HC Energie Karlovy Vary

Evžen Gál

* 27. 12. 1963


Typický vůdce a lídr mužstva, který dokázal na svoji stranu získat převážnou část mužstva a stmelit kolektiv, který táhl za jeden provaz. Tak se projevil litvínovský odchovanec za svého působení v Karlových Varech. Do lázeňského města přišel ve svých devětadvaceti z Loun, kam odešel z rodného města. Ještě předtím měl za sebou roky strávené v nejvyšší soutěži v mateřském černo-žlutém dresu, kde hrál vedle litvínovských legend, kterými byli Hlinka, Růžička, Rosol, Weissmann, Kokrment, Prachař a další.

Přestože působení Evžena Gála v našem klubu bylo jen tříleté, bylo to v době pro karlovarský hokej velice důležitých letech 1993-1996, kdy se klub snažil postoupit do druhé nejvyšší soutěže, což se podařilo v březnu 1995. A právě v této době již tak silný tým našel v Evženu Gálovi pravého vůdce. Mužstvo tvořili hráči z navrátivších se domácích odchovanců (např. R. Richter, M. Černý, R. Černý, M. Porák, R. Mudra), nebo hráčů, kteří do K. Varů přišli v předcházejících sezonách (B. Píša, P. Vostřák, M. Čada, J. Kreuzmann, J. Onak) a ze zkušených hráčů z různých klubů nejvyšší soutěže, kterými byli V. Baďouček, P. Bláha, V. Fürbacher, P. Weiss, M. Čmerda, M. Slabý, nebo P. Metlička. Všichni hráči Evžena Gála respektovali, proto tento tým po dlouhých létech hlubokého úpadku vrátil našemu klubu druhou nejvyšší soutěž, která se v Karlových Varech naposledy hrála v sezoně 1970/71. Osobnost tehdejšího kapitána nebyla znát jen v tmelení kolektivu, lídrem byl i na ledové ploše, kde svým herním klidem a přehledem dokázal se spoluhráči tvořit kompaktní pětici. A neméně důležitý byl i produktivitě. Jeho branky, či přesné přihrávky nejednou bývaly rozdílovými ve vyrovnaných a důležitých zápasech.

Evžen Gál zanechal v našem klubu velkou, nesmazatelnou stopu a byla jen škoda, že se tak stalo na sklonku jeho hráčské kariéry. Být mladší, určitě by odehrál za náš klub více sezón. V aktivní hráčské kariéře pokračoval v Kadani, které pomohl v r. 1998 postoupit do 1. ligy, později hrál ještě za Most a kariéru hráče zakončil v roce 2005 v německém Schönheide.

Fotogalerie