HC Energie Karlovy Vary

Energie v derby nadělila Plzni pět branek

Pohár: HC Energie Karlovy Vary - HC Plzeň 1929 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)
Poslední zápas Tipsport Hockey Cupu přivedl na led Energie jejího věčného rivala ze západních Čech. Protože Plzeň už měla postup ze skupiny jistý, pro Energii to byl pouze další z testů před novou sezonou. I přesto se ale do zápasu pustila naplno, a odnesla si tak výhru 5:2. Dvěma góly a stejným počtem asistencí se v zápase blýskl David Hruška.
Příprava na sezonu, TsC4, út 24.8.2010
Karlovy Vary
Plzeň
5:2
0:0, 2:1, 3:1
Branky a nahrávky: 27. Košťál (Hruška), 38. Kokko (Košťál, Hruška), 47. Cyganov (Nosek), 50. Hruška (Čutta), 60. Hruška (Sáblík) - 34. Johnson (Hanzlík), 54. Heřman (Modrý). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3036. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Kokko, Parýzek, Sloboda, Nosek, Gřegořek, Čutta, Hruška - Melenovský, Boldyrev, Hřebejk, Žmajev, Dej, Košťál, Skuhravý, Pech, Cyganov, Sailer, Zaťovič
Plzeň: Salfický - Hanzlík, Modrý, St. Piere, Slaney, Dresler, Frolo, Růžička, Hošťálek - Lammers, Kovář, Johnson, Stránský, Heřman, Dvořák, Hvila, Obdržálek, Tvrdík, Vostřák, Sedláček, Heřman

Komentář k utkání

Domácí začali aktivní hrou, která vyvrcholila šancí Lukáše Pecha. Dušan Salfický měl ale lapačku ve střehu, a puk tak rychle zlikvidoval. Tlak před Salfickým narůstal, až přinesl faul Plzně, za který si Tomáš Frolo musel odpykat svůj dvouminutový trest. Na začátku desáté minuty se do kombinace před Salfickým dostal David Hruška s Rastislavem Dejem. Zakončení druhého jmenovaného ale skončilo pouze ve výstroji gólmana. Šance Plzně přišla v jedenácté minutě v podobě vyloučeného Sailera. Velkou hrozbou chytajícímu Sáblíkovi byla střela Nicholase Johnsona. Rychle sražené betony ale veškeré plány plzeňského útočníka zastavily. O pár minut později ujel obraně Jan Stránský, jeho střelu ale Sáblík přečetl a vyrazil puk za bránu. Ani přes vyrovnaný počet střel na brankáře nenašel v první třetině nikdo z hráčů recept na překonání soupeřova brankáře.

Druhé dějství začalo početní výhodou hostujících. Energetici ale sebrali veškeré své síly a nepustili Plzeň ani do útočného pásma. Na oplátku pak dostali příležitost v podobě vyloučeného Sedláčka. Ani oni ale svou přesilovku nedokázali využít. Šťastná chvilka přišla pro Energii až v čase 26:26. Hráč s číslem 26 na zádech Jan Košťál se dostal k teči Hruškovy rány a puk zapadl za záda Salfického. O zvýšení stavu se pokusil Hřebejk střelou z úhlu, kterou chtěl přizvednout nad beton plzeňského brankáře, jeho úmysl nakonec skončil vysoko nad brankou. Čas 33:33 přinesl vyrovnání stavu. Střela Nicholase Johnsona z kruhu zapadla přímo mezi betony Sáblíka. Energie si však stihla svůj náskok ještě do konce třetiny vydobýt zpět. Po přihrávce Hrušky a Košťála vymetl pukem růžek Salfického branky Petri Kokko. Modrého snaha o rychlou odpověď skončila v lapačce Sáblíka, který už získaný náskok pohlídal.

I do poslední části vstoupila vyšším tempem Energie. Dej vyzkoušel ostrou střelou Salfického, který rychlý start domácích zastavil. Zbrzděním nasazeného tempa bylo i vyloučení Cyganova na dvě minuty za držení. Ihned po jeho návratu se mu podařilo ujmout se puku a dostat se společně s Noskem do přečíslení dva na jednoho. Dmitrij Cyganov se rozhodl pro střelu, a ta projela až za záda Salfického. Stejným způsobem jednal před brankou i David Hruška. Od modré poslal puk Jakub Čutta, Salfický ho vyrazil před sebe, kde se Hruška stihl zorientovat a poslat puk pod ležícím gólmanem. Kotouč přešel brankovou čáru na straně Plzně i popáté. Salfického vlastní branka ale nebyla uznána kvůli signalizovanému faulu Václava Skuhravého. Za vysokou hůl si k němu později přisedl i Jakub Čutta, jehož vyloučení hosté po pár vteřinách potrestali. Po přihrávce Modrého se o snížení vedení Energie postaral Martin Heřman. Poslední vteřina zápasu patřila domácím a hlavně Davidu Hruškovi, kterému se podařilo ujet, a ačkoliv mu hostující obránce šlapal na paty, prázdnou branku nemohl minout.

Ohlasy trenérů

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary): Co se týče skóre, tak 5:2 je určitě hezký výsledek. Ale musím říci, že jsme se hodně natrápili. Měli jsme hodně šancí, ale branku jsme dlouho nedokázali vstřelit. Když branky nepadají, tak mužstvo hraje hodně při zdi. Když se nám podařilo soupeři odskočit, tak se hra uvolnila a diváci viděli spoustu pěkných akcí. Nicméně v obraně byla ještě nějaká okénka, která budeme muset v tréninku odstranit, ještě před turnajem v Ufě, na který se moc těšíme. Trochu nám vrtá hlavou složení první pětky. Ještě zkusíme Václava Skuhravého s někým jiným.

Marián Jelínek (HC Plzeň 1929): Do Karlových Varů jsme přijeli s oslabeným týmem. Byl v tom i smysl, protože máme za sebou čtyři zápasy v pěti dnech a tento byl pátý v šesti dnech. Takže proto jsme museli kádr obměnit. Naše taktika byla jasná. Chtěli jsme hrát aktivně a soupeře zaskočit důraznou hrou. To se nám v první třetině dařilo. V další části už byla znát zkušenost karlovarských hráčů, kteří nás dostávali pod tlak. Musím vyzdvihnout bojovnost našeho týmu a dát mu tak poklonu. I v power play se hráči snažili a šli za vyrovnáním. Chybělo málo, abychom vstřelili kontaktní gól. Nemohu říci, že jsem spokojený, ale i nespokojený. Někteří hráči mě potěšili, jiní zase ukázali, že nejsou schopni nahradit Vlasáka se Strakou.

Fotogalerie

Související články