V infarktovém závěru udržela Energie vítězství

L i t v í n o v - Porážku z důležitého pátečního utkání s Českými Budějovicemi odčinili karlovarští hokejisté na ledě Litvínova. Tři získané body je tak i nadále udržely v osmičce zajišťující postup do play-off. A právě vyřazovací boje velmi připomínala závěrečná třetina dnešního utkání. Vary sice vedly díky trefám Balázse a Shuhravého po první třetině 2:0, jenže Kloboučkovi se podařilo využít dvojnásobnou přesilovku v úvodu třetí části. Až do konce zápasu byli Západočeši pod soustavným tlakem umocněným několika vyloučeními. Velkou šanci definitivně rozhodnout nevyužil při trestném střílení Martin Opatovský. Karlovy Vary s vypětím všech sil nejtěsnější vedení udržely až do závěrečné sirény a po třetinách 0:2, 0:0 a 1:0 si odvážejí z Litvínova velmi cenné tři body.
Český Telecom Extraliga, 36. kolo, ne 5.1.2003
Litvínov
1:2
42. Klobouček (Skořepa, Klíma) - 5. Balázs (V. Polák), 16. Skuhravý. Rozhodčí: Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:12, navíc Hlavačka (KVA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5920.
Litvínov: Hronek - Mrázek, Hranáč, Kroupa, Klobouček, Kuntoš, Ťupa, Gýna, Martínek - Hübl, Alinč, Prorok - Klíma, Steiner, Skořepa - Trávníček, Martinec, Gombár - Havel, Říha, Kotrla
Karlovy Vary: Franěk - Topoli, Mádl, Hlavačka, Němeček, Bauer, Rodin, Gróf, Prošek - Ladislav Svoboda, Skuhravý, Kraus - Tvrdík, Vala, Bednařík - Balázs, Polák, Košťál - Opatovský, Pavliš, Němčický

Po nevydařeném domácím utkání s Českými Budějovicemi si chtěla Energie napravit reputaci na ledě dalšího týmu balancujícího na hraně postupu do vyřazovacích bojů. Úvod utkání tomu také nasvědčoval. V končící páté minutě zachytil Vojtěch Polák nepovedenou domácí rozehrávku a spolu s Balázsem se dostal do přečíslení dva na jednoho. Po Polákově přesné přihrávce z levé strany Balázs vypálil prudce příklepem a poslal puk pod břevno Hronkovy branky. Domácí se probudili, začali se tlačit před Fraňka, ale jediné, co z mírné herní převahy vytěžili, byl pokus tísněného Říhy, či ukvapená přihrávka kapitána Klímy na najíždějícího Steinera, kterou však bývalý karlovarský hráč nezachytil. Když se nedokázali přes pevnou obranu prokousat Severočeši, vyzkoušeli své štěstí znovu Energetici. Skuhravý vyslal na Hronkovu klec lehkou ránu. Mladý gólman kotouč jen vyrazil v domnění, že jej do bezpečí uklidí poblíž hlídkující Klobouček. Ten si však puku vůbec nevšímal, Skuhravý si pro něj pohodlně dojel a dorazil jej za Hronkova záda. Karlovy Vary pečlivě střežily obrannou modrou až do sirény ohlašující konec třetiny, po ní si mohly vychutnat skandovaný potlesk svých fanoušků.

Druhá část přinesla sice množství šancí, ale žádné góly. Bleskově se do zakončení dostal již v první minutě Petr Vala. Pohotová střela nováčka v červeném dresu HC Energie skončila jen na boční síťce litvínovské branky. Před polovinou zápasu stáli při Fraňkovi všichni svatí. Karlovarští obránci zapomněli za levým kruhem osamoceného Hranáče, který nasměroval svou střelu do tyče. Další obrovskou šanci Chemiků nevyužil při kratičké dvojnásobné přesilovce Klíma se Skořepou. V době kdy se na kluziště vracel vyloučený Michal Mádl, dostal ideální přihrávku na útočnou modrou Libor Pavliš, najel si mezi kruhy a vypálil. Ze souboje muže proti muži vyšla vítězně pohotová Hronkova lapačka. Těsně před koncem třetiny byl ještě vyloučen za hákování levý karlovarský útočník Jan Košťál.

Po šedesáti sekundách třetí části k němu přibyl za krosček i Jan Němeček. Využití na sebe nenechalo dlouho čekat. Z prostoru mezi kruhy prostřelil vše, co mu stálo v cestě Klobouček a vykřesal tak naději na bodový zisk. Když byl těsně poté vyloučen další karlovarský hráč, vypadalo to s litvínovskými šancemi opět celkem slušně. Chemopetrol se usadil v útočném pásmu, jenže žádný z pokusů k vážnějšímu ohrožení branky nevedl. Z ničeho nic málem udeřilo na druhém konci hřiště. Do brejku se dostával Václav Skuhravý, za záchrannou brzdu raději zatáhl poslední litvínovský obránce Hranáč. K následnému trestnému střílení se rozjel Martin Opatovský. Šanci rozhodnout zhatila nastřelená tyčka Hronkovy svatyně. Další kritické momenty mohly přijít v 53. minutě. Za nebezpečnou hru vysokou holí obdržel trest na 2 + 2 minuty Libor Pavliš. Místo drtivého náporu se nechali zbytečně vyloučit litvínovští obránci Kuntoš s Kroupou. Vary v poklidu bránily svůj těsný náskok až do závěrečně minuty. Přesně v čase 59:15 hákoval protihráče Martin Hlavačka, navíc si za zbytečné protesty vykoledoval u hlavního sudího desetiminutový osobní trest. V oslabení se Energetici uchýlili k jednoduchému vyhazování puků z obranného pásma přes celé kluziště. Větší závěrečný tlak se nekonal ani po odvolání Lukáše Hronka z brány. HC Energie si letos již potřetí poradila v podkrušnohorském derby s Chemopetrolem Litvínov, tentokrát 2:1. Veledůležité tři body putují na západ Čech, v konečném účtování budou mít určitě velkou váhu.

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Upozorňovali jsme hráče, že hosté dobře brání a že se nám pokusí dát góly z rychlých protiútoků. To se jim přesně povedlo a my jsme úvodní třetinu prohrávali o dvě branky. Za tohoto stavu se výsledek těžko obrací, zvláště když jsme se opět trápili se střeleckou neschopností."

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Přijeli jsme do Litvínova hrát z pozorné obrany na rychlé protiútoky a to se nám v úvodní třetině dvakrát zdařilo. Měli jsme i další šance, bohužel, jsme byli také často vylučováni. Dařilo se nám však v obraně a uhráli jsme cenné vítězství."