Triumf nad Litvínovem přiblížil osmičku na dostřel

K a r l o v y  V a r y - Podkrušnohorské derby s nálepkou nejvyšší důležitosti se odehrálo na karlovarském ledě. V bojovném zápase vedla domácí Energie na začátku druhé třetiny už o dvě branky, ale Litvínov dokázal skóre vyrovnat. Vítr z plachet mu sebraly další dva góly, o které se v rozmezí 50 sekund postarali Ján Lipianský a Petr Kumstát, jehož úspěšný samostatný únik znamenal vítěznou branku. Hosté ve třetí třetině zápas zdramatizovali, ale Energie si již výhru vzít nenechala. Po třetinách 1:0, 3:2 a 2:1 zvítězily Karlovy Vary nad Litvínovem 6:3 a přiblížily se na jediný bod postupové osmičce.
Tipsport Extraliga, 41. kolo, ne 18.1.2004
6:3
1:0, 3:2, 2:1
Branky: 3. Tvrdík (Ptáček), 24. Košťál (Netík), 36. Lipianský (Jantovský, Ptáček), 37. Kumstát (Skuhravý, Kraus), 53. Alinč (Němčický, Tvrdík) - 25. Gombár (Martinec), 32. Trávníček (Kroupa), 50. Hreus (Hranáč). Rozhodčí: Minář - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 3950.
Karlovy Vary: Barta - Hájek, Ptáček, Galvas, Vantroba, Bauer, Rodin - Tvrdík, Alinč, Němčický - Jantovský, Lipianský, Bendařík - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Netík, Polák, Košťál.
Litvínov: Mařík - Poživil, Kroupa, Skuhrovec, Droppa, Krstev, Klobouček, od 21. Hranáč - Trávníček, V. Hübl, Žemlička - Balázs, Hreus, Kubinčák - L. Havel, Říha, Prorok, od 21. navíc Kašpar, Martinec, Gombár.

Do nejdůležitějšího podkrušnohorského derby sezóny vstoupily Karlovy Vary s útočnou taktikou. Již po několika vteřinách hry tečoval Jantovský Galvasovu střílenou přihrávku ještě vedle levé tyče. Kumstátův chytrý dloubáček dokonce rozjásal hrstku diváků. Opravdová radost propukla ve 3. minutě. V přesilovce vyrazil Mařík Ptáčkovu ránu a bekhend Michala Tvrdíka nemohl prázdnou bránu minout. Další šance přicházely v rychlém sledu. Únik Kumstáta s Krausem vychytal výborný Mařík. Litvínovský brankář odolal i Bednaříkovi, jehož několikerou dorážku zastavil pevný beton. Litvínovští se do zakončení dostávali především v početních výhodách. Prorok z mezikruží ani velmi důrazný Kloubouček operující před brankovištěm pozorného Bartu nepřelstili. Jak se blížil konec třetiny, začínala se hra vyrovnávat. Barta musel předvést fantastický zákrok betonem proti prudké střele Hubla. Na druhé straně zaujala vtipná zadovka Netíka, nevšední zakončovatel Bauer však zamířil mimo tři tyče.

První přestávka žádnou zásadnou změnu herního projevu nenabídla. Začaly ovšem padat góly. Rychlonožka Netík přespurtoval u pravého mantinelu stojící obránce a natlačil se až před branku. Mařík jeho zakončení pouze vyrazil, na správném místě číhající Košťál dopravil kotouč bez potíží do sítě. Hosté se do zápasu vrátili záhy. Nekoncentrovaná obrana nepokryla Martince, dorážející Gombár si ještě potáhl puk a lehce zakončil do odkryté poloviny branky. Štěstí se od energetiků odvrátilo ve 32. minutě. Barta vyrazil Kroupův pokus do chumlu hráčů před sebou. Trávníček lehce udeřil do kotouče, a ten po několika tečích přeplachtil záda zmateného karlovarského gólmana. Ztráta dvoubrankového vedení Energii na lopatky nepoložila. Střelecky produktivní chvilku si domácí vybrali čtyři minuty před druhou sirénou. Nejprve tečoval slabší Ptáčkovu střelu do protipohybu brankáře Lipianský, vzápětí vyslali Kraus se Skuhravým dvěma bleskovými přihrávkami do brejku Kumstáta, jenž nejkrásnější akci střetnutí zakončil nechytatelným švihem do pravého horního růžku.

Karlovy Vary, nepoučeny z průběhu posledního duelu na Spartě, začaly ve třetí třetině více spoléhat na defenzivu. Vzácná šance Skuhravého skončila na Maříkově betonu. Hned z protiútoku lehce vypálil na domácí svatyni Hranáč. Touš zasáhl brankářskou jedničku Západočechů do masky, rozhodčí kupodivu nepřerušil hru a Hreus pohodlně snížil. Trochu klidu vrátil na domácí hokejky litvínovský odchovanec Alinč. Zkušený forvard vrátil za Maříka dělovku Němčického odraženou od zadního mantinelu. Definitivní zisk tří cenných bodů pečetil do prázdné klece přesně mířenou ranou ze středního pásma Václav Skuhravý. Velmi solidně zaplněný zimní stadion tak mohl oslavit další přiblížení postupové osmičky.

Radim Rulík (asistent trenéra Karlových Varů): V úvodu jsme si měli vypracovat z tlaku větší náskok. Chtěl bych hráčům poděkovat za to, že dokázali zapnout v pravou chvíli.

Pavel Hynek (asistent trenéra Litvínova): Domácím patřil vstup do utkání. Dokázali jsme se sice vrátit do zápasu, ale vzápětí jsme dvakrát inkasovali, což se ukázalo pro další vývoj rozhodující.