Starší dorost těsně podlehl Jihlavě, v play-off končí

SDO: HC Dukla JIhlava - HC Energie 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Karlovarští starší dorostenci se v sobotu ve třetím souboji utkali s Jihlavou. Svěřenci trenéra Eismanna na Duklu nestačili těsně 0:1, což pro ně znamená konec ve vyřazovací části. Konečný stav série - 2:1 pro Jihlavu.
Extraliga staršího dorostu, ČF3, so 11.3.2017, Horácký zimní stadion
Jihlava
1:0
1:0, 0:0, 0:0
Branky a nahrávky: 1. Daňhel (Jindra). Rozhodčí: Dědek – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 4:3. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 225. Střely na branku: 23:20.
Jihlava: Šťastný – Trávník, Mareš, Havelka, Vála, Marek, Veleba, Vrátný – Jindra, Kadleček, Daňhel – Strnad, J. Slabý, Vala – Musil, Filip, Hrbatý – Úlovec, Kardoš.
Karlovy Vary: Kašpar – Klejna, Brabec, Přibyl, Zavřel, Štaif, Bernáth, Cankov, Kořán – Prošek, Bečka, Hotěk – Habr, Šik, M. Slabý – Tlačil, Halberštát, Holub – Maydl, Ptáček, Petrov

Pouze šestatřicet vteřin rozhodujícího třetího zápasu stačilo k tomu, aby se změnilo skóre. Jindra ukázal po pravé straně tah na branku, předložil kotouč volnému Matěji Daňhelovi a ten rozjásal domácí střídačku - 1:0. A také odstartoval kupu několika šancí během prvního dějství. Jiří Slabý na konci čtvrté minuty přistrčil puk na pravou stranu pro Strnada, jenž těsně minul vzdálenější šibenici. Energie poté sama nabídla domácím možnost, když gólman Kašpar vyjel za branku pro puk a nerozuměl si se spoluhráči, ovšem Hrbatý s Filipem nedokázali rychle dostat kotouč z tohoto prostoru před volnou klec. Jiří Slabý pak opět ukázal, že si proti Karlovým Varům dokáže vypracovat šance, ale v zakončení je to z jeho strany o něco horší. Nejprve si u levé tyče počkal na ránu Jindry odraženou od zadního mantinelu, nicméně brankář Energie ucpal prosto na levé straně své svatyně a na to domácí forvard těsně nesklepl puk ze vzduchu do sítě. Dravý průnik k soupeřově gólmanovi předvedl také Filip. Kotouč po jeho akci poskakoval před brankovištěm, kde zakončujícímu Hrbatému přeskočil hůl.

Hned z protiútoku – na konci deváté minuty – přišla i první velká šance Karlovarských. Kapitán Bečka získal aktivním napadáním puk, najel si mezi kruhy, vypálil pod horní tyč a Šťastný jeho ránu přizvedl nad branku. Zvýšit vedení Dukly mohl Jindra, jenž na levé straně oklamal obránce, nicméně střelou z kruhů trefil přesně Kašparovu hruď. Tlačil vzápětí ukázal, že mu není bojovnost cizí. V bruslařském souboji získal touš a posunul jej ještě na modrou pro Cankova. Varský obránce napřáhl od modré a byť před Šťastným přejeli dva hráči, dokázal jihlavský gólman úspěšně nastavit lapačku. Úspěšný střelec Daňhel mohl přidat na konci dvanácté minuty další branku, tentokrát však jeho zakončení zblízka skončilo na brankářových betonech. Hosté dostali pět a půl minuty před koncem výhodu první přesilovky a byli blízko srovnání, když Klejna pálil dvakrát ostře od modré. Poprvé byla jeho střela ztečována vedle, podruhé orazítkovala tyčku. V závěru třetiny se po chybě v jihlavské rozehrávce neprosadil ani Prošek, mířící středem útočného pásma blíže k brance. Šťastný totiž jeho zakončení nadvakrát zneškodnil.

Druhá třetina naopak patřila hráčům z lázeňského města se známým Grandhotelem Pupp. Dukla i kvůli napadání hostí špatně rozehrála a Martin Slabý se zjevil sám před gólmanem. Mířil těsně nad ledem, kde byly betony Šťastného. Ten si na práci rozhodně stěžovat nemohl. Musel totiž řešit závar před brankou po Zavřelově nahození. Martin Slabý již zblízka zakončovat nemohl, stál totiž v brankovišti. Následovalo jedno rychlé vyloučení na obou stranách, větší prostor na ledové ploše ale žádnou šanci nepřinesl. Snad jen tvrdá Jindrova střela z levé strany stála za zmínku. Na přelomu poloviny utkání nejprve zavezl puk po pravé straně agilní Bečka, jehož pokus do bližší šibenice zastavil Šťastný lapačkou a domácí gólman si nedlouho poté poradil i s Halberštátovou dorážkou zblízka. Jihlavským chyběla i větší přesnost, jako třeba při slibně vypadajícím protiútoku tři na dva. Energie se z něj dostala do rychlého kontru, avšak Šik z kruhů mířil nad branku. Chleba se lámal v čase 37:57, kdy odešel do šaten za zákrok do oblasti hlavy a krku útočník Jindra. Jihlavě se rozhodila první útočná formace a navíc se musela bránit pětiminutovému oslabení. Kratší část trestu, dvě minuty, před koncem druhého dějství ustála.

Hosté totiž nevyužili ani větší část přesilovky zkraje třetí třetiny a naopak mohli inkasovat. Vala vystihl rozehrávku soupeře a ujel do úniku, na Kašpara si však střelou nad levý beton nepřišel. Čím dál více bylo jasné, že o osudu zápasu možná opravdu rozhodne gól z šestatřicáté minuty. Jihlava dostala a v polovině osmačtyřicáté minuty první přesilovku, ovšem spíše se soustředila na poctivou defenzívu, ostatně jako po celý zápas. Karlovarští se neprosadili ani o tři minuty později, když si obrana červenožlutých vybrala slabší chvilku a zapomněla na levé straně na Hoťka, jenž si z úhlu najel k brance, nicméně přes Markovo držení lépe nezakončil.

Energie mohla litovat přesilových her, promrhala i další a naopak v jihlavské početní výhodě měl rozhodnutí na holi Vala, jenž zblízka nepropálil Kašpara. Jednu z posledních šancí na zvrat měli Karlovy Vary pět minut před koncem, ale Jihlava zvládla na jedničku i další oslabení. Dvě a půl minuty před koncem vypálil Tlačil z vrcholu pravého kruhu a jeho teč usměrňoval mezi tři tyče Halberštát, který minul pravou tyč. Dukla ustála i závěrečnou hru bez gólmana a po výsledku 1:0 vrací Karlovým Varům čtyři roky starou porážku v bitvě o postup do finále. Pro Energetiky sezona končí, jihlavští mladící se v semifinále utkají proti Plzni.

Štěpán Moravec (HC Dukla Jihlava): Splnili jsme to, co jsme chtěli. Řekli jsme si, že se zápas vyhraje na jeden dva góly. Samozřejmě nám pomohlo, že jsme šli hned v prvním střídání v první minutě do vedení. Pevnou obranou a zodpovědnou hrou jsme dokázali vedení ubránit. Výborný výkon podal gólman, který nás držel ve hře. Měli jsme i trošku štěstí, ale to k tomu patří. Myslím si také, že to byla korektní série, navíc nám vyhovoval soupeř. Máme rádi, když někdo hraje hokej a i trošku tvrdší styl hry, který tam byl z obou stran. Až na druhé utkání, kdy jsme přijeli do Karlových Varů, se bylo na co koukat a obě mužstva to odmakala.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): V dnešním utkání jsme byli aktivnějším týmem, drželi jsme se více na kotouči. Ale bohužel jsme dostali branku hned v prvním střídání a to zápas trošku nasměrovalo. Pak už hrála roli i nervozita, kdy nám v rozhodujících chvílích utíkaly kotouče. V neposlední řadě podal domácí brankář Dan Šťastný vynikající výkon. Sérii jsme neprohráli třetím zápasem. Prohráli jsme jí prvním zápasem, kdy jsme tady v Jihlavě nepodali dobrý výkon. Hráli jsme lehkovážně bez parametrů play-off hokeje a to nakonec rozhodlo. Chtěl bych pogratulovat domácím, protože hráli neskutečně obětavě. Co se realizačního týmu týče, jsou velmi dobře vedení, byla to korektní série. Samozřejmě mi jde na mysl situace ze základní části, kdy nám Daniel Šťastný přiznal vítěznou branku. Hokejový osud mu to vrátil v tom, že dneska svojí branku zavřel a Jihlava slaví postup. My jí přejeme hodně štěstí v semifinále.