, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál, Kristek, Melenovský, Hluchý, Pletka, Pech, Skladaný, Kuběna, Dej, Zaťovič
České Budějovice: Turek - Ptáček, Gřegořek, Melichar, Snopek, Macháček, Poživil, Hudec - Micka, Vak, Veselý, Gulaš, Mikeska, Květoň, Melichárek, Šimánek, Hřebejk, Kotrla, Mertl, Sailer

Samotný úvod zápasu přinesl v první minutě vyloučení budějovického Snopka za nedovolené bránění. V oslabení chtěl Macháček vyhodit kotouč z pásma, ovšem dal do svého snažení příliš razance, až kotouč vlétl do hlediště, a tak si Karlovy Vary ze začátku zahrály hned dvojnásobnou početní výhodu. Neuplynulo ani třicet vteřin z druhého trestu a v domácích ochozech se mohlo slavit. Ondřej Němec napálil kotouč od modré těsně mimo branku, ten se odrazil od zadního mantinelu přímo na hokejku Václava Skuhravého a karlovarský kapitán neměl již mnoho práce s umístěním kotouče do odkryté klece. Karlovy Vary se od té doby dostaly do velkého tlaku a to i díky častému vylučování. Hosté nebyli pro domácí příliš velkou hrozbou, k brance Mensatora se dostávali spíše sporadicky. Vyjimkou byla 15. minuta. Jihočeši hráli power-play při signalizovaném trestu domácích a takovou nenápadnou, leč povedenou střelou zápěstím, se trefil Lukáš Květoň přímo do horního růžku jmenovce Mensatora. Do konce úvodní třetiny se toho již moc nestalo, a tak hráči šli do kabin za vyrovnaného stavu 1:1, i když o trochu více ze hry měli domácí.

V čase 21:51 odešel na trestnou lavici jihočeský Šimánek, a připravil tak z kraje druhé třetiny šanci pro Energii. Po jedenácti vteřinách se ale musel Šimánek vrátit na kluziště, jelikož přesně tolik vteřin trvalo Milanu Hluchému než dorazil střelu Němce za Turkova záda. Domácí poté svou nedisciplinovaností přichystali pro Motor pár přesilovek, vyjímkou nebyla ani přesilovka dvojnásobná, ovšem ani jednu z nich Jihočeši využít nedokázali. Naopak Energie i několikrát ve vlastním oslabení dokázala zahrozit. Ovšem bez brankového úspěchu. Ten ale přišel v čase 31:50 v podobě velmi zajimavého hokejového momentu. Rastislav Dej objel Turkovu branku, u jeho pravé tyče ponechal kotouč, který si převzal Pavel Kuběna a ten vymetl pavučinky v poloodkryté kleci. Na Českých Budějovicích sice byla vidět snaha výsledek zkorigovat, ovšem nedařilo se především v koncovce. Karlovy Vary dnes opravdu dobře bránily. Změna skore přišla čtyři minuty před koncem druhého dějství a opět po takové nenápadné akci. Jihočeský Lukáš Květoň po přihrávce Mikesky z levého kruhu zápěstím propálil stojícího Mensatora. Karlovarský brankář měl zřejmě zakrytý výhled, proto se na Květoňovu střelu ani nepostavil do klasického brankářského postoje. Karlovy Vary měly ještě v závěru drtivý tlak, ovšem jihočeská obrana vedena brankářem Turkem statečně odolávala tomuto náporu.

Úvod posledního dějství přinesl opět rychlý gól. Postaral se o to Václav Pletka velice pohlednou akcí, kdy si z levé strany od gólmana Turka najel přímo před něj, povedenou kličkou do forhendu ho nechal kleknout a pak již v pádu doklepl touš do odkryté klece. Nutno podotknout k této brance, že budějovická obrana naprosto vyhořela. Nevšimla si, že kotouč u hrazení převzal Pletka a odjela od karlovarského útočníka pryč, zřejmě střídat. Jaké bylo asi pro dvojici obránců zděšení, když slyšeli jásot v ochozech. Nic už nezměnil fakt, že Jihočeši opět prohrávali o dvě branky a to 4:2. Naopak navýšení skore se uskutečnilo o necelé dvě minuty později a opět po zajímavé akci domácích. Rastislav Dej vystřelil na bránu svižnou střelu od modré v úrovni pasu a mladík Pavel Kuběna pohotově tuto sklepl za Turkova záda a připsal si tak již druhou trefu v zápase. Na Budějovických bylo vidět, že se snaží se zápasem ještě něco udělat, ovšem chybělo štěstíčko v koncovce. Jihočeši měli i několik zajímavých šancí, za všechny například ta Květoně, který mohl zblízka pálit do prázdné klece, ovšem netrefil kotouč. Nadměrným snažením se hráči Motoru dostávali často na trestnou lavici, což v naprostém závěru utkání nabídlo ještě šanci Karlovým Varům zahrát si dvojnásobnou přesilovku. Ovšem do konce utkání se již nic nestalo a tak Budějovičtí odjížděli domů s nulovým bodovým ziskem a Karlovy Vary si připsaly důležité tři body a jsou zpět v „top ten“ ligové tabulky.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Jsem rád, že jsme naši společnou premiéru začali vítězně. Mužstvu za to děkuji. Od začátku utkání jsme byli aktivní, což nám přineslo dvojnásobnou přesilovku, ve které jsme šli do vedení. Pak jsme trochu vypadli ze hry, ale dařilo se nám v nástupech do třetin, kdy jsme pokaždé dokázali skórovat. Na začátku třetí části se poté rozhodlo. V naší hře se objevilo to, co jsme chtěli. Cpali jsme se do branky, chodily tam puky. Doufáme, že v tomto trendu budeme pokračovat.

František Výborný (HC Mountfield): Chtěli jsme eliminovat počáteční tlak Varů a nejít rychle do oslabení, což se nám ale nepodařilo. Hned v první minutě jsme byli vyloučení a ve třech jsme poté inkasovali gól. Podařilo se nám srovnat, byli jsme v zápase, ale za stavu 3:2 jsme začali třetí třetinu chybou a dostali gól. Celkově jsme dnes inkasovali po našich individuálních chybách. Vary nás předčily v osobních soubojích, ve kterých byly silnější, což rozhodlo.