Po strašidelném úvodu alespoň bod

Energie - Liberec 3:4 sn. (2:2, 1:1, 0:0 - 0:0)
V televizním utkání se energetici ukázali hokejovému národu jako velcí bojovníci. Kdo by po sedmi minutách za stavu 0:2 na Karlovy Vary vsadil? Přesto šokující úvod domácí tým nesrazil na kolena a začala ta pravá hokejová bitva. Ještě v první třetině vyrovnával svou premiérovou trefou sezóny Jan Košťál a další odskočení soupeře smazal v polovině zápasu František Skladaný (na snímku). Energie pak dostávala Liberec místy pod drtivý tlak, ale Hniličku už překonat nedokázala. Došlo až na samostatné nájezdy, ve kterých po první sérii Karlovarští vedli, ale pak už se trefovali jen hráči Liberce, kteří si nakonec odvezli bod navíc.
O2 extraliga, 18. kolo, čt 1.11.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Liberec
3:4sn
2:2, 1:1, 0:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 11. Melenovský (Řezníček), 18. Košťál (Kumstát), 32. Skladaný (Němec) - 3. Pabiška (Krstev), 7. Kašpařík (Čermák), 22. Klimenta (Plodek), rozhodující nájezd Klimenta. Rozhodčí: Šindler - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 6:9, navíc Žabka (Liberec) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2770. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Grof, Duben, Mudroch, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Zucker, Pech, Milan Procházka - Kuběna, Budínský, Hluchý
Liberec: Hnilička (nájezdy Fikrt) - Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Zíb, Holub, Kočí - Čermák, Kašpařík, V. Nedorost - Klimenta, Plodek, Pabiška - V. Novák, Šachl, S. Procházka - Vantuch, Dušek, Špaček

Porucha libereckého autobusu zapříčinila pozdní příjezd Severočechů do Karlových Varů, na úvodu utkání to ale nebylo pranic znát. Hned v první minutě byl možná trochu přísně vyloučen Skuhravý. Po delším tlaku už nestačili domácí obránci pokrýt Krstevovu tečovanou střelu a Lukáš Pabiška prokázal střeleckou chladnokrevnost. Sám před Mensatorem si přehodil puk na bekhend a krásně zavěsil.

Domácí se pomalu vzpamatovávali z počátečního šoku a zpět do hry jim měla pomoci i první přesilovka. Jenže chyba na útočné modré vyslala do úniku Pavla Kašpaříka, který se napoprvé neprosadil, dorážka už ale byla úspěšná. A další liberecký úder visel ve vzduchu. Do brejku pláchnul Pabiška, Mensator už byl oporou.

Síla Západočechů se začala projevovat posléze. Série nedovolených zákroků vyústila v přesilovku čtyř proti třem a jemná Melenovského teč Řezníčkovy střely vrátila Vary na dohled. Snížení dalo hře tempo a oba gólmani museli předvádět své kvality. Horko bylo především při karlovarských přesilovkách. A to před oběma brankami. Nejprve Pech minul pěknou Procházkovu přihrávku, aby hned nato ujel všem Čermák. I jeho zakončení bylo výborně vymyšlené, puk však nakonec skončil po blafáku jen na bočním brankovém oblouku.

Jenže přesilovka domácích pokračovala a když byl opět poněkud přísněji vykázán mezi časoměřiče Plodek, měla Energie minutu dvojnásobnou převahu. Lahůdkovou kombinaci na jeden dotek přes oba obránce zakončil Kumstát neméně pohlednou příhrou podél brankové čáry na Jana Košťála. A karlovarský bojovník mohl poprvé v této sezóně bouřlivě oslavit svůj přesný zásah.

Jestliže první třetina patřila i přes vyrovnané skóre spíše hostům, ve druhé byli aktivnější hráči z lázeňského města. Do útoku je ovšem musel poslat až nepříznivý stav skóre. Hned ve 22. minutě zkoušel Klimenta možná i křižně přihrávat, nešikovně ležící brankář si ale kotouč srazil za vlastní záda.

Dlouho se pak Venerovi svěřenci potýkali s přechodem do útočného pásma přes pevně zformovanou defenzívu Bílých tygrů. Výborné střídání Kristkovy formace završil chytrou přihrávkou před branku Němec. František Skladaný napoprvé ztroskotal na rychle se přemísťujícím Hniličkovi, dostatek prostoru ale nakonec ve vyrovnání proměnil.

A to odstartovalo karlovarský nápor, který ještě umocnila další přesilová hra. Pravé hokejové tango rozpoutali před Hniličkou Pech s Procházkou a Kumstátem, nebezpečná byla i skrytá nahození Řezníčka a Dobroně. Zkušený reprezentant s maskou byl ovšem pozorný a efektně si poradil i se skákajícím pukem po sražené střele Skladaného. Ve 40. minutě prokázal dostatek drzosti Skuhravý, když vyjel od zadního mantinelu až před bránu, Hnilička opět utěsnil prostor ke střele.

Třetí třetina pokračovala v nastaveném vysoce nadstandardním tempu, do herního pojetí se ale začínal čím dál častěji vkládat i důraz obranné povinnosti. Rozhodující branku měl na holi Melenovský, lepší orientaci měl ve skrumáži liberecký brankář a pomohl mu i důraz Pabišky. Na druhé straně pelášil proti Mensatorovi úplně sám Čermák, jenže před zakončením zbytečně zpomalil a jeho protivník tak získal čas pro zaujmutí pevného postoje.

S postupujícím časem přibývalo nervozity především na straně hostí, kteří se také častěji ocitali na trestné lavici. Němec ale v nejvýraznější šanci mířil od modré do brankářovy náruče, už v plném počtu pak Košťál po obratném zpracování těžké přihrávky pálil těsně nad.

V prodloužení dostaly oba celky možnost početní výhody, povedené utkání ale muselo na své rozuzlení počkat až do rozstřelu. Do něj nahradil Hniličku Fikrt a hned po prvním Řezníčkově nájezdu lovil puk ze sítě. Domácí optimismus podpořil i následný úspěch Mensatora proti Pabiškovi. Jenže hokejový bůh si připravil ještě jeden obrat. Za domácí totiž nebyl úspěšný ani Košťál, Plodek zamířil přesně mezi betony, Melenovský skulinku mezi chrániči naopak nenašel a vše mohl rozhodnout Tomáš Klimenta. Další švih pod Mensatorovým betonem znamenal dvoubodovou radost pro Liberec.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Věděli jsme, že nás čeká velice těžký soupeř, který zatím v této sezoně ani v jednom zápase nevyšel na hřištích soupeřů bodově naprázdno. Trošku nám zatrnulo, když jsme v sedmé minutě prohrávali 0:2. Dokázali jsme se do zápasu vrátit, ale na začátku druhé třetiny jsme po chybě znovu prohrávali. Po vyrovnání jsme měli několik šancí, jejich proměnění mohlo změnit vývoj. Nájezdy jsou otázkou štěstí."

Vladimír Čermák (Liberec): "Do utkání jsme dobře vstoupili, bohužel jsme svou nedisciplinovaností ztratili dvoubrankový náskok. Ve druhé třetině jsme šli opět do vedení, a po katastrofální chybě zkušeného beka jsme ho znovu ztratili. V závěru jsme nerozhodný stav udrželi a nájezdy už jsou věcí náhody. Chtěl bych hráčům poděkovat za solidní výkon."