HC Energie Karlovy Vary

Sezona 2006/07

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Zdeněk Venera, Václav Baďouček, Pavel Kněžický
Nejproduktivnější hráč: Václav Skuhravý - 39 bodů (20+17, 1+1)
Příchody před sezonou: Petr Mudroch, Jiří Hanzlík, Vladimír Machulda, David Balázs, Lukáš Sáblík, Michal Borovanský, František Skladaný.
Odchody před sezonou: Ľubomír Hurtaj, Jan Alinč, Petr Přikryl, Lukáš Krajíček, Jiří Polák, Jakub Kraus, Zdeněk Pavelek, Pavel Selingr, Petr Macholda, Andrej Nedorost, Zdeněk Pavelek, Pavel Selingr.
Příchody během sezony: Tomáš Chrenko, Michal Vondrka, Jaroslav Kristek, Martin Gálik, Michal Straka.
Odchody během sezony: David Balázs, Vladimír Machulda, Michal Vondrka, Martin Gálik.

Ani sezona 2005/06 nepřinesla Karlovým Varům vyřazovací boje, přesto byl výkon mužstva hodnocen veskrze kladně a mnoha hráčům včetně trenéra Zdeňka Venery byla prodloužena smlouva. Hledání posil bylo orientováno především na zkvalitnění ofenzivy a to zvláště poté, co se kvůli neakceptovatelným finančním nárokům nepodařilo udržet slovenská útočná esa Ľubomíra Hurtaje a Andreje Nedorosta, do Německa navíc zamířil Jan Alinč.

Jako první se ale vyztužení dočkala obrana, kde odchod Krajíčka s Polákem vykompenzoval přestup Petra Mudrocha z Pardubic a Jiřího Hanzlíka z Liberce. Nabírání fyzičky Energie odstartovala i s novým útočníkem Vladimírem Machuldou a až v průběhu přípravy se k týmu připojili útočníci David Balázs a František Skladaný. Právě slovenský levý křídelník Skladaný se ukázal být nejplatnější posilou, v klubovém bodování sezony obsadil třetí místo a jako jediný z trojice příchozích forvardů v týmu vydržel celou sezonu.

Zbývalo dořešit otázku brankáře. Poprvé ve své kariéře byl od počátku sezony jasnou jedničkou Lukáš Mensator a po odchodu Petra Přikryla do Sparty se pozice náhradního brankáře ujal Lukáš Sáblík. Tento tah se nakonec ukázal jako jeden z nejpovedenějších přestupů sezony.

Po tradičně úspěšných přípravných zápasech se hokejistům vydařil i vstup do sezony. Ve všech pěti úvodních zápasech dokázali bodovat a čtyřikrát zvítězili. Všechna vítězství však byla vydřená, Energie se na každou branku hodně natrápila a vítězila rozdílem jedné či dvou branek. Ve Vítkovicích pak neskórovala ani jednou a byla z toho první čistá porážka.

Začátkem října postihla tým vlna zranění, mimo hru se ocitl Milan Kraft, Kamil Tvrdek a ve Znojmě si třísla pochroumal gólman Mensator. Do útoku byl narychlo povolán slovenský hokejistka Tomáš Chrenko a brankář Lukáš Sáblík se své extraligové šance zhostil s mimořádným přehledem, a Energie tak navzdory marodce dále sbírala body. Během podzimu tým opustily předsezónní posily Balázs s Machuldou, kteří nenaplnili očekávání, především co se střílení branek týče.

Nejúspěšnější období sezony prožívali karlovarští hokejisté od konce listopadu do Nového roku, tedy ve třetí čtvrtině základní části. Nezměnilo na tom nic ani další dlouhodobé zranění Milana Krafta, za něhož byl ze Zlína povolán útočník Jaroslav Kristek. Ze třinácti zápasů si Energie v této části připsala osm vítězství a zavítala do tabulkových pozic zajišťujících přímý postup do čtvrtfinále.

Pracně vybudovaný náskok se v lednu začal bortit jako domeček z karet. Ke zraněnému Kraftovi přibyl i Jaroslav Kristek a díry v sestavě Energie nemohl zacelit ani příchod Martina Gálika a Michala Straky. Nedostatek kvalitních útočníků vedl k přetěžování první formace Kumstát – Skuhravý – Košťál, což se projevilo na únavě tohoto elitního tria v rozhodujících fázích sezony. Přes sérii neúspěchů mohli Karlovarští v posledním zápase základní části stále proklouznout mezi šest vyvolených. Díky příznivým výsledkům na ostatních stadionech stačilo proti Znojmu uhrát dva body. Jenže Orlům šlo ještě o víc a díky vítězství 4:2 si zajistili postup do předkola z devátého místa. Energie nakonec skončila sedmá a v předkole ji čekal Třinec.

Oceláři nepatřili v této sezoně mezi oblíbené soupeře Energie a třikrát ji v základní části dokázali porazit. Jejich obranný styl, obětavé pády do střel a výborný Čechmánek deptali karlovarské střelce a ti v třízápasové sérii dokázali vsítit pouze čtyři branky. Energie ztratila oba dva domácí zápasy a o naději jela bojovat k polským hranicím. Zde zápas dospěl až do samostatných nájezdů. Nic nebylo hostům platné, že hokejovou výstroj narychlo navlékl pro zranění nehrající Řezníček a svůj nájezd proměnil, ostatní spoluhráči jej bohužel nenapodobili. Předkolo, extraligová novinka, která by Karlovým Varům v předešlých sezonách zajistila play off, se tak pro Energii stalo osudným.

Kromě první, i když velmi krátké účasti ve vyřazovacích bojích, přinesla tato sezona i událost, kterou měl lázeňský hokej docenit až za několik let. Po letech slibů zastupitelstvo města konečně odsouhlasilo výstavbu nové multifunkční arény, která byla slavnostně odstartována 1. 2. 2007 (více).

Tabulka

  Klub        Z V Vp Pp P Skóre  B
 1. Liberec      52 28 6 4 14 161:112 100 
 2. Pardubice     52 29 1 3 19 177:131 92
 3. České Budějovice 52 23 9 2 18 160:144 89
 4. Sparta      52 25 2 8 17 178:157 87
 5. Zlín       52 21 8 7 16 162:158 86
 6. Slavia      52 21 6 6 19 171:162 81
 7. Karlovy Vary   52 20 7 6 19 136:124 80
 8. Kladno      52 21 6 4 21 189:173 79
 9. Znojmo      52 20 7 2 23 117:129 76
10. Třinec      52 20 4 8 20 145:162 76
11. Vítkovice     52 22 2 5 23 141:141 75
12. Litvínov     52 20 4 6 22 157:165 74
13. Plzeň       52 20 1 1 30 141:173 63
14. Vsetín      52 8 3 4 37 88:192 34

Fotografie


Mensator a Sáblík - vyrovnaná brankářská dvojice byla základem pro nejlepší umístění v historii klubu


Nejlepší střelec Petr Kumstát a nejlepší nahrávač Václav Skuhravý


Stavba nové arény začíná!

Další události sezony

 • Pravidla české nejvyšší soutěže doznala několika změn. Bylo zavedeno předkolo play off a díky samostatným nájezdům po nerozhodném prodloužení de facto zanikly remízy (více a více).
 • Kondici energetici nabírali i na kolečkových bruslích a náš fotoaparát byl u toho (více).
 • Na den dětí zamířili hokejisté do dětského domova v Zítkově ulici, jako vždy nepřicházeli s prázdnou (více).
 • Energetici nezapřeli ani své fotbalové vlohy, na turnaji ve Zlíně obhájili své prvenství z předešlé sezony (více)
 • Energie změnila barvu domácích dresů z červené na zelenou (více)
 • Sympaťákem Energie fanoušci zvolili karlovarského odchovance Jana Košťála (více)
 • Koncem listopadu proběhlo v Karlových Varech exhibiční utkání staré gardy proti týmu HC Olymp ze seriálu Poslední sezona. Aktéři se mimo jiné vyslovili pro výstavbu nové multifunkční arény (více)
 • Ovzduší na stadionu značně vylepšil nákup nové rolby na elektrický pohon (více)
 • Obránce Josef Řezníček oslavil čtyřicáté narozeniny (více) a v úvodním zápase předkola odehrál svůj 900. zápas v nejvyšší soutěži (více)
 • Dorostenci bojovali až do posledního kola o účast v play off, nakonec jim však sezona skončila předčasně.
 • Junioři vyhráli základní část a po prohře v semifinále se Zlínem nakonec obsadili celkově třetí příčku (více)
 • Sledge hokejisté napodobili svůj výkon z předešlé sezony a po prohraném finále se Spartou získali stříbrné medaile (více).

Michal Slavík