Karlovy Vary ulouply v Pardubicích dva bodové perníčky

P a r d u b i c e - Skvělého a překvapivého úspěchu dosáhli hokejisté HC Energie na ledě Pardubic. V první zápase po reprezentační přestávce a překonané virové nákaze se silnému soupeři zcela vyrovnali, v normální hrací době uhráli remízu a v prodloužení dokonce díky dokonale provedenému bekhendovému blafáku Martina Hlavačky urvali i prémiový bod. Reprezentační bek si v průběhu utkání připsal ještě asistenci, třemi přihrávkami přispěl k vítězství Róbert Tomík a skvělou formu potvrdil rovněž brankář Lukáš Mensator. Po třetinách 1:0, 1:2, 0:0 a 0:1 vezou energetici z Pardubic výhru 3:2 v prodloužení.
Tipsport Extraliga, 22. kolo, út 16.11.2004, Duhová aréna
Pardubice
2:3p
1:0, 1:2, 0:0 - 0:1
Branky: 17. Hejduk, 37. Mikeska (Novotný, Hejduk) - 24. Kraft (Tomík, Hurtaj), 31. Krajíček (Hlavačka, Tomík), 63 Hlavačka (Tomík, Hurtaj). Rozhodčí: Smeták - Lipina, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. Diváci: 8 123. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Pácal, Vyhlídal, Mudroch, Linhart, Havíř - A. Hemský, Dopita, T. Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - P. Sýkora, T. Divíšek, Tvrdík - Průcha, Koukal, Pištek.
Karlovy Vary: Mensator - Harant, Bauer, M. Hlavačka, Krajíček, F. Ptáček, Kutlák, J. Polák, Suur - M. Dvořák, Alinč, Milan Procházka - Tomík, Kraft, Hurtaj - Kraus, Skuhravý, Petr Kumstát - Krátoška, Lipianský, Košťál.

Od prvních okamžiků do poslední vteřiny praktikovali karlovarští hokejisté důsledně to, co si při odjezdu do Pardubic předsevzali: pečlivě bránit a udeřit z rychlých protiútoků. Ze strany Energie opatrnější úvodní dějství využívali Pardubičtí dlouho pouze ke složitému dobývání útočného pásma. A když už se do třetiny dostali, byl na místě pozorný brankář Mensator nebo obránce Jiří Polák, který mladého brankáře v poslední chvíli zastoupil na brankové čáře. Perníkářům pomohla k otevření skóre až přesilová hra. V sedmnácté minutě zazmatkovala hostující obrana po nepovedené Novotného střele od modré čáry, pohotový Milan Hejduk dostal dost prostoru k objetí branky i k pohodlnému zasunutí puku do opuštěné klece.

Až nepříznivý vývoj utkání donutil Energii opustit obranné pásmo. Hlavačka ve spolupráci s vysoko střílejícím Tomíkem ani v poslední minutě úplně volný Kutlák neuspěli, ale hned po odpočinku v šatnách vykročili Pazourkovi svěřenci sebevědomě vstříc bodovému zisku.

V obrovské pohodě hrající Kraft nejprve vyhrál při oslabení několik důležitých vhazování a jen co se na led vrátil vyloučený Hlavačka, najel si na přesnou Tomíkovu přihrávku a ranou do horní poloviny branky zaznamenal první zásah v dresu týmu z lázeňského města. I další minuty patřily hráči zámořského týmu z Pittsburgu. O jeho skvostnou křížnou přihrávku si pohybem řekl Hurtaj, jenže vhodný okamžik pro zakončení prováhal a z ostrého úhlu zamířil nad horní tyčku. První nabídnutá přesilovka se Západočechům dlouho nedařila, až v jejím závěru roztočila před Lašákem sérii krátkých přihrávek znovu Kraftova formace, puk skončil na modré u Hlavačky, jenž jej nahodil před branku, kde ho přesně tečoval za záda překvapeného slovenského reprezentanta Lukáš Krajíček.

Rozladěné Pardubice se dostaly zpět do tempa opět díky početním výhodám. Ve 36. minutě zasáhl Alinč přímo na vhazování nešťastně do obličeje Mikesku. Sám postižený hráč po chvíli zachytil na modré čáře vyhazovaný kotouč a vystřelil na branku. Puk na své záhadné trase možná ještě lehce zavadil o Bulisova záda a proskočil až do sítě.

Třetí část hry byla opět synonymem pro slova obezřetnost, důraz a zodpovědnost. Do zajímavé střelecké pozice se po slalomu mezi pardubickými beky prodral Hurtaj, jenže stejně jako okolo branky kroužící Kumstát, Lašáka nepřelstil. Ostřelovač Hejduk mířil ve vlastním oslabení pouze do boční brankové konstrukce a protože v samém závěru sebral Mensator výborným vypíchnutím puk úplně volnému Snopkovi, šlo se po šedesáti minutách znovu na led.

V nastaveném čase se oba celky snažily ze všech sil vybojovat prémiový bod především útočnou hrou. Pardubičtí ovšem v 63. minutě zcela zapomněli na zadní vrátka, do přečíslení ujeli Tomík, Hurtaj a Martin Hlavačka, který pěkným bekhendovým blafákem ukončil k radosti celé karlovarské lavičky i desítky jejích fanoušků strhující duel.

Dvojbodové vítězství udrželo Energii na dostřel elitní osmičky. Proniknout mezi českou hokejovou smetánku mohou karlovarští hokejisté po pátečním domácím střetnutí s jihlavskou Duklou.

Fotografie z utkání

Šance Aleše Hemského v první třetině.

Milan Hejduk (23) při dorážce, po které se puk vrátí na jeho hůl a pardubický útočník z druhé strany do prázdné branky otevře skóre.

Ján Lašák diriguje pardubickou obranu před nebezpečím v podobě Václava Skuhravého.

Jiří Dopita cloní ve výhledu Lukáši Mensatorovi.

Závar před mladým karlovarským gólmanem.

Před naplněnou jižní tribunou se z vyrovnávací branky radují Milan Kraft a Ľubomír Hurtaj.

Jedna z nových pardubických uklízeček ledu. Ještě zlepšit bruslení a práci s náčiním.

Pardubický brankář na kolenou, právě inkasoval druhý gól.

Puk za zády Lukáše Mensatora, je vyrovnáno na 2:2.

Tygří skok v podání karlovarského strážce brány.

Petr Sýkora sleduje v předklonu Lukáš Krajíčka, zvedajícího se z ledu po jeho direktu.

Jiří Šejba (Pardubice): "Celý zápas se odvíjel od úvodní třetiny, v které jsme propásli šance, po nichž jsme klidně mohli vést 4:0. Potom jsme se dostali trochu pod tlak, začali jsme hrát složitě a zejména středem hřiště. I v prodloužení hráči musí dodržovat pokyny, a to se dnes nepovedlo."

Radim Rulík (Karlovy Vary): "V úvodní třetině jsme se dostali pod tlak a jen díky Mensatorovi a také štěstí jsme inkasovali jen jednou. Pak se hra vyrovnala, dokázali jsme otočit skóre a v závěru jsme měli také kousek štěstí. To se k nám přiklonilo i v prodloužení."