HC Energie Karlovy Vary

Marek Sýkora

* 30. 11. 1948

Narodil se v Kladně, ve kterém také hokejově vyrůstal pod dohledem svého otce Vlastimila. Hokejový život jej poté s otcem zavedl do Vítkovic a posléze do Plzně, kde žije dodnes. V dresu Škody Plzeň odehrál od roku 1965 v nejvyšší soutěži celkem 11 sezon. Na sklonku hráčské kariéry nastupoval za Baník Sokolov a po jejím ukončení se začal věnovat profesi trenéra.

Nejprve nastoupil jako metodik Tělovýchovné jednoty Škoda Plzeň. Na hokejovou střídačku plzeňského A-mužstva se postavil v roce 1990 a na jaře 1992 tým dovedl do federálního finále proti Dukle Trenčín, jenže na titul Plzeň nedosáhla. Finále prožil i o dva roky později. V prvním ročníku samostatné české extraligy jako trenér Pardubic pro změnu gratuloval k titulu hokejistům Olomouce. Na podzim roku 1994 byl ze střídačky Východočechů odvolán a v lednu 1995 přijal nabídku druholigových Karlových Varů.

Nejprve byl ve funkci konzultanta a na konci ledna nahradil odvolaného Zdeňka Pilného a postavil se do čela ambiciózního týmu, který měl za cíl postoupit do I. ligy. To se v březnu v šesti členné baráži podařilo, když prolínací soutěž Slavia Becherovka vyhrála a po dlouhých pětadvaceti letech se vrátila do druhé nejvyšší soutěže. A v této soutěži si Karlovarští jako nováček vedli skvěle. Od začátku sezony hráli v popředí tabulky a zápasy na starém zimní stadionu v Dolní Kamenné byly téměř vyprodány. Do play-off tým Becherovky postoupil ze třetího místa a v semifinále prohrál s Přerovem, vedeným Milošem Říhou, 1:2 na zápasy.

V následující sezoně přijal nabídku extraligové Slavie Praha, kterou trénoval pouhý půl rok, aby se od druhé poloviny sezony 1996/97 vrátil zpět do Plzně. V klubu svého srdce vedl tým další čtyři roky a v roce 2000 brali plzeňští bronzové medaile. V další sezoně se Plzni do play-off nepodařilo postoupit a po skončení základní části přišel na závěr sezony do Karlových Varů pomoct Radimu Rulíkovi.

Mužstvo Becherovky čekala baráž s Chomutovem, kterou Karlovarští zvládli 4:2 na zápasy, a nejvyšší soutěž v lázeňském městě byla zachována. Na základě udržení extraligy Marek Sýkora u mužstva zůstal a to i přes fakt, že před sezonou 2001/02 oznámili noví majitelé Becherovky, že končí s podporou karlovarského hokeje. Trenéři se museli rozloučit s řadou zkušených hráčů, přesto se této situace nezalekli a rozhodli se pokračovat. Mužstvo absolvovalo velice tvrdou předsezonní přípravu, a přestože odborníci předpovídali opětovnou baráž, mužstvo obsadilo nečekané 10. místo.

V následující sezoně se tým, již pod názvem HC Energie Karlovy Vary, pohyboval ve středu tabulky, ale nezvládl poslední pět kol, ve kterých získal jen dva body, a play-off mu o kousek uteklo. Po sezoně se Marek Sýkora rozloučil, když v roce 2003 přijal nabídku předního ruského klubu Metallurg Magnitogorsk, se kterým si vedl výborně a jednou sahal po zlatých medailích. Po dvou letech pod Uralem se vrátil zpět do Plzně na dvě sezony a v dalších dvou letech vedl české mládežnické reprezentace do 18 a 20 let. Další dvě trenérské sezony prožil v Kontinentální lize, nejprve v ruském Jekatěrinburgu a poslední trenérskou štací bylo angažmá v běloruském Minsku, kam se ještě v roce 2013 vrátil jako konzultant. Pět let poté pracoval pro redakci sportu České televize, kde působil při reprezentačních zápasech jako televizní expert a hodnotil výkony české hokejové reprezentace. Po mistrovství světa 2018 se rozhodl ukončit spolupráci s ČT ukončit.

Fotogalerie