HC Energie Karlovy Vary

První střelecký zápis Pletky vynesl Energii cenné dva body

HC Eaton Pardubice - HC Energie 3:4sn (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
Jakoby v Pardubicích chtěli svoji novou hvězdu vidět co nejvíce v akci, již potřetí dovedli Východočeši svůj zápas až do samostatných nájezdů. Energetici Pletka a Kristek (na snímku) v nich překonali Dominika Haška, a vybojovali tak pro svůj tým dva body. Nechybělo však mnoho, aby si jich hosté odvezli plný počet. V základní hrací době díky trefám Kumstáta, Melenovského a Hájka dvakrát vedli o dvě branky, domácí ale v závěrečné části stačili vyrovnat.
O2 extraliga, 3. kolo, ne 13.9.2009, Duhová aréna
Pardubice
Karlovy Vary
3:4sn
0:0, 1:2, 2:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 35. Starý (Nakládal, Havíř), 50. Špirko (Somík), 56. Sýkora (Čáslava) - 21. Kumstát (Pech), 32. Melenovský (Pletka, Hájek), 46. Hájek (Kristek, Melenovský), rozhodující nájezd Pletka. Rozhodčí: Svoboda, Turčan – Jelínek, Rozlílek. Vyloučení: 9:10, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 8105. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4.
Pardubice: Hašek – Richter, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Kočí, Šeda – Sýkora, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Cetkovský, Špirko, Somík – Klejna, Zohorna, Rákos
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek, Brňák, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Haščák, Pech, Pletka - Zucker, Dej, Zaťovič

Komentář k utkání

První celá série střídání ukázala spíše hru ve středním pásmu s množstvím odebraných a ztracených kotoučů. K prvnímu vážnějšímu ohrožení branky hostů tak došlo až ve třetí minutě při objezdu branky realizovaném Divíškem.

Od čtvrté minuty měly Pardubice výhodu přesilové hry, kdy pykal za nedovolené bránění Čutta. Šance si vypracoval útok střelců z předcházejícího zápasu, kdy právě Špirko, či Cetkovský dvakrát hezky clonili výhledu Mensatora. Hostující Energie se dostala s ostrou dorážkou před Haška až v sedmé minutě, kde mohl Košťál využít oslabení Eatonu.

Peklo rozpoutal před brankovištěm hostí první útok, při další převaze v polovině třetiny. Od modré pálili střídavě Sýkora s Čáslavou a před brankou pohotově dorážel Pivko, či Richter. Mensator ovšem všechny pokusy pojistil svými zákroky. V 15. minutě byl ale za úmyslné posunutí branky potrestán a za následné protesty si šel na trestnou lavici odpočinout i kapitán hostů Skuhravý. Převaha domácích ale trvala jen chvilku, jelikož zákrok Nakládala u mantinelu byl také oceněn dvěma minutami.

Karlovy Vary udeřily nečekaně již ve 45. vteřině druhého dějství. Pech vyslal Petra Kumstáta, který se obtočil kolem kasy domácích a rychle zasunul puk k tyči – 0:1. Následně hrál Eaton další oslabení a Hašek zasahoval jen těsně před tečí Košťála. Domácí mohli odpovědět až ve 27. minutě, kdy ve středním pásmu získal kotouč Kolář, který následně přihrál Koukalovi, jenž tvrdě vypálil z první. Ke změně skóre ovšem nedošlo.

Naopak. V této fázi večera měla Energie mírnou převahu. Domácí navíc stále chybovali v rozehrávce, čímž si komplikovali snahy o vyrovnání. Po sekání Richtera hráli Východočeši ještě oslabení. V něm ale nečekaně upláchl Koukal a jeho střela orazítkovala tyč Mensatorovy klece. Ihned na to se Vary ujaly dvougólového vedení. Marek Melenovský získal puk od Pletky do ideální pozice mezi kruhy a napálil jej přes obránce Eatonu přímo do sítě. Hašek měl zcela zakrytý výhled – 0:2.

Zhasnout doutnák zmaru mohl ve 34. minutě Sýkora. Ten ale Divíškovu střelu přesně nedorazil. Odpověď tak přišla v přesilovce, kde se poprvé v sezóně střelecky prosadila druhá formace Pardubic. Z vrcholu rozestavěného vzorce pálil Nakládal a jeho pokus usměrnil za záda Mensatora Jan Starý – 1:2.

Minutu před koncem třetiny Hašek bravurně zneškodnil přečíslení dvou na jednoho v podání „dvou věží“ – Skuhravého a Kumstáta. První jmenovaný byl pak odeslán na trestnou lavici. Eaton tak mohl vyrovnat. Ke dvěma slibným pokusům se dostal Píša, ale jeho muška byla bohužel pro domácí vychýlena.

Domácí hráči vstoupili do třetí třetiny s vůlí alespoň vyrovnat zápasový poměr branek. Blízko k tomu měl obránce Kočí, jenž překvapivou střelou testoval pozornost brankáře hostů. Ve 44. minutě byli za vzájemnou potyčku vyloučeni Šeda a Němec. Následně rozhodčí vykázal ještě Koukala a Karlovy Vary měly výhodu dvou hráčů v poli. Tu sice hosté nevyžili, ale ihned po návratu dvou prvně vyloučených hráčů a jejich zapojení do hry přelstil pardubickou obranu křížnou přihrávkou Kristek a Davidu Hájkovi již stačilo jen zvednout puk do horní poloviny branky nad ležícího Haška – 1:3.

V polovině třetí třetiny se vydal na vyjížďku kolem levého mantinelu Somík a nachystal vynikající přihrávku mezi kruhy pro Rastislava Špirka, jenž střelou tahem přesně trefil horní roh branky – 2:3.

V 53. minutě mohl rozvlnit síť střelou z kruhu Píša, o dvě minuty později upláchl pro změnu kolem pravého mantinelu Petr Sýkora a rychlou střelou švihem rozjásal arénu a vyrovnal na 3:3. Sýkora těžil z dalekonosné přihrávky Čáslavy z obranného pásma. Dvě minuty před 60. minutou byl bolestivě zasažen pukem do obličeje Somík střelou Píši. Další branka již ve třetí třetině nepadla, a tak si Eaton potřetí v řadě zahrál prodloužení.

Ve třetí minutě nastavení byl za sekání vyloučen Čutta a domácí si na sehrání převahy vybrali oddechový čas. Převahu ovšem nedohráli. Hašek chytil a podržel puk až mezi kruhy a byl rozhodčím potrestán dvěma minutami za zdržování hry. Rozhodčí Turčan ve vylučování pokračoval dál. Za zákrok za domácí brankou poslal za katr ještě Havíře. Hosté tak měli přesilovku pět na tři na celých 42 vteřin. Tu Vary nevyužily.

Na řadu tak přišly nájezdy. Hosté proměnili dva ze tří, trefili se Pletka a Kristek. Utkání tak skončilo 3:4.

Ohlasy trenérů

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): Inkasovali jsme takové hloupé góly. To, co jsme chtěli hrát, jsme praktikovali až posledních dvanáct minut a to je málo. Hokej se hraje šedesát minut a to si musíme uvědomit.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Jsme rádi, že jsme tu vyhráli. Oproti poslednímu zápasu, který jsme prohráli, jsme do naší hry vrátili větší pohyb, nasazení a agresivitu. Je škoda, že se nám nepovedlo udržet dvoubrankový náskok, ale i tak jsme se dvěma body spokojeni.

Související články

Preview k zápasu | so 12.9.2009

Mistrovské pušky prověří Haška!