Odveta se vydařila! Dorostenci Energie zaslouženě porazili Slovan Ústí nad Labem

K a r l o v y V a r y - Dorostenci Energie přivítali ve čtvrtek na domácím ledě své vrstevníky ze Slovanu Ústí nad Labem. V utkání prvního kola se Energii na ledě soupeře příliš nedařilo a prohrála 2:4. Domácí tedy měli soupeři co vracet a odplata se povedla. Po výborném výkonu především v poslední třetině vyhráli domácí 3:1 po třetinách 1:0, 0:0 a 2:1.
Extraliga dorostu, 10., čt 2.10.2003
Ústí n. L.
3:1
1:0, 0:0, 2:1
Branky: 13. Bauer (Kuběna, Kalousek), 48. Bauer, 60. Moro (Kuběna, Schmidt) - 60. Kubát.
Vyloučení: 4:7, Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Diváci: 100.
Karlovy Vary: Benda - Boguský, Chotaš, Koktan, Mašek, Schmidt, Štryncl - Bauer, Dudek, Hartman, Kuběna, Moro, Pfistr, Petružálek, Račanský, Sláma, Smolík, Kalousek.
Ústí n. L.: Kalčík - Weidlich, Musílek, Trojčinský, Macaj, Fryč, Pusch, Menčík, Hovorka - Pavka, Kloz, Mach, Kočiš, Šnajdr, Kubát, Budínský, Nedrda, Kolc, Novák, Barcal.

Oba celky začaly utkání bez jakéhokoliv respektu. Již ve druhé minutě vážně zahrozila Energie. Kalousek vyslal křižnou přihrávku přes brankoviště, avšak Jan Bauer obtěžován obráncem nestihl šanci dovést ke zdárnému konci. Hrál se pěkný hokej s šancemi na obou stranách bez výraznější převahy žádného z týmů. To se trochu změnilo na konci páté minuty, kdy byl za napadení vyloučen domácí Petružálek a ještě před jeho návratem na led i Schmidt za držení. Ústečtí tak hráli bezmála 4 minuty trvající přesilovou hru. Díky výborné domácí obraně, se však dokázali dostat pouze ke střelám Fryče od modré s následnou k dorážkou Macha a o malou chvíli později pak opět zahrozil od modré Fryč. To bylo za celé čtyři minuty ze strany hostů vše. Naopak skórovat mohli v oslabení domácí. Po chybné rozehrávce hostujícího brankáře Kalčíka, chyběly Kuběnovi jen milimetry, aby dosáhl na puk, a ocitl se před úplně prázdnou brankou! Vzápětí nebezpečně vypálil od modré čáry domácí Štryncl. Teprve po skončení přesilové hry se dokázali ústečtí hráči dostat do vážnějších šancí. Budíncký i Kolc ale ztroskotali na v pohodě chytajícím domácím brankáři Marku Bendovi. Ihned poté nastaly velké chvíle Energie. Na konci dvanácté minuty vypálil z prostoru mezi kruhy Kalousek. Svou střelu skryl šikovně za obránce, ale úspěch neslavil. Na ten si musel ještě několik vteřin počkat. V čase 12:15 totiž vyslal křižnou přihrávku na Kuběnu, který prudce vypálil na branku. Hostující brankář srazil puk pod sebe a ztratil nad nim kontrolu. Pro Jana Bauera tak již nebyl problém doklepnout puk z brankové čáry do sítě - 1:0. Dorostenci Energie cítili šanci a vrhli se do útoku, nicméně důsledné pokrytí středního pásma ze strany hostů ohrožení ústecké branky prakticky vylučovalo. Převahu mohly Karlovy Vary získat při dvojnásobném vyloučení ústeckého Pusche a Weidlicha. Energie sice výborně v útočném pásmu kombinovala, ale střel se příliš nedostávalo. Za celou přesilovou hru vystřelil pouze dvakrát Štryncl od modré čáry. V poslední minutě ještě mohl zvýšit Hartman a Dudek, ale skóre se již nakonec neměnilo.

Druhá třetina byla podstatně chudší na zajímavé okamžiky. Domácí začali prostřední dějství přesilovou hrou, jelikož čtrnáct vteřin před koncem byl vyloučen hostující Macaj. Přesilovou hru navíc umocnilo opětovné vyloučení Weidlicha. Ústí nad Labem se do dvojnásobného oslabení vrhlo se ctí a s jejich obraným trojúhelníkem si domácí prostě nevěděli rady. Během přesilové hry vůbec nevystřelili na hranku!! Poté se hra na dlouhé minuty přemístila do středního pásma s pro zápas tradičním scénářem – Energie tvořila, ale důsledné pokrytí pásma hráči Slovanu jí prakticky nic nedovolovalo. Nebýt veliké šance hostujícího Kloze a Kubáta, při níž exceloval gólman Benda, moc zajímavého by toho stovka diváků v této fázi hry neviděla. Přesně v polovině třetiny unikli hosté do nájezdu dva na jednoho. Mach se snažil přihrát najíždějícímu spoluhráči, ale jeho střelu bruslí tečoval domácí obránce Schmidt. Brankář Bauer se při záchraně jednobrankového vedení hodně zapotil, ale udržel ho! Postupně začala Energie získávat převahu a několikrát uzamkla Ústí do obranného pásma, ale kombinace i pěkné střely vzešly na prázdno. Na začátku 15. minuty hráli dorostenci Energie již třetí dvojnásobnou přesilovou hru v zápase a ačkoliv kombinace byly opět přímo učebnicové, střely již ne! Za zmínku stojí pouze dvě prudké střely obránce Maška od modré čáry. Když v samém závěru nevyužil šanci domácí Dudek, ani z protiútoku hostující Kloz, jemuž ve skórování zabránil bravurně chytající Benda, skončila prostřední část zápasu bez branek.

Poslední třetinu zahájily oba celky opatrně. Hosté si již nemohli dovolit inkasovat a domácí chtěli udržet vedení. Prvních pět minut tak zcela jasně převládaly obrany nad útoky. Zlom nastal ve 45. minutě kdy po křídle ujel Moro a následnou skvělou kombinaci pokazil až finální střelou Dudek, jemuž střela do odkryté branky vůbec nevyšla. To nastartovalo ohromnou ofenzivu Energie. Na konci 46. minuty prudce vystřelil Hartman a Dudkovy dorážky jen se štěstím neskončily brankou. Vzápětí z prostoru mezi kruhy vypálil osamocený Sláma, ale pouze do brankáře. V půlce osmé minuty zaujal přítomné průnik hrdiny zápasu Jana Bauera, který z vlastního pásma výstavními kličkami projel až před brankáře Slovanu, avšak v rozhodující chvíli přestřelil. Chuť si spravil z následného buly, kdy spíše nahození na branku než střela šťastně prošla až do branky – 2:0. Na dlouhé minuty uzamkla Energie hosty v jejich obranné třetině. Excelovala především řada Dudek – Bauer – Hartman. Slovan se stěží osvobozoval zakázanými uvolněními. K první šanci Slovanu Ústí se od vstřelení druhé branky domácích dostal až v 54. minutě Pavka. S jeho žabičkou měl domácí brankář hodně práce, ale čisté konto přece jen udržel. Další tlak domácích zbrzdilo vyloučení Mora, ale ani v něm nepustily Karlovy Vary ústecké do vážné šance a ihned po skončení trestu, se hra vrátila do původních kolejí. Brankový stav vydržel až do poslední minuty. Na tříbrankový rozdíl zvýšil necelou minutu před koncem Miroslav Moro střelou z mezikruží. Když už se zdál být zápas u konce, zhatil radost z čistého konta domácímu brankáři unikající Miloslav Kubát střelou pod víko.

Energie předvedla především v poslední třetině skvělý výkon a zcela po zásluze vyhrála. Hrdinou zápasu se stal nejen útočník Jan Bauer, který vstřelil dvě branky, ale celá útočná řada Dudek – Bauer – Hartman. Zápas výborně odchytal brankář Marek Benda, který ačkoliv je ještě v žákovském věku, bez nejmenších problémů a se ctí zvládl dorosteneckou kategorii.