HC Energie Karlovy Vary

Plzeň střílela v přesilovkách a ovládla derby

HC Energie - HC Plzeň 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Takový průběh předvánočního prestižního utkání z Plzní karlovarští fanoušci určitě nečekali. Hned v úvodu se totiž západočeští rivalové v přesilovkách ujali dvoubrankového vedení a začalo marné dobývání pevnosti jménem Málek. Neujaly se ani obrovské šance energetiků v přesilovkách 5 na 3, a šťastnější oslavy Vánoc tak proběhnou v plzeňské kabině.
O2 extraliga, 32. kolo, ne 23.12.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Karlovy Vary
Plzeň
0:3
0:2, 0:0, 0:1
Branky a nahrávky: 3. Ludvík (Vlasák), 5. Vlasák (Ludvík), 44. Šindel (Kracík). Rozhodčí: Jeřábek - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 11:16, navíc Mudroch a Pech oba 5 min. + DKU, Melenovský (všichni KVA) 10 min. + DKU. Využití: 0:3. Diváci: 4220. Průběh utkání: 0:3.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Řezníček, Němec, Duben, Jiří Hanzlík, Mudroch, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Zucker, Pech, Milan Procházka - Bílek, Melenovský, Hluchý - Tvrdek, Kristek, Skladaný
Plzeň: Málek - Čakajík, Derner, Benák, Dresler, Jasečko, Dobrovolný - Vlasák, Divíšek, Matějovský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Důras, Vampola, Laš - Dvořák, Šindel, Kubalík

Komentář k utkání

Tak děsivý vstup do utkání karlovarští hokejisté dlouho nezažili. Hned v první minutě se už radoval Matějovský poté, co dotlačil za Mensatora sražený puk. Sudí branku pro postavení hráče v brankovišti uznat nemohl, odeslal ale na trestnou lavici Řezníčka, kterého po chvíli následoval Němec. Energetici se dlouho bránili úspěšně, jenže vteřinu před návratem prvního vyloučeného se několikátou dorážkou prosadil David Ludvík.

Aby toho nebylo málo, byl ve 4. minutě po hodně nešťastném zásahu Mudrochova lokte v obličeji Michala Dvořáka zkušený obránce vyloučen do konce utkání a před Plzeňáky se rozložila předlouhá přesilovka. A za 19 vteřin letěly ruce mimořádně početného a hlučného kotle hostí opět ke stropu. Několik bleskových přihrávek vyřadilo karlovarský blok ze hry a úplně volný Tomáš Vlasák měl u tyče lehkou práci.

Domácí pozice se zdála o to beznadějnější, že dvě minuty před koncem Mudrochova trestu na lavici usedl další energetik. Druhou dvojnásobnou přesilovku už ale Venerovi svěřenci uhráli bez úhony a vyrazili dobývat svatyni ve velké pohodě hrajících Plzeňáků.

Ve druhé polovině třetiny dal rozhodčí Jeřábek Karlovým Varům dostatečný počet šancí ke korekci skóre v přesilovkách. Jenže jestli byla Plzeň v něčem opravdu skvělá, byla to oslabení. Pevný čtverec, případně v hojných případech i pouhý trojúhelník, výborně držel svůj tvar, hlídal křižné přihrávky, útočníci dokázali rušit střílející beky na modré a obránci vše čistili na brankovišti. A opomenout nelze ani klidného Málka, který byl svému týmu opravdovou oporou.

Nejblíže brance byl asi Pech, který těžil z důrazné práce Košťála v rohu kluziště, kotouč však přes Málkův beton neprotlačil. Důrazně se do brankoviště tlačil i Hluchý, gólman si na něj ale dobře počkal.

Na úvod druhé třetiny trocha polemiky. Již od první minuty druhého dějství bylo patrné, že přísný metr rozhodčího Jeřábka z první části nebyl náhodný. Na trestnou lavici odcházel jeden hráč za druhým, potrestán byl každý náznak faulu, a to na obou stranách. Hra ovšem trpěla. Rozkouskovaný průběh zápasu vířil emoce na ledě i v hledišti, do kabin se musel za protesty poroučet domácí forvard Melenovský, led několikrát zasypala sprška lahví. Je tedy otázkou, zda moderní trendy v posuzování zákroků hokeji prospívají... Alespoň v dnešním utkání se jeho aktéři s nastaveným metrem nedokázali naprosto srovnat.

Definitivní pohasnutí nadějí ve tvářích většiny fanoušků na zimním stadionu pak znamenala 44. minuta. Jak jinak než v přesilovce předvedla Plzeň další ukázkovou kombinaci, Kracík vytáhl Mensatora z branky a volný Jakub Šindel pálil do prázdné. Pohoda Lasselsbergeru se pak zhmotňovala v chorálech modrobílé skupiny fanoušků a nic na ní nemohla změnit svižná rána Kristka do Málkovy lapačky.

Plzeň si ve vypjatém utkání dokráčela k cenné výhře z ledu svého západočeského rivala bez vážnějšího zakolísání. Směr střetnutí daly už první minuty, které zajistily produktivní plzeňské přesilovkové vozbě dvoubrankový náskok. Naopak domácí početní výhoda se nedařila vůbec a přibývající čas přihazoval na hokejky Energie čím dál tím více nervozity a nepřesností. V závěru už domácím nezbyly žádné síly ani na korekci skóre.

Ohlasy trenérů

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Dnešní utkání se zúžilo na hru v početní výhodě a oslabení. A s přesilovými situacemi lépe naložili hosté, kteří v nich dali tři góly. Dva hned na začátku utkání. My jsme v přesilovkách nedokázali najít klid a přesnost, abychom je využili. A to rozhodlo.

Jiří Kučera (HC Lasselsberger Plzeň): Musím kluky pochválit, protože rozhodla disciplína. My jsme udrželi nervy na uzdě a v přesilovkách dali první dva důležité góly. Pak se zápas dohrával.

Fotogalerie

Související články