Napínavé derby těsně pro Energii!

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Hokejisté Energie oplatili Plzni porážku z letošního úvodního střetnutí a identickým skóre v KV Areně zvítezili. Obě branky Energie padly hned v první třetině, Lukáše Mensatora překonali Radim Hruška a Radek Duda.
Tipsport extraliga, 16. kolo, ne 26.10.2014
Plzeň
2:1
2:0, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 3. Hruška (Koblasa, Štals), 19. Duda (Harant) – 24. Hollweg (Dvořák, Mozík). Rozhodčí: Pavlovič, Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 5683. Střely na branku: 32:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Karlovy Vary: Závorka – Harant, Sičák, Redlihs, Jan Tomeček, Deyl, Šmach, Dvořák – Vachovec, Kverka, Duda – Heizer, Skuhravý, David Hruška – Pšurný, Balán, V. Tomeček – Štals, Radim Hruška, Koblasa
Plzeň: Mensator (21. Machovský) – Kadlec, Jeřábek, Mozík, Boháč, Kubka, Pulpán, Pavlíček – Ján Sýkora, Lev, Pletka – Balej, Divíšek, Beran – Indrák, Simon, Schleiss – Dvořák, Tomáš Sýkora, Hollweg

Již v úvodu utkání se snažil okořenit nedělní derby Vachovec, který se dostal téměř před Mensatora, avšak svojí ránu umístil přímo do jeho hrudi. O pár vteřin později byl v podobné situaci Heizer, který ale u levé tyče také nemířil přesně. Ve 3. minutě už se ale rozvlnila síť. Radim Hruška na modré zpracoval křižnou přihrávku od Koblasy, sjel si k brance a z velké blízkosti prostřelil Mensatora, kterému kotouč propadl mezi betony. O minutu později Kverka blízko od modré poslal přihrávku před brankoviště na Vachovce, který si sice poradil s dotírajícími beky, ale vyloženou šanci nakonec svým bekhendovým zakončením nezužitkoval. Ve 13. minutě přišlo také první vyloučení. Plzeň měla čelit náporu energetiků, kteří ovšem svojí početní výhodu nesehráli nějak dobře a až na pár střel Balána nebo Radima Hrušky nic nepředvedli. Hosté jakoby chytili druhý dech a v závěru třetiny byli střelecky aktivnějším týmem. Přesto žádné střely výrazně neohrozily branku střeženou Závorkou. Dvě minuty před první periodou se do protiútoku dostali Tomeček s Balánem. Karlovarští útočníci svojí šanci ani napodruhé nezužitkovali. V 18. minutě ještě přišlo na řadu vyloučení, tentokrát na straně Energie, kdy se podražením provinil Pšurný. Paradoxně ale největší šanci měli v oslabení domácí. Harant poslal do rychlého úniku kapitána Radka Dudu. Karlovarský kapitán se dostal až do kruhu před brankou a před dvěma obránci Plzně zvolil zakončení střelou, která za záda Mensatora propadla. Duda tak udělal tečku za první periodou - 2:0.

Zřejmě i v reakci na druhou inkasovanou branku, která patřila do kategorie chytatelných, postavili trenéři Plzně po přestávce do branky Machovského. První větší šance v druhé periodě přišla ve 24. minutě. Po střele Hrušky se snažil v brankovišti dorazit kotouč za záda Machovského Skuhravý, na kterého však nevyzrál. Na druhé straně ve stejné minutě hry založil útočnou kombinaci plzeňský Mozík. Z jeho přihrávky na modré střílel Dvořák a právě tento pokus Ryan Hollweg dokázal tečí usměrnit k tyči a překvapit bezbranného Závorku - sníženo na 2:1. O pár vteřin později mohli hosté vyrovnat z přesilové hry, kterou nabídl Balán. Indiáni si vytvořili tlak, ale až na Pletkovu střelu nijak branku neohrozili. Ve 32. minutě si naopak mohli sehrát přesilovou hru i domácí. Po pár vteřinách však byl vyloučen i Sičák, a tak se počet hráčů na ledě na zhruba minutu vyrovnal. Ani větší prostor na ledové ploše žádnému z týmů nepřinesl vyloženou příležitost. Ve 37. minutě se mohl ale gólovou trefou prezentovat Tomeček. Ten v přesilové hře střílel z mezikruží a mohl využít Machovského špatného výhledu přes skrumáž. Jeho střela našla síť, avšak tu ochrannou nad mantinelem. Ve 38. minutě se snažil najít v brankovišti spoluhráče Jeřábek, jenž pálil z otočky. Jeho střílená přihrávka však jen projela brankovištěm, což také byla tečka za druhou periodou.

Atmosférou vypjaté derby okořenily tresty i v úvodu poslední třetiny. Kverka jednu početní výhodu nabídl stále nebezpečnější Plzni již ve 44. minutě. Naštěstí pro domácí se však o minutu později srovnal počet hráčů na ledě, protože byl vyloučen za faul loktem i plzeňský Sýkora. Ve 46. minutě, za již plného počtu, se z tlaku k dorážkám dostali Kverka s Hruškou. Machovský i v těchto situacích svůj tým podržel. A skvělý zákrok si připsal v téže minutě i při příležitosti Koblasy, kterému vystihl bekhendové zakončení. Ve 49. minutě mohl jet sám na Machovského Balán. Při stahovačce mu ale ujel puk, a tak z velké příležitosti nic nebylo. V 51. minutě se nebezpečnou šancí prezentoval plzeňský Schleiss. Jeho první pokus zlikvidoval obětavě Šmach, druhý pokus pro změnu zlikvidoval Závorka levým betonem. Blízko k vyrovnání měl v 52. minutě Balej. Svůj únik, kdy se sám dostal až před Závorku, ale neozdobil dobrým zakončením, a tak jeho střela skončila v lapačce. Že se Energie trápí v přesilových hrách, to domácí potvrdili i v 53. minutě. Výrazně se mohli prosadit pouze Hruška s Kverkou, avšak ze střely a z dorážky odešli oba naprázdno. V 56. minutě oslabili svoje mužstva Pletka s Balánem. Více prostoru na ledě vyhovovalo Indiánům, z dlouhého držení kotouče si ale šanci na vyrovnání nevypracovali. Balán oslabil své mužstvo i o chvíli později, přesně dvě minuty před koncem třetí třetiny. Hosté zareagovali oddechovým časem, což vedlo ke hře bez Machovského. Hosté měli v šesti proti čtyřem obrovský tlak a tečovaná střela Kadlece od modré dokonce rozezvučela tyč, avšak ani velká snaha Plzeňanů k vyrovnávací brance nevedla. Nedělní derby tak skončilo hubeným skórem 2:1, čemuž přihlíželo v KV Areně bezmála 6 tisíc diváků.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Povedl se nám vstup do utkání, první třetinu jsme vyhráli zaslouženě. Ve druhé třetině jsme vypadli z role, nechali soupeře hrát, a ten snížil. Ve třetí třetině to byl urputný boj, měli jsme i šance rozhodnout dřív, ale nakonec to došlo až do power-play. Kluci dnes na ledě nechali všechno. Jsme rádi, že jsme zápas před takovou nádhernou kulisou zvládli. Čeká nás velmi náročný program a tyto tři body jsou pro nás velice cenné.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Domácí vyhráli zaslouženě, předčili nás ve většině herních činností především v bojovnosti. Snad jediným pozitivem z naší strany byla hra v oslabení. Špatně jsme sehráli přesilovky i závěr, kdy jsme hráli v šesti pro čtyřem. Pomýšleli jsme dnes na bod, ale nevyšlo to. Brankáře jsme se rozhodli střídat, abychom tým trochu vyburcovali, Mensi byl v domácím prostředí trochu nervózní.