Těsná bitva s Novosibirskem skončila prohrou Energie

HC Energie - HK Sibir Novosibirsk
Druhé utkání ve dvou dnech. Karlovarští poměřili síly s druhým účastníkem KHL a znovu zápas představoval vyrovnanou podívanou. Proti Novosibirsku energetici vedli, nakonec však po úporné bitvě padli těsně 2:3. O góly na domácí straně se postarali Petr Šenkeřík s Tomášem Rachůnkem.
Příprava na sezonu, přát., út 13.8.2019
Novosibirsk
2:3
1:0, 0:2, 1:1
11. Šenkeřík (Kohout), 54. Rachůnek (Skuhravý) – 23. Puustinen (Peltola, Ruohomaa), 39. Komarov (Chabarov), 55. Torčenjuk
Rozhodčí: Micka, Horák – Gerát, Hynek
diváci2094
Karlovy Vary: Novotný, (Bednář) – Šenkeřík, Stříteský – Graňák “A”, Plutnar – Šáfář, Eminger – Rohan, Kubka – Rachůnek “A”, Gríger, Vildumetz – Mikúš, Knotek, Kohout – Koblasa, Skuhravý “C”, Vondráček – Gorčík, Kverka, Hlava
Novosibirsk: Sateri (Krasikov) – Demidov, Lofquist – Morozov, Loginov "C" – Alexejev, Jermakov – Timašhov, Chabarov – Sajustov, Torčenjuk, Ruohomaa – Kazakov, Komarov, Chesalin – Pervušhin, Michajlov, Milovzorov "A", Puustinen, Peltola "A", Šaškov

Po třech prohrách v řadě čekal na karlovarskou Energii další soupeř z Kontinentální hokejové ligy. Duel s Novosibirskem začala obě mužstva velmi aktivně a byli to odhodlaní domácí, kteří se dostali k první šanci, nicméně Martin Kohout z otočky našel jen připraveného Harriho Sateriho. Série šancí byla následně vidět na druhé straně ledové plochy. Sibir hrozil nejprve z bezprostřední blízkosti, načež to ruský celek zkoušel z nejrůznějších pozic útočného pásma, ale ani Šaškov, ani Peltola na Novotného recept nenašli. Jistota mezi třemi tyčemi a zlepšení v ofenzivní fázi hry, Karlovarští se klubu z KHL nezalekli a několikrát nebezpečně zatopili finskému muži v brankovišti Novosibirsku, jako například při pokusu Dávida Grígera.

Dobrý herní projev nakonec energetici přetavili i v úvodní trefu večera. Karlovy Vary využily nedostatečně rychlé střídání hostí. Petra Šenkeříka poprvé Sateri odmítl zákrokem, ovšem puk se odrazil jen k volnému Martinu Kohoutovi, jenž brilantním pasem vrátil kus černé gumy na hůl Petra Šenkeříka a domácí zadák se z prostoru před brankou nemýlil. O vyrovnání se několika nebezpečnými střelami pokoušel bývalý energetik Alexander Loginov, nicméně Filip Novotný zůstal v úvodní dvacetiminutovce stoprocentní. Na závěr první třetiny ještě zahrozil Michal Plutnar, jeho dělovka ale našla jen připravenou náruč Sateriho.

Vstup do druhé periody vyšel o něco lépe Sibiru. Pokus na konci 22. minuty z hokejky Chesalina ještě domácí gólman stačil famózně zlikvidovat svou rukavicí. Na co byl ale Novotný krátký byla blesková hostující akce v čase 22:11. Finská souhra vyšla Novosibirsku na jedničku, Peltola z buly posunul na krajana Juuso Puustinena a ten okamžitou střelou zaskočil soupeře. O necelých pět minut později sahala Energie po vedení. Západočeši se usadili v útočném pásmu a dostali Sibir pod zámek. Ve velké šanci se po přihrávce od Šenkeříka zjevil Tomáš Vildumetz a puk letěl milimetry vedle Sateriho svatyně. Fin ve službách Novosibirsku se nicméně i tak zapotil, když chvíli na to pálil z vrcholku kruhu Tomáš Rachůnek. Diváci nakonec ještě jednu branku ve druhé třetině viděli. Moc radosti karlovarským fanouškům neudělala akce ve 39. minutě, když se střela od modré dostala k volnému Viktoru Komarovi, na něhož zívala odkrytá branka.

S cílem minimálně srovnat vstoupilo mužstvo Martina Pešouta do třetí třetiny a už od prvního střídání měli více ze hry. Karlovarští nepustili Sibir z jejich pásma a ostřelovali ze všech možných i nemožných pozic. Nejdříve Plutnar, pak i Stříteský s Koblasou, ale žádná ze střel se mezi tři tyče nevešla. Velký černozelený tlak snášela družina z Novosibirsku těžko a hráči v modrých dresech dokonce v jednu chvíli nabídli domácím dvojnásobnou početní výhodu. A energetici nepohrdli. Václav Skuhravý číhal u jedné tyče Sateriho klece a po obdržení přihrávky našel křižným pasem přes brankoviště Tomáše Rachůnka. Zkušený forvard pak neměl problém trefit volný prostor nad přesouvajícím se gólmanem Sibiru. Vedení však nevydrželo Karlovým Varům dlouho, ve vlastním oslabení unikl domácí obraně Alexander Torčenjuk a forhendovým blafákem pokořil Filipa Novotného. Energie to necelé dvě minuty před koncem zkoušela ještě v šesti hráčích, nicméně ani závěrečné snažení vyrovnáním neskončilo, a tak si Novosibirsk odvezl z lázeňského města hubenou výhru 3:2.

Tomáš Mariška (HC Energie): „Na to, že ještě není ani půlka srpna jsme viděli vysoce kvalitní utkání z obou stran. Jsme hrozně rádi, že se můžeme potkávat s takovými soupeři z KHL. Ačkoliv se nám zápas nepovedl dotáhnout do vítězného konce, šla do kabiny za výkon pochvala. Myslím si, že jsme byli minimálně rovnocenným soupeřem a dokázali jsme se výbornému soupeři vyrovnat ve všech situacích, hráči na ledě nechali doopravdy všechno. Jak pro nás, tak doufejme i pro diváky to byl dobrý signál do další přípravy.“

Nikolaj Zavaruchin (Sibir Novosibirsk): „Připravujeme se na sezonu. Zápas to byl těžký, Karlovy Vary jsou důstojný soupeř, jen nedokázaly včas vstřelit góly.“