Střelecké prokletí proti Třinci, Energie po bojovném výkonu padla

Třetí kolo extraligy bylo soubojem té nejvzdálenější dvojice týmů, do karlovarské arény přijeli třinečtí Oceláři. Na první gól zápasu si museli diváci počkat takřka půl hodiny herního času, kdy i přes zajímavou aktivitu Energie otevřeli skóre hosté. Na Karlovarské se nalepila smůla při zakončení, což v kombinaci s dobře takticky hrajícími Oceláři poslalo po domácí prohře 0:2 všechny body do Slezska.
Tipsport extraliga, 3. kolo, pá 21.9.2018
Oceláři Třinec
0:2
0.0, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 29. Chmielewski (Roberts Bukarts, Krajíček), 42. O. Kovařčík (Krajíček, Hladoník). Vyšší tresty: Václav Skuhravý (KVA) 10 min. - nesportovní chování.
diváci3365
Karlovy Vary: F. Novotný – Sičák (A), Krejčí, Šafář, M. Rohan, L. Vágner, Šenkeřík – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – O. Beránek, Gríger, Kohout – Lapšanský, Skuhravý (C), Gorčík – T. Mikúš, Kverka, Stloukal – T. Havránek
Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček (C), M. Doudera, D. Musil, Adámek, Gernát, Haman – Roberts Bukarts, Marcinko, Chmielewski – Adamský (A), Cienciala, Svačina – Dravecký (A), Hrňa, Hladonik – M. Kovařčík, O. Kovařčík, Viedenský – R. Vlach

Vstup do utkání byl od obou celků lehce opatrný, hráči se snažili si soupeře nejprve trochu otestovat a nevymýšleli žádné zbytečnosti. To se však změnilo poměrně brzy a hra nabrala ten správný extraligový spád. Aktivnější byli poměrně jednoznačně Oceláři, kteří často vyráželi na zteč se soupeřovou obranou, leč ani energetici nezůstávali příliš pozadu a zkoušeli hrozit převážně z brejkových situací. Třinečtí se trápili se zelenobílou defenzívou, a i díky jistotě v zadních řadách byla Energie po pár minutách už poměrně výrazně lepším týmem. To nutilo hosty k zákrokům za hranicí pravidel, a ještě před polovinou dějství dostali Západočeši skvělou příležitost skórovat v podobě dvojité přesilovky. Jenže k prvnímu gólu jim chyběla jistota v koncovce, ať už to bylo při úniku Sebastiana Gorčíka či při Balánově dorážce mířící těsně mimo prázdnou branku. Slezané se dlouho nedokázali tak úplně vrátit do hry, sice i oni kombinovali s kotoučem relativně často, nicméně jejich pohyb se na rozdíl od toho domácího jen málokdy přiblížil k Novotnému. V podstatě první pořádný tlak si červenobílí vypracovali až v závěrečné pětiminutovce, kdy totiž byla i jim nabídnuta výsada převahy dvou bruslařů, ovšem střelhbitý strážce karlovarské svatyně svůj oltář proti záplavě třineckých střel ubránil až do první sirény.

Patnáctiminutový pobyt v šatnách o něco více povzbudil Oceláře, kteří se okamžitě po vhazování usadili před domácí klecí a znepříjemňovali život karlovarským zadákům. Zhruba po třech odehraných minutách se rozkoukali i energetici a dokázali s aktuálně ofenzivnějším soupeřem srovnat krok. Přesto byla hra z obou stran vysoce neefektivní vinou kvalitním pohybem disponujícím defenzívám, kvantitativně bylo sice akcí poměrně dostatek, jen málo z nich však dospělo až ke střele. Tato pro brankáře relativně poklidná situace byla prolomena v závěru první poloviny třetiny, kdy na trestnou lavici zamířil kapitán domácích a následnou přesilovku využil Aron Chmielewski, jenž si výborně našel nehlídaný prostor u branky Energie, díky čemuž posléze mohl dorazit odražený kotouč do zcela odkryté sítě.

%Z 95,12

Karlovarští dostali záhy obdobnou možnost ke změně skóre, jenže na rozdíl od Slezanů svou početní výhodu nezvládli úspěšně. Úvodní gól utkání měl pozitivní vliv zejména na domácí mužstvo, které bojovalo o vyrovnání, leč rozvážně hrající Třinečtí ztrátu svého tvrdě vybojovaného náskoku připustit nehodlali. V závěrečných okamžicích třetiny se hra začala v krátkých intervalech přelévat ze strany na stranu a toto na větší šance chudé dějství bylo ukončeno za třineckého náskoku.

Poslední dějství utkání začalo velice hekticky, již v první minutě byl Chmielewski blízko své druhé brance, když měl Filip Novotný velké problémy s neposedným pukem, ten se mu však nakonec přeci jen povedlo zkrotit. Ale o pár sekund později už karlovarský gólman musel kapitulovat. Ondřej Kovařčík si sjel s kotoučem k levému kruhu a skutečně milimetrovou střelou k tyči zdvojnásobil náskok svého týmu. Energie zapnula na plné obrátky vědouc, že k bodovému zisku je potřeba maximálního úsilí, jenže filozofií rychlosti a důrazu se pyšnili i hosté. Ti navíc prokázali svou taktickou vyzrálost, a kromě kvalitní ofenzívy dokázali i vhodně ukrajovat cenné sekundy ze zbývajícího času. Karlovarským v utkání skutečně scházelo tolik potřebné štěstí, což se projevilo například i při povedené teči Dávida Grígera, které ke gólu chyběly jen centimetry. Zejména v karlovarském kotli vřely emoce více než yellowstoneský vulkán, ovšem na ledě to už v podání Energie taková hitparáda nebyla. Ano, bojovnost se domácím rozhodně upřít nedala, přes zavřené brány ocelárny ale jednoduše projít nemohli. V poslední pětiminutovce sice už hostující defenzíva svůj boj s karlovarskými forvardy výrazně prohrávala, důležitá branka však Západočechům přána nebyla, a Třinec si tak do Slezska odváží své letos první body za výhru 2:0.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): My se rozhodně nemáme za co stydět, podali jsme velmi dobrý týmový bojovný výkon. Připravovali jsme se na těžkého soupeře a ani jsme před zápasem nepředpokládali, že bychom si v první polovině utkání mohli vytvořit tolik vyložených gólových příležitostí a zatlačit soupeře. Myslím si, že do prvního gólu jsme byli aktivnější, měli jsme víc šancí, ale bohužel jsme s nimi nenaložili tak, jak jsme měli. Nepomohli jsme si ani přesilovými hrami. Od druhé branky si to samozřejmě tak zkušené mužstvo, jako je Třinec, pohlídalo, ale do druhého vstřeleného gólu jsme byli vyrovnaným soupeřem. Rozhodně jsme dnes předvedli dobrý výkon a spoustu věcí, na kterých můžeme stavět v dalších utkáních a těžit z nich v průběhu sezony.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Chtěl bych pochválit kluky za vybojované tři body, toto vítězství se samozřejmě nerodilo lehce. V první třetině jsme klíčově přestáli přesilové hry domácích, v nichž to zavánělo brankou. Jsme velmi spokojení se druhou a třetí třetinou, kde jsme si dokázali vytvořit mnoho šancí v útočném pásmu, a také jsme si pomohli přesilovou hrou, kterou jsme proměnili. Tým zaslouží velký kredit, vše bylo navíc podpořeno skvělým výkonem Šimona Hrubce. Pro nás to jsou důležité body po těžkém startu sezony, kdy jsme byli na nule po dvou utkáních.