Útočníci urputnější, Sáblík bezchybný, Energie stále v čele

Pohár: HC Energie - Litvínov 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Již třetí vítězství ze čtyř dosavadních letních pohárových možností si na své konto připsali hráči karlovarské Energie v tradičním podkrušnohorském souboji s Litvínovem. Domácí se do vedení dostali hned v úvodu střetnutí, když díky nesmírnému důrazu v koncovce pohnul ukazatelem skóre Hluchý. A odhodlání společně s vítěznou vůlí byly hlavními motivy i dalšího karlovarského snažení. Zarputile bojující Severočeši totiž využívali každou příležitost k útoku. Proti stál ale výtečný Lukáš Sáblík (na snímku). Ten si nakonec připsal 35 úspěšných zákroků, přičemž ani jednou nechyboval. Na druhé straně se navíc perfektně trefil Košťál a v závěru vše pojistil další pohotovou dorážkou Bílek. Energie si tak upevnila vedení v pohárové skupině A a na turnaj do německých Drážďan tak může odjet plna sebevědomí.
Příprava, TsC, út 14.8.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Litvínov
3:0
1:0, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 2. Hluchý (Kristek), 37. Košťál (Kumstát), 57. Bílek (Skladaný). Rozhodčí: Jebavý - M. Svoboda, Zavřel. Vyloučení: 8:6, bez využítí.Diváci: 1500. Střely na branku: 31:35. Průběh utkání: 3:0.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Hanzlík, Mudroch, Duben, Grof, Ustrnul, Řezníček, Němec - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Pech, Procházka - Kristek, Kraft, Skladaný - Kuběna, Rumpel, Hluchý
Litvínov: Hübl - Kubát, Punčochář, Vobořil, Gýna, Poživil, Šlégr, Skuhrovec, Hranáč - Reichel, Trávníček, Jánský, Branda, Černý, Lukeš, Bednařík, Jenáček, Rindoš, Bahenský, Machulda, Benda

Žádné oťukávání a rychle na věc! Tak s takovou taktikou vstoupili do úterního souboje oba soupeři. Hned při prvním střídání proskočil domácí obranou litvínovský Bahenský a Sáblík musel vykrývat hodně rychle volný prostor u tyče. Skóre se ale měnilo na druhé straně. Kristek nevystřelil z úhlu příliš tvrdě, gólman Hübl situaci ale úplně dobře nezvládl a dorážející Hluchý neměl při svém důrazu příliš těžkou práci. A po chvíli mohli domácí málem slavit znovu, to když v přesilovce mířil ke vzdálenější tyči Kumstát tak přesně, že ji pouze rozezvučel.

Útočníci si pak dali na chvíli volno a o slovo se přihlásili až v posledních minutách třetiny. To se nejdříve úspěšná dvojice Kristek – Hluchý pokoušela zopakovat svou předchozí spolupráci, následně se sám před brankářem zjevil Skuhravý. Hübl ovšem první situaci ustál a ve druhé se zaskvěl bleskovou lapačkou. Sáblík byl v permanenci při minutovém oslabení 3 proti 5, hodně mu ale pomohl pevný obranný trojúhelník, který nepouštěl nebezpečné křižné přihrávky na křídla litvínovské formace.

Ihned po přestávce stál na konci rychlé kombinace na jeden dotek v litvínovském podání kapitán Reichel, jenže zakončovat musel bekhendem, což hodně pomohlo Sáblíkovi k úspěšnému zákroku. V podobné situaci se ocitl i domácí Procházka, jenž sice zakončoval do rozhozené obrany, nicméně zády k bráně. Výborný zápas sehrála první karlovarská formace, zejména její vůdce Skuhravý převyšoval soupeře silou, přehledem i bezchybným krytím kotouče. Po jedné z akcí zahajovacího útoku Západočechů pálil od modré Dobroň, stejně jako po zemi střílející Košťál ale neuspěl. Šance měli i hosté. Branda se ve vlastním oslabení proháčkoval až před brankoviště, kde mu Sáblík sebral gól perfektním skluzem a následně vychytal lapačkou i Lukeše.

Sérii nevyužitých šancí nakonec prolomili Karlovarští. Kumstát v obranném pásmu zachoval chladnou hlavu a poslal do přečíslení Jana Koštála. Ten nechtěl riskovat přihrávku na najetého Skuhravého a dobře udělal, protože jeho projektil zapadl přesně do horního růžku branky bezmocného Hübla. V závěru třetiny se hosté dostali do tlaku, připomněl se i Šlégr tvrdou ranou od modré, Sáblík však odolal.

Závěrečná část zastihla domácí v mírném útlumu a Litvínov se i díky dlouhé přesilovce po Skuhravého faulu tlačil do zakončení. Blízko snížení byl Reichel, který využil zaváhání výjimečně ne zcela jistého Dubna. Dělovka z kruhů zasvištěla vzduchem a zastavila se až o rameno povyjetého brankáře. Přesilovkový tlak vyvrcholil pumelicí Kubáta z levého kruhu, Sáblík už byl ale v obvyklé pohodě. A nenechal se zaskočit, když mu proti Lukešově střele stálo ve výhledu několik těl, ani při další výborné střele stejného hráče, proti které nastavil svou masku.

Definitivní klid zajistil domácím Vítězslav Bílek. Skladaný se po vhazování odvážně natlačil do brankoviště, zakončit se mu ještě nepodařilo. Mladý kladenský odchovanec byl ale na pravém místě a bekhendem přehodil brankářův beton. V poslední minutě se ještě do samostatného úniku utrhnul Kumstát, střela mezi betony ovšem ideálním řešením nebyla.

I tak Energie získala další tři body do tabulky letního poháru a svou skupinu vede o tři body před Kladnem. Další zápas přijde na řadu následující úterý, kdy do Karlových Varů přijede Chomutov. Mezitím si energetici zahrají na mezinárodním turnaji v Drážďanech.