Opatovský porazil Medvědy

K a r l o v y  V a r y - Poslední předvánoční zápas karlovarské Energie rozhodl svými dvěma góly znovuzrozený střelec Martin Opatovský (na fotografii). Nepříliš atraktivní a místy až nudný zápas proměnil slovenský forvard v oslavy brankou v 58. minutě. Po třetinách 1:0, 0:1 a 1:0 si připisují Karlovy Vary do tabulky po delší době tři body, které je přes reprezentační přestávku udrží na postupovém místě do play-off.
Český Telecom Extraliga, 32. kolo, pá 13.12.2002
Zlín
2:1
Branky: 4. Opatovský (Kverka, Košťál), 58. Opatovský (Kverka, Hlavačka) - 28. Zubíček (Filip, I. Rachůnek). Rozhodčí: Kolísek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Diváci: 2847
Karlovy Vary: Franěk - Grof (41. Topoli), Mádl, Hlavačka, Krajíček, Němeček, Rodin - L. Svoboda, Skuhravý (41. - 54. Pavliš), Němčický - Opatovský, Kverka, Košťál - V. Polák, Tvrdík, Hořava (41. Kraus).
Zlín: Pešat - Marušák, Blaťák, Hamrlík, Zubíček, Macholda, Galvas - Balaštík, Vlach, Pivko - Rachůnek, Filip, Jenáček - Okál, Hubáček, Veselý - Ministr, Záhorovský

Úvodní okamžiky byly jasně v režii domácí Energie. Ještě než skončila první minuta ohrozil Pešatovu branku nebezpečnou ranou Ladislav Svoboda. V rychlém sledu následovaly pokusy Miloslava Hořavy a Jakuba Grófa. Již v čase 3:39 našel přesnou přihrávkou mezi soupeřovými obránci Košťál Jaromíra Kverku. Ten na nic nečekal, zpracoval si kotouč a velmi tvrdě vypálil do horní poloviny branky. Výborný Pešat Kverkův projektil vyrazil přímo před dojíždějícího Martina Opatovského, jenž se ještě šikovně zbavil obránce. Střelu švihem do levého horního růžku zlínské klece zastavila až síťka. O několik chvil později se do další vyložené šance dostal Tomáš Němčický. Když si na trestné lavici odpykával svůj trest za podražení zlínský Ján Homer, ocitlo se karlovarské levé křídlo úplně samo na hraně brankoviště, jenže tentokrát vyšla ze souboje vítězně lapačka zkušeného hostujícího brankáře. To bylo ze strany domácích na dlouhé minuty vše. Karlovarské obraně vydatně zatápěl především Filip s Rachůnkem a Jenáčkem na křídlech. Právě posledně jmenovaný minul při přesilovce Fraňkovu branku jen o několik centimetrů. Minutu před koncem dal o sobě vědět i reprezentant Jaroslav Balaštík. Domácí brankář vytáhl proti jeho nájezdu po pravém křídle parádní skluz a znemožnil mu tak úspěšně zakončit jinak velmi pohlednou samostatnou akci.

Druhá část pokračovala ve stejném duchu, tedy mírné převaze Medvědů ze Zlína. Diváky na hlavní tribuně vystrašila Ministrova rána, která sice rozvlnila síťku za Fraňkem, ale pouze z její boční strany. Ve třetí minutě se nechal za hru vysokou holí vyloučit Jan Němeček. Zlínští rozpoutali v karlovarském obranném pásmu své pověstné přesilovkové peklo. Nejdříve Filipovo nahození chytře tečoval ze vzduchu Libor Pivko, při následné spolupráci s Balaštíkem ztroskotal tentýž hráč na Fraňkových betonech. V závěru přesilové hry ještě nepřesně pálil v ideální střelecké pozici mezi kruhy z první Blaťák. Tlak hostí pokračoval i po naskočení vyloučeného hráče zpět do hry. Tentokrát se červené světlo za brankou Energie skutečně rozsvítilo. Nemčický s Němečkem nedokázali od kotouče odstavit Ivana Rachůnka, puku se tak mohl zmocnit Filip. Hbitý zlínský štírek potvrdil svůj přehled, když vybídl ke skórování Pavla Zubíčka, najíždějícího ze druhé vlny. Krize Varů pokračovala dále. Vyvrcholením byla tři zakázaná uvolnění v průběhu jediné minuty. Uklidnění přišlo během domácí přesilovky v polovině zápasu. Energie se sice do žádné vyložené šance nedostala, ale alespoň nechala na chvíli odpočinout přetíženého Petra Fraňka. V závěru třetiny se před Pešatem usadila Kverkova formace, dnes jednoznačně nejlepší domácí útok. Proti pokusům Rodina a Němečka od modré musel hostující gólman vytáhnout své nejlepší zákroky.

Pořádná hokejová nuda tak přišla až v závěrečném dějství. Úvod sice ještě patřil domácím, kdy střelecké pokusy Vojtěcha Poláka, Miloslava Hořavy a Ladislava Svobody polapil zlínský brankář, ale pak se na hokejky obou týmu vkradla nepřesnost. Náznak šance zhatilo v 50. minutě příliš rychlé přejetí modré čáry Janem Němečkem. Po vhazování se do útočného pásma protlačila opět Kverkova řada. Jenže Opatovský ani Košťál nemohli z velmi ostrého úhlu překvapit veterána v soupeřově brance. Nakonec však všechny probral ze spánku hrdina večera Martin Opatovský. Ze zmatku v rohu kluziště vybruslil Jaromír Kverka, protlačil puk přes Pešata a dojíždějícího obránce až k číhajícímu slovenskému střelci, jenž už pouze dopravil kotouč přes ležícího brankáře do sítě. Vary nic nevymýšlely, postavily obranný val na vlastní modré a čekaly na závěrečnou sirénu. Přes výborně bránící Energetiky se Zlín ani v šesti hráčích nedostal k závěrečnému tlaku. Domácí tedy vydřeli, pro oko diváka v nepříliš pohledném utkání, po pěti porážkách konečně plný bodový zisk.

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Začali jsem dobře, ale to nám vydrželo jen do prvního gólu. Potom Zlín začal forčekovat dvěma až třemi hráči, a to nám dělalo problémy. Ve druhé třetině se nám hra vůbec nedařila. Do závěrečného dějství jsme šli s vyloženě defenzivní taktikou a spoléhali, že se podaří nějaké brejky. Za tři body vděčíme brankáři Fraňkovi."

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Hráčům nemohu nic vytknout. Bojovali a snažili se. Když ale dáme jen jeden gól, nemůžeme chtít víc."