Konec první fáze roku dorostu nevyšel, na Spartě bod nevybojoval

DOR: HC Sparta Praha – HC Energie Karlovy Vary 4:2 (0:0, 3:2, 1:0 – N 0:0 – 1:0)
Karlovarští dorostenci ve čtvrtek odehráli závěrečné utkání první části své extraligy na ledě pražské Sparty, ovšem to jim nevyšlo podle představ. Prvního gólu se malá hala v Holešovicích dočkala až ve druhé třetině a ač jej vstřelili právě Západočeši, následnou gólovou přestřelku celkově ovládli domácí a k výhře 4:2 přidali ještě i bonusový bod za zvládnuté nájezdy. Energetici tedy končí ve skupině Západ na osmém místě a v dalších dvaceti zápasech budou bojovat o vyhnutí se sestupu.
Extraliga dorostu, 18. kolo, čt 29.11.2018
Sparta
4:2
0:0, 3:2, 1:0 - N 0:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 31. Pírs (Výkruta, Kalný), 37. M. Vitouch (Tomov), 38. Krupička (Kalný), 48. Krupička (M. Vitouch), rozh. náj. Krupička – 24. Blecha (Botoš), 38. Matas (Rymon). Rozhodčí: Micka – Lhotský, Dědek. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 43. Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Sparta: Krbeček (Dlouhý) – Tomov, Brůna, Ducháč, Ludvík – Bareš, Mácha, Höll, Krupička, Straka, Pírs, Červenka, Kalný, M. Vitouch, Výkruta
Karlovy Vary: Kubát (Bajgar) – Žďárský, Petretič, Houdek, Hohl, Prošek, Vogel – Remeš, Hrůša, Blecha, Bubanec, Matas, Rymon, Botoš, März, Varvařovský, Černý

Západočeši nezačali utkání ideálně, 13. vteřina a první vyloučení. Matas neudržel nervy a fauloval, verdikt - nedovolené bránění. Sparta, místo aby soupeře zatlačila, nechala Energii ujet do brejku. Situaci však vyřešil bravurně obránce Sparty, když si lehl na led a zabránil přihrávce. Sparťané pak sice zamkli protivníka, na gól to ale nestačilo. První části vévodila domácí Sparta a bylo to znát na aktivitě ve střelbě i herně. Vary nestíhaly, nevyhrávaly souboje, byly pasivní a dopředu se jim nedařilo. Před půlkou třetiny navíc Pražané zasypali branku soupeře několika ranami. Kubát ale své druhy podržel a nedovolil jít domácím do vedení.

Mezitím, co tlak Sparty gradoval, ujeli Energetici do velmi slibné šance. Velká škoda pro hosty, že blafák do bekhendu a nápad zasunout puk pod beton nevyšel. O minutu později se hosté ocitli v další velké šanci. Krbeček ale vytáhl zákrok jako z říše snů, lapačkou neohroženě máchl a puk chytil. Vary přidaly a hrály v útoku mnohem více aktivně než doposud. V 17. minutě se vyznamenal brankář Kubát. Vystihl kličku soupeře a pochytal i dorážky. Parádní práce. Zbytek třetiny patřil obraně, byly vidět zblokované rány, zachycené přihrávky a pasti ve středním pásmu. Gól nepadl, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu 0:0.

Druhá třetina začala později než bylo plánováno. Rolba měla technické problémy, led se nedařilo upravit tak, aby se mohlo začít hrát. Následně zaútočili Pražané, únik však nevyšel. Další šance Sparty, Kubát byl na místě a se střelou si poradil. Na druhé straně Vary vyzkoušely Krbečka a poté ho překonaly. Nejlépe se v předbrankovém prostoru zorientoval útočník Josef Blecha - 1:0 pro hosty. Domácí ukázali technickou zdatnost, krásně se uvolnil jeden ze sparťanů, Kubáta ale nepřekonal. Západočeši se gólem nastartovali k lepšímu výkonu. Šance se střídaly na obou stranách, ale na gól se čekalo až do 31. minuty. Sparta srovnala stav, z dorážky se prosadil Adam Pírs a bylo to 1:1.

V tu chvíli, jakoby z domácích spadla nervozita a strach, ž ztratí body. Začali hrát lépe a na ledě si více dovolili. Díky sebevědomé hře dosáhli stavu 2:1. Michal Vitouch využil přesilovku, trefil se Kubátovi pod betony, ten měl na gólu značný podíl. Konec druhé třetiny byl pak divoký. Sparťané zanedlouho zvýšili svůj náskok, trefil se Jan Krupička, který se protlačil před branku a kotouč zasunul ke vzdálenější tyči, 3:1 a odskok soupeři. Ten však netrval dlouho. Západočeši se kousli a snížili na 2:3 ještě před druhou sirénou. Autorem branky byl Ondřej Matas. Branky, která Varům dala naději. Zhruba minutu před koncem se ještě sparťané dostali do dalšího zakončení. Kubát se na brankovišti roztáhl a soupeři nedovolil jít do dvoubrankového vedení.

Karlovarští začali třetí třetinu dobře. Dále tlačili na protivníka, ztráceli jen gól a chtěli vyrovnat, úsilí bylo znát. Krbečkovi několikrát pomohlo štěstí. Pražané spoustu střel zblokovali, ale prvních sedm minut bylo pro ně hodně náročných. Byli pod tlakem, vedli jen o gól, a to je velmi znervózňovalo. Klid přinesla až velmi důležitá branka, kterou vsítil Jan Krupička, když našel mezeru nad lapačkou brankáře Kubáta. Sparta vedla 4:2.

Pražané pak utkání kontrolovali, soupeř lehce odpadl. Navíc když potřeboval útočit, nechal se vyloučit a těžko mohl myslet na vyrovnání. Energie pak ještě přitvrdila, občas předvedla zákeřné fauly. Možná neunesla vývoj utkání. Čas běžel a to Západočechům nehrálo do karet, dvě minuty před koncem zkusili hru v šesti hráčích v poli čili power play, ale v něm se také neprosadili. Sparta už si vedení pohlídala a dovedla vyrovnané utkání do vítězného konce.

Prodloužení nabídlo perfektní zábavu pro nestranného fanouška, samé výpady, střely, kombinace a pěkné akce. Gólmani vládli a branku za svá záda nepustili. Nájezdy jsou vždy loterie a tak tomu bylo i nyní. Sparta proměnila druhou a čtvrtou sérii, zatímco Karlovarští ani jednu, a tak si bod do tabulky připsala Sparta. Rozhodující nájezd vstřelil Jan Krupička. Z tohoto utkání tak má celkem čtyři body.