HC Energie Karlovy Vary

Zelené srdce opět bije! Energie přejela Tygry

HC Energie - Bílí Tygři Liberec 5:1 (2:0, 1:1, 2:0) To jsou naše Vary, rozléhalo se v nedělní večer KV Arenou. Energetici se prezentovali hokejem, který slibovali před sezonou, a pětibrankovou kanonádou ukončili pětizápasovou sérii porážek. Marek Hovorka, David Zucker a Martin Zaťovič vstřelili svůj první letošní gól.
Tipsport extraliga, 7. kolo, ne 29.9.2013
Karlovy Vary
Liberec
5:1
2:0, 1:1, 2:0
Branky a nahrávky: 5. Kytnár (Balán, Zucker), 10. Koblasa, 34. Zucker, 54. Zaťovič (Gulaši, Hovorka), 60. Hovorka (Zaťovič, Bičánek) – 40. Valský (Nedvěd, Zacha). Rozhodčí: Šindler, Turčan – Pešek, Jelín. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 2457. Střely na branku: 22:18. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Grman, Drtina J., Šmach, Gulaši, Parýzek – Zaťovič, Hruška, Hovorka – Doležal, Vlach, Koblasa – Dlouhý, Kverka, Zucker – Kytnár, Balán, Flek – Tomeček.
Liberec: Schwarz (od 10. Melicherčík) – Derner, Hunkes, Čakajík, Voráček, Výtisk, Kolmann, Říha – Valský, Nedvěd, Zacha – Bulíř, Filippi, Pospíšil – Jass, Bulík, Bartek – Víšek, Vampola, Dušek

Komentář k utkání

Utkání začalo zostra a hned v první minutě byl shodně vyloučen Doležal s Pospíšilem. Ve čtyřech se hrál rychlý, přímočarý hokej. K vážnějšímu ohrožení brankářů však nedošlo. Na domácích byla od úvodního vhazování vidět obrovská chuť a touha uspět. Psychická vzpruha v podobě zisku jednoho bodu z pátečního derby byla znatelná. Energie byla v úvodu zápasu aktivnější a zaslouženě šla v 5. minutě do vedení. Milan Kytnár vybojoval kotouč za brankou, kde ustál těžký osobní souboj, vybruslil před branku a nadvakrát zametl kotouč pod Schwarze. Hosté se ihned snažili srovnat, obrana Energie však byla pozorná. Hezkou individuální akcí se následně prezentoval Balán, který přibruslil libereckého obránce a ujížděl sám na brankáře, který však jeho pokus na vyrážečku dokázal vyrazit. Následně však liberecký gólman chyboval. Vyjel za svou branku s úmyslem zastavit nahození domácích hráčů, a usnadnit tím svým bekům rozehrávku. Kotouč však zasáhl tak nešťastně, že jej naservíroval přímo na hůl dobře napadajícího Petra Koblasy, před kterým zívala odkrytá branka. Schwarz záhy přenechal svůj post Melicherčíkovi, který se mezi tyče podíval poprvé v sezoně. Jeho příchod nakopl liberecké hráče. Ti několikrát vyzkoušeli Závorkovu pozornost. Karlovarský brankář se nejvíce vytáhl proti střele Filippiho, který střílel ve výborné pozici. Závorka se však skvěle přesunul a jeho šanci zmařil. V závěru úvodního dějství to ještě zkoušel Zucker, jehož střela však neměla gólové parametry.

Počátek druhého dějství opět okořenilo několik tvrdých osobních soubojů. Liberečtí si následně vytvořili slušný tlak, pěkně stříleli Zacha a Pospíšil, Závorka však svůj tým podržel. Energie pokračovala ve velkém nasazení, což se vyplácelo. Ve 34. minutě vybojoval kotouč za brankou David Zucker, odstavil si dotírajícího beka, vybruslil před branku a svou střelu umístil přímo mezi Melicherčíkovy betony. Hra byla poté často přerušovaná a kouskovaná, což bylo přijatelnější pro domácí hráče, kteří důsledně bránili a nepouštěli soupeře do zakončení. Důrazně avšak čistě si počínal také Gulaši, který poslal tvrdě k zemi libereckého útočníka Jasse. Jeho hit byl však čistý a i proto za něj autor sklidil mohutný potlesk domácího publika. Až v úplném závěru třetiny neuhlídali domácí obránciJakuba Valského, ke kterému se štěstím propadlo Nedvědovo nahození a liberecký křídelník prostřelil Závorku bekhendovým pokusem.

Třetí třetinu zahájili náporem hosté, což se dalo vzhledem k průběžnému výsledku očekávat. Obrana domácích však fungovala zodpovědně a především disciplinovaně. Když už domácí obránci zaváhali, podržel tým bezchybný Závorka. Jeho pozornost postupně vyzkoušelo hned několik střelců. V největší šanci se zjevil Vampola, na karlovarského brankáře však recept nenašel, stejně jako agilně hrající Filippi, který to zkoušel střelou z úhlu. Energetici spoléhali především na protiútoky a soustředili své síly na defenzivu. Bílým Tygrů nešla upřít snaha o útočení, avšak bez vážnější střelecké příležitosti. Jak jednoduché je vstřelit branku, následně ukázal domácí kapitán Martin Zaťovič. Ze střídačky si to namířil přímo do útočné třetiny, kam dostal milimetrovou nahrávku přes celé kluziště od spoluhráče Hovorky. Ustál nátlak dojíždějícího beka a parádním blafákem překonal bezmocného Melicherčíka. Hostům už nezbývalo mnoho sil ani času na zvrat. Navíc se několikrát provinili faulem, a nabídli tak domácím možnost přesilových her. V poslední minutě se odrazila dělovka Bičánka přímo před branku, kde měl hůl Hovorka. Hostující brankář však dokázal, i s přispěním tyče, jeho pokus zlikvidovat. Karlovarského střelce to ale nemrzelo dlouho. Početní výhoda totiž pokračovala. Kapitán Zaťovič míchal s pukem na pravém kruhu a parádní žabičkou našel na protější straně číhajícího Marka Hovorku, který se v další stoprocentní šanci nemýlil. Završil tak gólový účet zápasu na konečných 5:1. Karlovarští získali své první tříbodové vítězství v této sezoně a sklidili naprosto zasloužený potlesk 2457 spokojených diváků.

Ohlasy trenérů

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec): Od domácích jsme se dnes nejvíce lišili v situacích jeden na jednoho, v soubojích u mantinelu. Tam jsme byli horší a dostali jsme z těchto situací i góly. Zároveň jsme se nedokázali prosazovat v útočném pásmu.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): S hodnocením kolegy souhlasím. Především bych chtěl obrovsky vyzdvihnout práci našich hráčů a poděkovat jim. Jsme rádi, že jsme si obětavý a disciplinovaný výkon z pátku přednesli i před naše domácí publikum.

Fotogalerie

Související články

Preview k zápasu | so 28.9.2013

Energie doma přivítá Bílé Tygry