HC Energie Karlovy Vary

Ani vynikající Mensator na výhru nestačil

P l z e ň - Teprve o třetí výhru v historii vzájemných duelů se vypravila bojovat karlovarská Energie na led HC Lasselsberger Plzeň. Jubilejní 30. derby se ocitlo ve znamení mladých mužů v maskách. Lukáš Mensator v karlovarské brance inkasoval pouze jednou, jeho protějšek Tomáš Duba si však poradil se všemi střelami a připsal si své první čisté konto v letošní sezóně! Plzeň vybojovala brankou Radka Matějovského ze začátku prostředního dějství fotbalové vítězství 1:0, po třetinách 0:0; 1:0; 0:0.
Tipsport Extraliga, 20. kolo, út 2.11.2004, Zimní stadion Plzeň
Plzeň
Karlovy Vary
1:0
1:0, 0:0, 0:0
Branky: 21. Matějovský (Adamský). Rozhodčí: Nečas - Charvát, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 5990.
Plzeň: Duba - Cartelli, Jindřich, M. Výborný, Nedoma, Výtisk, Špaček - Martin Straka, Kracík (21. Adamský), Matějovský - Paroulek, J. Straka, Cibák - F. Mrázek, J. Kudrna, D. Pospíšil.
Karlovy Vary: Mensator - Bauer, J. Polák, Kutlák, Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur - Dvořák, Alinč, Milan Procházka - Krátoška, Skuhravý, Kraus - Tomík, Kraft, Hurtaj - V. Polák (od 26. Petr Kumstát), Lipianský, Košťál.

Komentář k utkání

Plzeňští fanoušci na úvod letošního druhého západočeského derby přivítali skandováním Michala Dvořáka. Ten ale nebyl jediný hráč Karlových Varů, který dříve působil v Plzni. Jak sluší modrobílý dres, ví i Lubomír Hurtaj, Aleš Krátoška, Milan Kraft a Zdeněk Šmíd.

Domácí měli do samotného zápasu raketový nástup. Po necelé půl minutě ujel Matějovský, Mensatora v brance Energie následně zahřály i střely Kracíka a Martina Straky. Svůj úvodní tlak mohli domácí potvrdit v početní výhodě, kterou si poprvé zahráli ve 4. minutě po faulu Ptáčka. Bezprostředně po vypršení Ptáčkova trestu si přesilovku zahráli i Karlovarští, Dubu ale neohrozili. Hosté tak o sobě dali poprvé výrazněji vědět až v 10. minutě. Po pasu z rohu hřiště nebezpečně pálil Procházka. Nová posila modrobílých útočných řad, Jaroslav Kudrna, se představila dělovkou po zmatcích Energetiků v rozehrávce. Největší šanci první třetiny měl Matějovský, který už překonal vyjetého Mensatora, puk však namířil pouze do brankové konstrukce. Otevřený hokej pokračoval i nadále. Plzeňskému publiku se připomněl Krátoška, na druhé straně zahrozil Paroulek. Pět minut před první sirénou se puk po střele Skuhravého už pomalu šoural za brankovou čáru, Martin Straka ale včas zasáhl a kotouč odpálil.

Drtivý začátek se Plzni povedl i v druhé třetině, tentokrát už ho ale dokázala gólově vyjádřit. Třináct sekund po úvodním bully rozehrál Polák za Mensatorovo brankou jen do chráničů Radka Matějovského. Ten se protáhl kolem tyče a v pádu skóroval do částečně odkryté branky na 1:0. Hra nabrala pořádný spád. O několik okamžiků později před Dubou nebezpečně tečoval Kraft, lapačku karlovarského brankáře protáhl v úniku Josef Straka. Na začátku 27. minuty Výborný přiťukl puk Kudrnovi, ten ale zamířil opět jen do chráničů mladíka hájícího branku hostí. Mandle plzeňskému kotli nadzvedl rozhodčí při přesilovce Energie, když nepotrestal evidentní faul na Martina Straku v brejku. Druhá tyčka zápasu zacinkala po pokusu Kudrny. Trejd mezi západočeskými kluby zjevně prospěl Milanu Kraftovi, který již poněkolikáté dotíral v plzeňském brankovišti. Ve 35. minutě oprášili souhru z minulé sezóny Paroulek s Josefem Strakou. Druhý jmenovaný zakončoval těsně mimo. Těsně před druhou sirénou Duba ještě plastronem ztlumil střelu Tomíka.

Do třetice se lázeňští počátečním závarem Plzně již nenechali zaskočit, přesto bombou zkoušel přes rozhozeného Mensatora puk do branky propasírovat Výtisk. Jako přízrak se ve 45. minutě zjevil před Dubou Lipianský, puk si však v ideální pozici nezpracoval. Soupeři předváděli oku lahodící hokej stylem nahoru-dolů. Své bruslařské umění prezentoval Paroulek, Kudrna tečoval při plzeňské přesilovce. Ve stejné početní výhodě ochozy zašumělo při minele Špačka v rozehrávce, ten ji ale dokázal napravit. V 50. minutě šel na trestnou lavici Martin Straka. Vary si v přesilovce vytvořily dvě velké příležitosti k vyrovnání skóre. Hlavačkova pumelice málem zlomila břevno Dubovy branky, ve výhodné pozici selhal Kutlák. Dobře hrající Kudrna se mohl uvést gólem v 56. minutě, Mrázkovu nabídku ke skórování ale nedovedl do úspěšného konce. Vzápětí si o přihrávku klepl Kutlák, ani napodruhé se však neradoval. Radost mu zkazila tyčka. Plzeň se v závěru snažila definitivně rozhodnout a ostřelovala Mensatora z každé pozice. Skóre se ale ani v krátké power-play hostů nezměnilo. Domácí tak podruhé ze sebou nedostali ani jeden gól a radují se ze tří bodů.