HC Energie Karlovy Vary

Energie v prvním domácím utkání padla

HC Energie - HC Vítkovice Steel 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
Karlovarští hokejisté zůstávají bez bodu i po druhém kole extraligy. V domácím prostředí podlehli Vítkovicím, nevydařila se jim především druhá třetina, ve které třikrát inkasovali. První extraligovou branku v kariéře vstřelil Vojtěch Tomeček, další zásahy Energie přidali Balán a David Hruška.
Tipsport extraliga, 2. kolo, ne 14.9.2014
Karlovy Vary
Vítkovice
3:4
1:1, 1:3, 1:0
Branky a nahrávky: 13. D. Hruška (Duda), 36. V. Tomeček (Heizer), 42. Balán (D. Hruška) – 2. Němec (Káňa), 32. Roman (Svačina, Vandas), 35. Roman (Huna, Svačina), 37. Svačina (Zíb, Roman). Rozhodčí: Šindler, Svoboda – Gerát, Hynek. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. Diváci: 3040. Střely na branku: 44:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
Karlovy Vary: Závorka (37. Habal) – Harant, Sičák, Šmach, Redlihs, Kvapil, Deyl, Dvořák – Duda (C), Kverka, Štals – D. Hruška (A), Balán (A), Vachovec – V. Tomeček, Skuhravý, Heizer – Koblasa, R. Hruška, Pšurný – Gorčík
Vítkovice: Dolejš (Šindelář) – Stehlík, Šenkeřík, Klok, Štencel, Kovář, Zíb, Čerešňák – Húževka (A), Burger (C), Olesz – Szturc, Němec, Káňa – Svačina, Roman (A), Huna – Zdráhal, Hlinka, Vandas

Komentář k utkání

Karlovarští nastoupili k prvního domácímu zápasu letošní sezony opět v černo-zelených dresech a také se změnami v sestavě. Trenér Mlejnek proházel své centry a také přeskupil obranné dvojice. Přesto Energie doplatila na nepovedený úvod, stejně jako v pátečním utkání. Ve druhé minutě se dostal k nahozenému puku Erik Němec a z nulového úhlu zaskočil brankáře Závorku, kterému propadl kotouč mezi betonem a přední tyčkou, 0:1. Domácí byli chvilku opařeni a Vítkovice se dostávaly do dalších šancí. Hezké akce byly ale k vidění i ze strany Karlových Varů. Agilní Koblasa se zjevil v mezikruží úplně sám, ale do jeho střely lehl na poslední chvilku obětavý vítkovický obránce. V dobré šanci se pak zjevil domácí Pšurný, jehož však v posledním okamžiku zahákoval Zíb, který byl za svůj čin vyloučen. Domácí strávili skoro celou přesilovku v útočném pásmu, ale nedostali se do vážnějšího ohrožení brankáře Dolejše. Ten kryl hlavně pokusy Sičáka, jenž hned několikrát pálil od modré čáry. Energetici svou početní výhodu nevyužili, ale přebrali na ledě iniciativu. Navíc přišla pro domácí další možnost, když odjížděl k časoměřičům znovu pykat vítkovický obránce Zíb. S druhou početní výhodou už naložili svěřenci trenéra Mlejnka lépe a dočkali se zaslouženého vyrovnání. Kapitán Duda míchal za Dolejšovou brankou tak dlouho, až našel výborně najíždějícího kanonýra Davida Hrušku a ten prostřelil mladého Dolejše, 1:1. Do vedení mohl poslat Energii útočník Koblasa, který ale sám před vítkovickým brankářem neuspěl. Karlovy Vary byly aktivnější, ale otevíraly zadní vrátka. V závěru první třetiny toho málem využil Huna, jenž po nádherné nahrávce Svačiny napálil tyč. I proto odjížděli hráči obou týmů do šaten za nerozhodného stavu.

Ihned v úvodu druhého dějství byl vyloučen domácí obránce Harant. Vítkovice si tak zkusily svou první početní výhodu v zápase. Byly v ní hodně aktivní a domácím se pořádně nedařilo vyhodit. Několik důležitých zákroků musel vytasit brankář Závorku a jeho spoluhráči mu posléze hodně děkovali. Karlovarský muž s maskou pokryl i bekhendový pokus Húževky, který pálil po nahrávce Burgera hodně nebezpečně. Potlesk si následně vysloužil domácí kapitán Duda, který se po vlastní individuální akci natlačil až do zakončení. Před brankářem hostí byl úplně sám, kotouč mu však poslední chvíli sjel z hole a domácí útočník tak zakončil nepřesně. Hokej však dostal ve druhé třetině tempo a bylo se rozhodně na co dívat. Akce střídala akci, v pozoru museli být brankáři na obou stranách. Do velké šance se následně dostala druhá formace domácích. Vachovec vybojoval ztracený puk za brankou a předložil najíždějícímu Davidu Hruškovi, který se však ani nadvakrát neprosadil. V zakončení byl ale faulován hostujícím Vandasem. V početní výhodě měl gól na hokejce Balán, vítkovický gólman však vytáhl další důležitý zákrok. Zbytek přesilovky se už ale domácím příliš nepovedl a hrálo se především ve středním pásmu. Své vyloučení odčinil ostravský útočník hned po svém návratu na led. Dostihl totiž vyhozený kotouč a naservíroval ho přímo na hokejku, se síťkou hrajícího, Ondřeje Romana, jenž střelou z první prostřelil Závorku, 1:2. Opět se tak potvrdilo nepsané pravidlo „nedáš – dostaneš“. Hostů byl najednou plný led, na trestnou lavici navíc putoval David Hruška a Vítkovičtí přesilovou hru využili bleskurychle. Na konci stál opět Ondřej Roman, který z levého kruhu nedal Závorkovi žádnou šanci, 1:3. Domácí byli opařeni. Přesto mohli ihned snížit. Sám na Dolejše jel David Hruška, jemuž ale forhendový blafák nevyšel. Mladý vítkovický brankář vychytal i Balána, který na něj najížděl z levé strany. Snížit se však Energii přece jen podařilo. Mladý Vojtěch Tomeček se prosadil ve skrumáži před brankou a dokončil dobrou práci svých spoluhráčů, 2:3. Radost však vydržela domácím necelou minutu. Druhá hostující formace opět ukázala svou sílu a Vladimír Svačina zvyšoval střelou z mezikruží na 2:4. Nutno podotknout, že byl ve výborné střelecké pozici úplně sám a vyhnal svým gólem brankáře Závorku na střídačku. Jeho náhradník Habal se zahřál velice rychle. Vyloučen byl totiž Skuhravý a v početní výhodě měli hostující hráči hned několik střeleckých pokusů. Karlovarský náhradník si však vedl znamenitě a za svá záda už do konce druhé třetiny žádný puk nepropustil.

Do třetího dějství vlétli energetici jako uragán. Prohrávali o dvě branky, takže jim nic jiného ani nezbývalo. Úvod se jim vydařil dokonale. David Hruška našel zpoza branky úplně volného, na brankovišti stojícího Stanislava Balána, který vstřelil kontaktní branku, 3:4. Následně putovali na trestnou lavici Vachovec s Romanem a hra ve čtyřech jako by více svědčila domácím. Sičákovu přihrávku na Dudu zastavil obětavým pádem až vítkovický obránce Kovář. Tlak Energie pokračoval a odměnou ji byla půlminutová přesilovka čtyři na tři, když se nedovoleným zákrokem provinil Káňa. Karlovarský kapitán ale prohrál vhazování a umožnil vítkovickým hráčům vyhodit. Následně už se nic důležitého před Dolejšem neodehrálo a svěřenci trenéra Oremuse se v poklidu ubránili. Energie se však nadále pouštěla do útočení a chtěla vyrovnat. Tím se otevíral prostor hostům, kteří se často dostávali do přečíslení. Naštěstí pro Energii však nebyli v koncovce úspěšní. Karlovy Vary bojovaly, ale obrana hostí fungovala na jedničku. Když už se energetici dostali k zakončení, proti byl bezchybný Dolejš. První formace domácích doslova neslezla z ledu. Po další pěkné akci fauloval Stehlík domácího útočníka Štalse. Přesilovky ale Energii v letošní sezoně nejdou. Zkušený obránce Sičák tak dlouho váhal z rozehrávkou, až přišel o puk a musel honem rychle zpátky. Nakonec situaci zvládl, ale posunul branku. Vhazovalo se tak ve středním pásmu domácích, odkud se branky střílí těžko. Čas ubíhal, ve slušné pozici se neprosadil ani Harant, který si sjel před branku a našel si přihrávku od Davida Hrušky. Šancí měli domácí hráči během utkání několik, koncovka však nebyla ideální. K vidění byly i potyčky. Vysoký obránce Kovář si vyšlápnul na Balána, který se ale nenechal zahanbit a krátký souboj ustál. V klinči se ocitl i domácí Vachovec, jenž přijel bránit svého menšího spoluhráče. Dvě minuty před koncem základní hrací doby si Szturc počkal u hrazení na domácího kapitána Dudu a tvrdě ho poslal k zemi. Energii se naskytla další početní výhoda. Došlo také na power-play, při které hledal Duda osamoceného Davida Hrušku, ke kterému ale kotouč nedoputoval. Pět vteřin před koncem měl ještě možnost vyrovnat agilní Duda, ale nebylo mu přáno. Jeho Energie proto prohrála i svůj druhý zápas letošní extraligy, tentokrát s Vítkovicemi 3:4.

Ohlasy trenérů

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): První kolo se nám nepovedlo a dnes jsem cítil jsem na mužstvu velkou touhu po vítězství. Srazily nás ale dva laciné góly, které jsme dostali do poloviny utkání. Pozitivem jsou vstřelené branky, přestože jsme jich v úvodních dvou kolech měli dát mnohem víc, šance jsme na to měli. Pozitivem je také výkon ze třetí třetiny, kdy na hráčích bylo vidět, že chtějí dovést zápas k bodovému zisku. Musíme se poučit z chyb v obraně a hrát v defenzivě alespoň trochu tak, jak se nám to dařilo v minulé sezoně.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Věděli jsme, že nás dnes čeká těžké utkání. Po prvním zápase, který se nám nepovedl, jsme to dnes chtěli odčinit, což se nám podařilo. V naší hře sice byly chyby, dokázali jsme ale získat tři body a jsme za to rádi.

Fotogalerie

Související články