Podkrušnohorské derby se šťastným koncem pro Energii

K a r l o v y  V a r y - 23.kolo svedlo dohromady dva tabulkové i geografické sousedy. Litvínov přijel do Karlových Varů potvrdit nárůst formy a domácí chtěli bezpochyby prodloužit svou domácí neporazitelnost. Oba soupeři, vědomi si kvalit toho druhého, předváděli spíše takticky vedený boj, než oku lahodící kombinační hokej. Zabezpečené obrany, důsledné krytí středního pásma a prostoru před oběma brankovišti mnoho šancí nepřineslo. Střelci dnes přišli zkrátka i díky skvělým gólmanům. K překvapení všech se do té domácí postavil Franěk . Přestože více než polovinu utkání měli více ze hry hosté, odvážejí si z Varů pouze jeden bod za remízu 1:1 v normální hrací době. Prémiový bod za vítězství po prodloužení však zůstává doma v Karlových Varech. Po třetinách 0:0, 0:0 a 1:1 skončil zápas vítězstvím Energie Karlovy Vary 2:1 po prodloužení.
Český Telecom Extraliga, 23. kolo, út 19.11.2002
2:1p
52. Balázs (Svoboda), 64. Svoboda (Hlavačka, Krajíček) - 42. Hranáč (Alinč). Rozhodčí: Husička - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 9:10, navíc Balázs 10 min. - Hranáč 5 min. a do konce utkání, Kuntoš 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3800.
Karlovy Vary: Franěk - Topoli, Mádl, Hlavačka, Krajíček, Bauer, Rodin, Punčochář, Němeček - Svoboda, Skuhravý, Němčický - Polák, Tvrdík, Vlček - Balázs, Kverka, Košťál - Opatovský, Pavliš, Kraus.
Litvínov: Pinc - Klobouček, Hranáč, Kroupa, Ťupa, Gýna, Kuntoš - Prorok, Alinč, Skořepa - Klíma, Hübl, Kotrla - Trávníček, Martinec, Gombár - navíc od 55. min. Říha.

Úvod zápasu byl z obou stran opatrný. Brankáři si v prvních třech minutách připsali po dvou zákrocích. Ani jednoho však střely z uctivé vzdálenosti nijak neohrozily. Na začátku 6.minuty prošel od modré až před Pince domácí útočník Opatovský, ale při pokusu o blafák mu puk sjel z čepele. Hlavní rozhodčí Husička umožnil Litvínovu dvěma úzkostlivě odpískanými přesilovkami dostat se do patřičné provozní teploty. Domácí však sehráli obranný part na výtečnou a do žádné šance hosty nepustili. Po dobře odehraných oslabeních vysunuli hráči Energie svůj důrazný forčekink až do útočného pásma a začali působit hostím problémy. Narůstající tlak domácích utlumil už v zárodku opět muž večera - Husička. Během tří minut vyloučil hned 5 hráčů (tři hosty a dva domácí ), led se vylidnil a hra se rozdrobila v sérii nepřesností na obou stranách. Na začátku závěrečné minuty první části hry se před Pincem v krátké přesilovce ocitl Svoboda, ale byl moc blízko branky. Puk skončil hluboko v brankářově výstroji. Do šaten tak odešli oba týmy bez branek.

Domácí působili v úvodu druhého dějství bezradným a trochu zakřiknutým dojmem, možná na ně teprve teď dolehla únava z náročného cestování k víkendovým zápasům. Ve 24.minutě se dopustili několika chyb ve vlastním obranném pásmu a chemici je málem potrestali. Skvělý Franěk však ošemetnou situaci vyřešil s ledovým klidem v poloze ležmo na zádech. Od tohoto momentu byli hosté lepším týmem a nic na tom nezměnila ani domácí přesilovka 5 na 3, která trvala minutu a devatenáct sekund. Hráči Energie s touto výhodou naložili velmi zle a dostali tak nechtíc svého soupeře do psychické výhody. Ve 35. minutě se dostal do tutové šance Gombár. Jeho křížnou bekhendovou střelu však Franěk zázračně vyrazil. Teprve úsek hry v posledních třech minutách třetiny přinesl v podání domácích tlak. Najednou jich bylo všude plno a před Pincem hořel led. Brankář hostí se ukázal být znamenitým hasičem a tak i druhá třetina skončila bez branek.

Předposlední dějství hokejového hororu začalo přesilovkou domácích. V té se ocitl v obrovské šanci Skuhravý, ale puk z jeho hole o centimetry minul horní tyčku branky již překonaného Pince. Do další slibné šance se dostal ve 43. minutě Polák po přihrávce Kverky, ale Pinc si skvěle pohlídal tyče. Staré známé : nedáš - dostaneš se potvrdilo v čase 46:39. V přesilovce Litvínova prošla střela Hranáče, po nenápadné akci Alinče a Proroka za záda jinak výtečného Fraňka. 0:1. V 51.minutě vzplály na stadionu emoce. Hranáč vrazil zezadu Poláka na mantinel a sudí Husička, do té doby trestající byť jen myšlenku na faul, rozpažil. Odpískal teprve tehdy, když bezvládný Polák zůstal ležet u hrazení. Když se na ledě objevila nosítka a rozlícený otec Vojty Poláka, došlo Husičkovi, že udělal chybu. Hranáče vyloučil na 5 minut plus do konce utkání. Polák se na ledě již neobjevil. Následná přesilovka konečně srovnala skóre. V čase 51:40 si našel volný puk po přihrávce Svobody Balázs a nezadržitelně prostřelil vše, co mu stálo v cestě. 1:1. Od této chvíle měli hráči obou týmů nervy na pochodu a hra se tříštila v šarvátkách a drobných provokacích. V této herní činnost vynikali zvláště hosté. V 58. minutě se v rohu za domácí brankou strhla hromadná bitka, když domácí trestali zbytečné najetí hostujícího útočníka do Fraňka. Vyloučení po dvou hráčích na obou stranách. Poslední minuta se nesla ve znamení čekání na sirénu. Hosté byli za daného stavu s bodem spokojeni a ani domácí neriskovali porážku.

Většina času v prodloužení se odehrávala ve středním pásmu a ani jeden tým, jakoby nechtěl získat prémiový bod. Všem pochybám udělala konec trojice domácích Hlavačka, Krajíček a Svoboda, která se v polovině 4.minuty vřítila do nekoncentrované obrany hostí a po krásné kombinaci posledně jmenovaný efektně "pod klacek" zavěsil. 2:1. Další vydřené vítězství na domácím ledě potvrdilo postavení Energie v horní polovině tabulky.

Jan Votruba (Karlovy Vary): Velice bojovné, urputné utkání, ve kterém diváci moc hezkých akcí neviděli. To, co jsme předváděli, byla taktika, protože po dvou utkáních venku nebyl čas na trénink a regeneraci. Do soupeře jsme chtěli zajet, ale postavil se nám zdatně. Zisk dvou bodů je výsledek houževnatosti, opět dobrého výkonu brankáře Fraňka a určité dávky štěstí.

Jaroslav Hübl (Litvínov): Myslím, že jsme byli lepší, ale protože nemohu hodnotit dnes výkon rozhodčího, nic víc neřeknu.