HC Energie Karlovy Vary

Ani kvarteto vyrovnání na úspěch nestačilo

3. ČF: HC Litvínov - HC Energie 3:2 sn. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Dvakrát prohrávali, dvakrát rychle vyrovnali. Přežili dvě klinické smrti a ani to na úspěch nestačilo. Utkání, ve kterém padaly góly od první do poslední minuty, skončilo až po devíti sériích nájezdů. Rozhodující nájezd proměnil Černý.
O2 extraliga, ČF3, pá 7.3.2008, Zimní stadion Litvínov
Litvínov
Karlovy Vary
3:2sn
1:1, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 1. Jánský (Lukeš), 26. Kubinčák (Hranáč), rozhodující sam. nájezd J. Černý - 6. Grof (Milan Procházka), 27. Prošek. Rozhodčí: Homola, R. Polák - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:11. Využití: 1:0. Diváci: 7000 (vyprodáno). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Stav série: 1:2.
Litvínov: Franěk - Šlégr, L. Poživil, Punčochář, Hranáč, Vobořil, Skuhrovec, Švarný, Tůma - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Branda, Jenáček - Trávníček, Bahenský, Tomas - J. Černý, Rindoš, Bednařík.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - V. Polák, Pech, Hluchý.

Komentář k utkání

Litvínovští si vzali z bleskového nástupu Karlových Varů v prvním utkání tu nejlepší zkušenost a už po 17 vteřinách od úvodního buly šli do vedení. Lukeš se vřítil do špatně pokrytého útočného pásma, našel úplně volného Jánského, jemuž nezbývalo než prudkým švihem ke vzdálenější tyči otevřít účet třetího čtvrtfinále.

Snaha energetiků byla sice viditelná, její přemíra ale vedla k sérii vyloučení. Už ve třetí minutě tak mohl zvyšovat vedení Severočechů na kruzích osamocený Lukeš, Trávníček po něm v ideální pozici bekhendem přestřelil.

Hosté kontrovali už v plném počtu, navíc s dokonalou efektivitou. Do přečíslení ujel se svými spoluhráči Procházka, který na poslední chvíli našel u vzdálenější tyče připraveného Jakuba Grofa. Tomu obtížná střela asi úplně nesedla, dost možná byly ve hře i brusle, rozhodčí ale po krátké poradě s videem vyrovnávací gól uznal.

Celkově byla hra v úvodním litvínovském zápase opatrnější a nervóznější než v předchozím průběhu série. To se projevovalo zejména ve vysokém počtu „nevynucených“ chyb v rozehrávce. Po jedné takové nešťastné skrumáži se ke střele z kruhů dostal Melenovský, dorážející hráči ovšem zazmatkovali a rázem byl v brankové příležitosti na druhé straně Tomas. Jenže ani on, ani později Šlégr se svou typickou dělovkou, cíl nenašel.

Velkou příležitost propásla rovněž Energie. Při dlouhé dvojnásobné přesilovce vyslala ale jen dvě prudké střely Řezníčka a jeden skrytý pokus Grofa, který zuřivě dorážející Košťál nedokázal za pevný Fraňkův beton protlačit.

Také začátek druhého dějství přinesl Západočechům ideální příležitost ke skórování. Jenže při přesilovce 4 na 3 byl paradoxně blíže k brance domácí Lukeš, jehož střelu a následnou dorážku zblokoval Mensator jen s největším vypětím sil. Hrozili i hosté. Hanzlík a Duben pálili z příznivých pozic, Franěk byl ale výborný.

Trochu smolnější chvilku si na protější straně kluziště vybral Mensator, který dělovku Kubinčáka z kruhu jen ztlumil, v cestě do sítě jí ale nezabránil. Odpověď byla blesková. K odražené ráně se připletl Roman Prošek a mazáckým příklepem propálil domácího gólmana podruhé.

Vyrovnání naprosto změnilo obraz hry. Doposud spíše útočný hokej vystřídala zodpovědnost a hlavně pevné obranné bloky na obou modrých čarách. Šancí bylo poskrovnu, snad jen Košťálova dělovka bez přípravy a Trávníčkova pohotová dorážka mohly vážněji pohnout ukazatelem výsledku.

Úvod třetí dvacetiminutovky začal doposud nejsilnějším litvínovským náporem. Gól měli na hokejce Reichel, Šlégr i Jánský. Pořádné starosti dělal hostující obraně i Bahenský, Mensator byl ale pozorný. Když už se energetici dostávali ze sevření a nepříjemně dorážel Skuhravý a Kumstát, zasáhl Procházka za hostující brankou něšťastně Švarného a chemici dostali čtyřminutovou početní výhodu.

V ní se Energii podařilo udržet soupeře daleko od branky, pouze Lukeš se jednou zjevil před Mensatorem, střela mu ale nesedla a jen olízla tyčku. Když už se Procházka vracel z trestné, usadil se na ní opět další hráč v bílém Miroslav Duben a hned po buly vyhodil puk do hlediště Skuhravý. Před Litvínovem tak stála dvouminutová dvojnásobná přesilovka. Od modré pálil vražedně Šlégr, Reichel napálil po dokonalé kombinaci tyčku, Branda v pěkné pozici přestřelil a řada další střel létala kolem Mensatora v takové rychlosti, že se mu hlava jistě točí ještě teď. Nerozhodný stav ale vydržel až do hvizdu. V sérii tedy přišlo na řadu první prodloužení.

V nastavené desetiminutovce měla více sil Energie, všechny její výpady ale skončily na výborném Fraňkovi. Ze strany se na něj tlačil Kumstát, Skuhravý byl před litvínovským brankářem dokonce sám. Na opačné straně měl vyloženou šanci Reichel. Jenže ani jeden z vyhlášených kanonýrů nenašel dostatek klidu k tomu, aby odvrátil penaltový rozstřel.

V úvodních třech sériích vévodili této dovednostní soutěži gólmani. Ve čtvrté zamířil nad Mensatorovu lapačku přesně Lukeš a vše měl v rukou Jiří Hanzlík. Známý kliďas pověsil za Fraňka ukázkový bekhendový blafák a šlo se dál. V páté sérii Mensatora dostal podobným blafákem Branda a nůž na krku měl tentokrát Josef Řezníček. A i ten suverénně zavěsil bekhendem. Později mohl rozhodnout Lukeš, jenže trefil tyčku! V další sérii už Mensatora překonal mazáckým způsobem Černý a na stadionu Ivana Hlinky propukla radost.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Hübl st. (Litvínov): Já jsem v první řadě rád, že kluci zapomněli na červené oči, neopláceli a začali jsme hrát hokej. Bylo se na co dívat. Penalty byly samozřejmě loterie a já jsem rád, že jsme je zvládli. Doufám, že to zítra zopakujeme a potěšíme lidi, kteří přišli. Byl bych rád, aby se celá série protáhla co nejvíce.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): Myslím, že to byl nejlepší ze zápasů v sérii. Domácím se vydařil vstup, nám se podařilo vyrovnat a bylo to dramatické až do konce. V závěru měli domácí velkou šanci rozhodnout při dvojnásobné přesilovce, my jsme poté měli šance v prodloužení. Nakonec se rozhodovalo až v penaltách, což je loterie.

Fotogalerie

Související články

Preview k zápasu | čt 6.3.2008

Vzhůru pro mečboly!

Soutěž | st 5.3.2008

NA PLAY OFF S FIRMOU AUTO DONTH!