HC Energie Karlovy Vary

Sezona 2010/11

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Antonín Stavjaňa, Václav Baďouček a Pavel Kněžický, později Václav Baďouček, Martin Pešout a Pavel Kněžický
Nejproduktivnější hráč: Lukáš Pech a Petr Kumstát (14+26 a 18+22), v předkole play off Lukáš Pech 6 bodů (1+5)
Příchody před sezonou: Antonín Stavjaňa, Petr Sailer (host.), Karol Sloboda, Petr Gřegořek, Jesse Saarinen, Petri Kokko, David Hruška (host.), Dmitrij Cyganov (návrat z host.).
Odchody před sezonou: Josef Paleček, Ondřej Němec, David Hájek, David Zucker (host.), Pavel Kuběna (host.), Milan Hluchý (host.), Ján Mucha (host.).
Příchody během sezony: Jakub Trefný (host.), Jan Látal (host.), David Zucker (návrat z host.), Milan Procházka (host.), Lukáš Klíma, Tomáš Klíma, Martin Pešout.
Odchody během sezony: Antonín Stavjaňa, David Hruška (návrat z host.), Štěpán Hřebejk, David Hájek (host.), Jesse Saarinen.


Po premiérové sezoně v KV Areně bylo co napravovat. A částečně se to povedlo. Diváci si užili více radosti, euforii i hokejová dramata. Vše se ale muselo vtěsnat do základní části a předkola play-off.

Bez Ondřeje Němce

První znatelnou změnu v kádru přináší neděle 23. května. Česká reprezentace nastupuje do finále německého šampionátu proti ruským hvězdám. Sotva odbíjí jedenáctá hodina večerní a Češi si plní svůj sen. A Ondřej Němec jako první hráč v historii klubu zvedá nad hlavu pohár mistrů světa. Šťastné momenty se ale mísí se zklamáním. Reprezentační opora se totiž upisuje Čerepovci z KHL.

Za necelé dva měsíce má vedení klubu jasno v následovníkovi. Do Energie míří Petr Gřegořek, který se podílel na překvapivém triumfu českých hokejistů taktéž. Jeho 29 kanadských bodů z předešlé sezony, které z něj činily druhého nejproduktivnějšího beka extraligy, bylo velkým příslibem.

Další změny jen dílčí

Do ročníku 2010/11 vstoupil tým pod taktovkou nového kouče Antonína Stavjani, který v předešlém ročníku oslavil s bratislavským Slovanem titul vicemistra nejvyšší slovenské soutěže. Josef Paleček našel své uplatnění po boku reprezentačního kouče Aloise Hadamczika.

Útočné řady v lětě přivítaly zvučnou posilu. Vedení klubu se dohodlo s Chomutovem na uvolnění kanonýra Davida Hrušky, pětinásobného extraligového mistra, který svůj úkol – zvednout produktivitu – splnil i s přidanou hodnotou. Začátkem ledna se ale musel vrátit, aby svůj um předvedl na cestě Chomutova do extraligy. Nestačilo to.

V přípravném období se také poprvé přepisovaly dějiny. A kdo by to byl řekl, že ne na ledě, ale ve sféře přestupů. Do historie se zapsal Jesse Saarinen, a to coby první Fin v dresu Energie. Vinou neuspokojivých výkonů se ale brzy vrátil do své rodné země. Vedení klubu zkoušelo i dalšího finského hráče, obránce Petriho Kokka, který přinesl do zadních řad cenné zkušenosti. Finanční tíže na konci sezony ale znemožnila jeho další působení v týmu.

Příprava neúspěšná

Tým se poprvé sešel k ostrému utkání na ledě Kladna, a nebýt pokažených nájezdů, šlo by jistě o povedenou premiéru. O pár dní později už čekal energetiky tradiční Tipsport Hockey Cup. První zápas v podání podkrušnohorského derby nabídl spíše než pěknou podívanou příznivý výsledek. Na gólový účet utkání se zapsal pouze Zaťovič a energetici si tak do tabulky připsali první výhru. Jenže záhy postupovou naději ztratili, když dostali ofenzivní lekci od Chomutova a posléze podlehli v souboji obran i pražské Slavii.

Trošku té radosti přinesl do KV Areny poslední zápas letního poháru - západočeské derby. Slušně zaplněná hala sledovala atraktivní bitvu, jejíž průběh měli energetici plně pod kontrolou a svého plzeňského rivala bezpečně porazili.

Energetici v následujícím týdnu vyrazili do Ruska na prestižní turnaj O pohár prezidenta Baškortostánu. Proti Čeljabinsku sice vyšli střelecky naprázdno, svou pověst si ale napravili proti Jugře, kterou rozstříleli rozdílem čtyř branek.

Turnaj energetici zakončili nejprestižnějším duelem - s Ufou. Partnerský klub z Ruska postavení nejlepšího mužstva Evropy potvrdil a nastřílel Energii sedm branek. Výsledkem ruské mise tak bylo třetí místo. Po návratu do Čech prohráli energetici s Kladnem a pak už je čekaly jen extraligové zápasy.

Na sérii z říše snů...

Vstup do extraligy energetikům nevyšel. Z gólové přestřelky, kterou nabídlo západočeské derby, vyšli bez jediného bodu a stejně tak i v dalších dvou zápasech. Posléze ale své počínání napravili, hned dvakrát přitom přepsali klubové dějiny.

Energii čekaly čtyři zápasy na ledě soupeřů a ve všech případech vyšli jako vítězové právě zelenobílí! Spanilá jízda začala drtivou výhrou na ledě Komety, pokračovala ubráněnými výhrami na Kladně a na Slavii a první přepis dějin přinesla v Třinci. Energetici tam po vítězství v nájezdech zaznamenali čtvrtou výhru v řadě na ledě soupeřů!

Ale kronikáři přepisovali ještě jednou! Po domácím vítězství s Mladou Boleslaví energetici dali Litvínovu ofenzivní lekci a připsali si tak šestou výhru v řadě. Tento rekord už ale dále neposunuli, neboť následný duel ve Zlíně už byl nad jejich síly.

... navázaly nezdary

Po snové sérii to šlo s energetiky z kopce. Smutné výsledky občas prolnuly naděje na lepší zítřky, příkladem budiž třízápasová série výher na konci listopadu, jenže na tu navázala herní mizérie. Celých pět zápasů zůstali Karlovarští bez výhry.

Malé zlepšení přišlo posléze. Většina zápasů mířila do prodloužení či samostatných nájezdů a energetici si zpravidla připsali vždy bod. I přes občasné výhry bylo jasné, že musí nastat změna. Po Novém roce se navíc energetici museli obejít bez Davida Hrušky...

První impuls k zlepšení výsledků dalo vedení klubu na konci ledna, kdy odvolalo kouče Antonína Stavjaňu. Na post hlavního kouče se posunul Václav Badouček, který si jako svého asistenta zvolil Martina Pešouta ze slovenské Skalice. Přestože tým ani pod novou trenérskou dvojící nezářil, dokráčel mezi elitní desítku a v předkole narazil na pražskou Slavii.

Vraťme se ale zpět. Konec základní části doprovázely finanční potíže, českými médii dokonce prolétla zpráva o konci extraligového hokeje v lázeňské metropoli. Nepříznivá situace nakonec přece jen měla šťastný konec a energetici mohli v klidu vstoupit do předkola.

Z beznaděje málem k postupu

Série nabídla dramatickou podívanou, přestože průběh nahrával spíše scénáři, ve kterém Slavia hladce postupuje. V úvodním klání si energetici vypracovali dvoubrankový náskok, ale Pražané boj nevzdali a v samostatných nájezdech nakonec rozhodli. V druhém duelu se karlovarští hráči potýkali se špatnou koncovkou, a tak se vrátili do KV Areny s nepořízenou.

Tým Václava Baďoučka stál na hraně propasti a do ještě větší „bryndy“ se dostal během třetího klání. 139 sekund dělilo energetiky od konce sezony. Jenže série pokračovala. Vašíček sevřel v brankovišti kotouč, rozhodčí nařídil trestné střílení a Lukáš Pech bekhendovou kličkou s přehledem vyrovnal!

V prodloužení pak zabodoval Petr Kumstát, který hbitě projel pásmem a po sérii kliček zakončil pod víko Kopřivovy klece. Mezi hráči i publikem tak vypukla nefalšovaná radost z pokračování série, kterou si energetici nenechali překazit ani v následujícím duelu.

Za vyrovnání série se zasloužil dvěma trefami mladičký Tomáš Klíma, stejný počet branek si připsal i František Skladaný a svou branku přidali i Skuhravý, Zaťovič a Nosek. Výsledkem bylo drtivé vítězství 7:0 a návrat série do Prahy k rozhodující bitvě, za kterou však postupová tečka chyběla.

Slavia na svém úzkém kluzišti nedala Energii příliš šancí. Po dvou trefách obránce Tomáše Žižky a jedné trefě Lukáše Krenželoka to bylo o pohodlné tři branky. Zázračnému obratu á la finále 2009 bohužel nic nenasvědčovalo.

Západočeši dali o sobě vědět příliš pozdě. Václav Skuhravý vypálil pohotově přímo z buly a prostřelil překvapeného Kopřivu, kterého tím připravil o čisté konto. Do konce utkání zbývaly poslední sekundy a bylo tak jisté, že do dalších fází play-off zamíří Pražané. Karlovarští se v O2 Areně rozloučili se sezonou. (více) Naopak Slavia v dalším průběhu dobře nakročila i k postupu do finále, ale nakonec narazila na smrtící obrat pozdějších mistrů z Třince.

Tabulka


  Klub	    Z V Vp Pp P Skóre  B
 1. Třinec	   52 26 5 8 13 178:136 96
 2. Liberec	   53 26 5 7 15 162:143 95
 3. Vítkovice	   52 26 6 2 18 162:137 92
 4. Zlín       52 22 7 8 15 158:134 88
 5. Pardubice	   52 24 3 10 15 146:125 88
 6. Slavia	   53 21 10 3 19 144:134 86
 7. České Budějovice 52 23 6 4 19 158:131 85
 8. Litvínov	   52 23 2 4 23 131:161 77
 9. Plze?	   52 27 6 3 16 153:145 77
10. Karlovy Vary   52 15 7 12 18 152:154 71
11. Brno	   58 22 5 1 30 146:160 77
12. Sparta	   58 16 7 3 32 127:156 65
13. Kladno	   58 13 3 6 36 122:188 45
14. Mladá Boleslav  58 17 4 5 32 140:175 42

Fotografie


David Hruška zanechal v Karlových Varech jen ty nejlepší vzpomínky. Zkušený kanonýr rozhodoval zápasy a mezi diváky patřil k nejoblíbenějším hráčům


Juniorský turnaj čtyř přinesl do Karlových Varů kvalitní juniorský hokej. Češi se nakonec zaradovali z druhého místa


Lukáš Mensator úniku Saprykina vzdoroval. Druhou polovinu zápasu s Ufou odchytal Lukáš Sáblík, oba byli pro tým velkými oporami


Na konci ledna se na post Antonína Stavjani posunul Václav Baďouček, který si jako svého asistenta vybral Martina Pešouta z Chomutova. Nové trenérské duo dovedlo tým do předkola play-off


139 sekund - tolik energetikům scházelo do vyřazení. Kvůli sevřenému puku v brankovišti ale rozhodčí nařídil trestné střílení, které s přehledem proměnil Lukáš Pech, a série mohla pokračovat


Pak energetici sehráli zápas sezony - rozdrtili Slavii poměrem 7:0, oslavili vyrovnání série a vrátili se do Prahy


Zde ale byla postupová naděje definitivně pohřbena. I přes branku Skuhravého v závěru bylo jisté, že do dalších fází play-off zamíří Pražané. Karlovarští se se sezonou v O2 Areně rozloučili


Velký úspěch alespoň oslavili junioři, kteří pronikli až do extraligového finále a vybojovali stříbro!

Další události sezony

 • KV Arena v říjnu hostila mistrovství světa v basketbalu žen, na kterém české basketbalistky obsadily pěkné druhé místo. Basketbalistky přenechaly energetikům v šatně děkovné vzkazy. (foto)
 • Mladičký Tomáš Klíma, slovenská posila Karlových Varů, dovedl juniory čtyřmi proměněnými nájezdy do finále a v předkole play-off byl dokonce nejlepším střelcem A-týmu Energie!
 • David Hruška za své působení v Karlových Varech nastřílel 19 branek, což z něj - přestože v posledních osmnácti zápasech již nenastoupil - učinilo nejlepšího střelce Varů v základní části! Vstup do Klubu střelců mu ale unikl o tři branky.
 • Po měsíci nejistoty, kdy vůbec nebylo jasné, co bude s hokejem v Karlových Varech dále, klubu výraznou částkou pomohla společnost SLOT Game a.s. a majitel klubu Karel Holoubek. Hokej tedy mohl zůstat zachován. (více)
 • Přestože se finance podařilo vyřešit, muselo dojít k úsporám, vinou kterýcho opustily tým dlouholeté opory - Michal Dobroň, Jakub Čutta a Lukáš Sáblík. (více)
 • V KHL se Ondřej Němec neztratil. Po úspěšné sezoně, kterou v dresu Severstalu odehrál, dostal další reprezentační pozvánku. A vedle zlata z německého šampionátu si tak může zařadit ještě bronzovou medaili ze Slovenska.
 • Bronzovou medaili oslavil i bývalý trenér Energie Josef Paleček, jakožto asistent Aloise Hadamczika.
 • Junioři byli jako jediný český tým nominování na European Trophy. Turnaj se konal ve Švédsku a Západočeši se neztratili. Po vyrovnaných bojích ve skupině ale zamířili jen k duelu o páté místo, ve kterém byl po boji úspěšnější domácí HV 71.
 • Sezonu jsme podrobně zmapovali i v šestidílném seriálu Události sezony 2010/2011, jehož první díl naleznete zde
 • Jan Salajka