HC Energie Karlovy Vary

Energie zabrala na východě a je v šestce!

HC Moeller Pardubice - HC Energie 2:3pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Před více než čtyřmi lety se karlovarští hokejisté naposledy radovali na ledě Pardubic. Kouzlo ČEZ Arény tentokrát odčarovali zásluhou dvou branek první formace a především výborných zákroků Lukáše Mensatora, který se po zásluze stal nejlepším hráčem hostů. Skvrnkou na kráse je ale ztráta jednoho bodu, Moeller 13 vteřin před závěrečnou sirénou vyrovnal. O karlovarském vítězství tak v nastaveném čase musel rozhodnout až obránce Roman Prošek (na snímku).
O2 extraliga, 40. kolo, ne 11.1.2009, ČEZ Arena
Pardubice
Karlovy Vary
2:3p
1:1, 0:1, 1:0 - 0:1
Branky a nahrávky: 19. Somík (Snopek, Pivko), 60. Píša (Pivko) - 9. Košťál (Kumstát, Skuhravý), 25. Řezníček (Skuhravý, Kośťál), 65. Prošek (Skladaný, Pech). Rozhodčí: Kubeš – Bejček, Kabourek. Vyloučení: 3:7, navíc Snopek (PCE) 10 min nesp. chov. Využití: 1:1. Diváci: 8930. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Koma, Lojek – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Zohorna, Tvrdík, Somík – Klejna, Semorád, Rákos
Karlovy Vary: Mensator – Řezníček, Dobroň, Němec, Duben, Prošek, Mudroch, Čutta – Kumstát, Skuhravý, Košťál – Melenovský, Pech, Skladaný – Procházka, Kristek, Sailer – Zucker, Dej, Zaťovič – Hluchý

Komentář k utkání

Úvod patřil sebevědomému domácímu celku, který z pozice novopečeného lídra soutěže rozhodně nechtěl o tento post přijít. Jako první zahrozila dvojice Zohorna-Rákos, první čistou šanci měl na své holi ale až Starý. Ten po výborné zadovce od Koukala pálil do branky s přesouvajícím se Mensatorem, jenže gólman Varů i v nelehké pozici dokázal zakročit.

Energie následně přežila své premiérové oslabení a to jakoby hostům vlilo do žil novou mízu. Sólo Melenovského přes celé hřiště ještě ztroskotalo na nepovedené koncovce, ale po akci Kumstáta se odražený kotouč dostal na hůl Košťálovi a hosté slavili – 0:1. Místo rychlého vyrovnání mohlo být pro domácí brzy ještě hůř. Procházka ideálně zatáhl kotouč za branku a milimetrovou příhrou našel v tandemu Sailera. Lašák ovšem stejně jako proti šanci Zuckera o chvíli později odolal a podržel svůj tým.

Tomu mohl klid vrátit nejdříve střelec posledních kol Libor Pivko, jenže proti jeho přesnému švihu pod víko se vymrštilo rameno Mensatora. Nepochodil ani hračička Michal Tvrdík, jenž se proháčkoval karlovarskou obranou a dvakrát zakončoval z bezprostřední blízkosti. Útočný a velmi pohledný hokej v těchto chvílích gradoval a přispěl k němu i výtečným semaforem Lašák, jenž zneškodnil gólovou ránu Zaťoviče.

Mensator na druhé straně si svou branku snad začaroval, neboť Kolářova teč razítkovala tyč a neprosadil se ani Koukal, který po ideální přihrávce zblízka zakončoval do ze ¾ prázdné branky, ale nedal. Kouzlo zlomil až minutu před přestávkou v přesilové hře Somík, na jehož jemnou teč Snopkovy rány nedosáhl ani gymnasta Mensator – 1:1.

Na zajímavé okamžiky jsme ani ve druhém dějství nemuseli čekat dlouho. Vedoucí branku měl na holi nejprve Koukal, ale z brankoviště nedokázal procpat puk za brankovou čáru. To Kristek na opačné straně byl sice po parádní akci a kličce úspěšnější, jenže Lašák předtím vychýlil branku ze své pozice. Sudí Kubeš nejprve gól rezolutně uznal, jenže po nátlaku celou situaci konzultoval na videu a pravidla jsou neúprosná – gól platit nemohl. Trest pro domácího gólmana následovalo vyloučení Starého a hosté se v přesilovce 5 na 3 vteřinu před jejím vypršením branky zásluhou Řezníčka přece jen dočkali – 1:2.

Moeller mohl vyrovnat v přesilové hře po faulu vysokou holí v podání Proška a zejména dělovce Koláře chyběl snad jen centimetr – podruhé v utkání totiž zvonila tyč. Hosté se nicméně dostali pod drtivý tlak a dva fauly v rychlém sledu znamenaly výhodu dvou mužů Pardubic v poli na celé dvě minuty. Dvojitá přesilovka ovšem namísto vyrovnání přinesla spíše rozčarování.

Mnohem více ze hry měli Pardubičtí ve hře při stejném počtu hráčů a hosté místy své hubené vedení museli hájit doslova zuby nehty. Nejblíže gólovému úspěchu byl zřejmě Divíšek, jenže jeho teči Snopkovy nabídky scházela přesnost. Po faulu Tvrdíka si Energie v závěru zahrála přesilovou hru a málem mohla slavit gól do šatny. Pas dirigenta Řezníčka přijal kapitán Skuhravý a z dobré pozice na pravém kruhu nechal vyniknout Lašáka.

Moeller ubránil zbytek Tvrdíkova trestu a dokonce vstřelil po chvilce i branku. Somíkův švih zapadl přesně do šibenice, celé akci ale předcházel odpískaný ofsajd. Domácí přesto nadále pokračovali v útočné aktivitě a Divíškův útok si dokázal připravit hned několik střeleckých pozic. Západočeši se čím dál více bránili jen za cenu zakázaných uvolnění, nebo zákroků na hranici pravidel.

Rozhodčí potrestal zákrok Čutty holí v obličeji Čáslavy a vyrovnání měl v následné přesilovce na holi Kolář. Po nezištné přihrávce Starého bohužel pro domácí zamířil nad. Při téměř nepřetržitém tlaku Pardubic hosté de facto rezignovali na útočné snažení, a led před Lašákem tak zůstával víceméně neporušený. Další početní výhodu nabídli hosté Moelleru sami, když se snažili náporu odolat hned se šesti bruslaři.

S ubráněným oslabením a přibývajícími minutami rostla víra energetiků v možný úspěch a na hokejkách domácích hráčů bylo čím dál více nervozity. Školáckou chybou v rozehrávce ji nejlépe dokumentoval zkušený Aleš Píša. Stejný hráč se ovšem pasoval do hrdiny posledních okamžiků. V zoufalém posledním náporu Pardubic umocněném hrou bez brankáře se 13 vteřin před naplněním šedesáté minuty opřel do puku na modré čáře a poslal zápas do prodloužení – 2:2.

V pětiminutové prodloužené byl blízko prémiového bodu pardubický Divíšek, jenže sám před Mensatorem zamířil mimo brankovou konstrukci. To hosté byli mnohem efektivnější. K zakončení jim stačil jediný útok. Skladaného střelu dorazil za Lašáka Prošek.

Ohlasy trenérů

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): Přesně se nám potvrdilo to, co jsme očekávali, tedy s čím soupeř přijede. Byli jsme na to připraveni. Myslím, že kluci dřeli, dostávali se po urputných soubojích i do koncovky, ale bohužel, i když jsme dnes soupeře dost přestříleli, tak v té koncovce už nebyla taková lehkost a štěstí jako třeba v minulém zápase. Přesto, že jsme uhráli jen bod, musím kluky pochválit za bojovnost do poslední vteřiny a za to vyrovnání v základním čase.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Jestli jsem se dobře díval, tak jsme tady naposledy získali body v listopadu roku 2004. Tohle pro nás bylo hrozně motivující. Věděli jsme samozřejmě i o tom, že soupeř má úspěšnou šňůru, ale chtěli jsme se pokusit to přerušit, což se nám podařilo. Bojovali jsme, dobře jsme se snažili hrát ve středním pásmu a snažili se přibrzdit soupeře a nepustit ho do většího tlaku. Samozřejmě je velká škoda, že se nám nepodařilo to udržet v závěru při jejich power play, ale za dva body jsme rádi. Jsme rádi, že se nám to podařilo prolomit.

Související články

Ohlasy k zápasu | po 12.1.2009

Prošek: V Boleslavi jsem na to neměl sahat