TsC: Znovu nejtěsnější výhra, tentokrát na Kladně

Za svým druhým pohárovým zápasem ve skupině cestovala Energie na led Kladna, které bude své barvy letos hájit v 1. lize. Z celkově poměrně vyrovnaného duelu si karlovarští hokejisté podruhé v krátké době odvezli nejtěsnější vítězství 1:0, když jediným střelcem zápasu se stal David Balázs.
Tipsport Cup & příprava léto, 2. kolo, út 6.8.2002
Kladno
0:1
21. Balazs. Vyloučení: 5:6, navíc Mádl (KVA) 10 min. osobní trest. Bez využití. Diváci: 500. Rozhodčí: Souček - Matějček, Dančišin.

Přibližně čtyři stovky diváků se musely spokojit se skromnějšími podmínkami a vtěsnat se do prostor malé kladenské tréninkové haly. Po úvodním vhazování se hrál „seznamovací" hokej, kdy se žádnému mužstvu oslnivé akce příliš nedařily. Jako první si z brankářů sáhl na puk Franěk, který jistil po pěkné akci bývalé znojemské dvojice Pazourek - Fink. Premierový karlovarský pozdrav poslal na Orcta v 5. minutě Hlavačka, který střílel nad z mezikruží při vyloučení domácího Evana. Boj o puk s menšími šancemi na obou stranách se pak odehrával po většinu první třetiny. V 10. minutě volil Sedlák místo přihrávky pokus o sólový průnik, karlovarská obrana ho však jistě zastavila, o minutu později nahrával Svoboda z rohu Hlavačkovi, který od modré čáry z první minul. Pavliš poslal pěkný puk ve 14. minutě na kapitána Mádla, ten prošel až do útočného pásma, kde se však jeho přihrávka před kladenskou branku ztratila ve změti bruslí. O necelou minutu později zaútočili 3 na 2 domácí, ale Vaněčkova střela z dálky Fraňka neohrozila. Nejzajímavější moment první třetiny tak přišel až v 18. minutě, kdy ve vlastním oslabení obral o puk chybujícího Hájka Pavliš a jel sám na Orcta, který betony zachránil.

Kdo nedával pozor hned od začátku druhé třetiny, přišel o jedinou branku zápasu. Po buly se hra přenesla do obranného pásma Kladna, kde pokus obránců o vyhození zachytil Balázs a pohotovou střelou skóroval v čase 20:17. Opět Pazourek s Finkem se snažili o vyrovnání skóre, Fraňkova lapačka však byla připravená, stejně jako Orctova při střele Pecha v 23. minutě. Největší kladenská šance celého zápasu se zrodila ve 25. minutě, kdy po vyšachování hostující obrany překonal z úhlu gólmana Energie Klimt, avšak puk se jen prošel podél brankové čáry, aniž by ho někdo stihl doklepnout do prázdné brány. Ke sporné situaci došlo přesně v čase 26:20 - obránce Bauer vypálil bombu od modré, Orct měl zakrytý výhled a zdálo se, že puk se z branky odrazil zpět do hry. Hlavní rozhodčí Souček však nekompromisním gestem přerušil radost karlovarských na ledě i na střídačce a situaci jako gól neoznačil. Podle vyjádření trenéra Sýkory se však jednalo o regulérní branku. Nicméně pokračovalo se za nejtěsnějšího stavu a hráče Energie jako by předešlý moment vyburcoval k ještě větší chuti do útočení. Nejhezčí akce předvedla Pavlišova řada při vyloučení Kameše, také Hlavačka s Balázsem dvěma rychlými přihrávkami vymysleli pěknou akci, po které zachránil Kladno od druhého inkasovaného gólu pohotovým skluzem Orct. Až před koncem třetiny Kladno ožilo, zejména když Bauer ztratil puk a Kameš se řítil sám na Fraňka, čistě ho však dokázal odstavit tělem Němeček. Zvýšená aktivita domácích byla patrná i při jejich oslabení v závěru prostřední části hry, karlovarští se dostali k jediné střele.

Do závěrečné části nastoupilo Kladno se záměrem srovnat, ale první vážnější akci připravil Košťál, který se snažil v pádu ještě přihrát před branku Polákovi. Poté převzali iniciativu domácí a ostřelovali Fraňka ze všech pozic, neúspěšně. K nevoli diváků obránce Němeček zmařil i další pokus o samostatný nájezd, tentokrát Sedlákovi. Z vytrvalého tlaku se po vyloučení Němčického Energie dostala až zakázaným uvolněním v 49. minutě. Od té doby se hra přelévala z jedné strany na druhou, v 54.minutě ujeli domácí dva na jednoho, Rodine záměr vystihl. V 58. minutě zase Orct spolupracoval s tyčkou a ještě Košťál z otočky minul. Snaha kladenských vyústila v předposlední minutě ve vyloučení Krause a půlminutovou powerplay šesti proti čtyřem. Když se neujala ani poslední střela z hole Kasíka, získala Energie první výhru do tabulky skupiny D.