Další těsná prohra, Energie padla ve Vítkovicích

I přes povedený začátek se energetikům nepodařilo navázat na předchozí úspěchy ve venkovních utkáních a podlehli týmu Vítkovic. Opět se ukázalo, že v této sezóně zápasy často rozhodují speciální týmy. Energetici dokázali sice využít početní výhodu, ale jejich hostitelé předvedli, že se jim v této disciplíně daří a dvěma přesilovkovými góly si pomohli ke dvěma brankám.
Tipsport extraliga, 23. kolo, ne 27.11.2022
Vítkovice
4:2
1:2, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 15. Mueller (Bukarts, Raskob), 29. Chlán (Fridrich), 49. Mueller (Lakatoš), 60. Marosz (Bukarts, Fridrich) – 6. Gríger (Chalupa, Rachůnek), 17. Plutnar (Rachůnek, Koblasa)
diváci5197
Vítkovice: Klimeš (Stezka) – Koch, Raskob, Mikuš, Grman, L. Kovář, Gewiese – Fridrich, Chlán, Lakatoš (A) – Bukarts, Krieger, Mueller (A) – Dej, Lindberg, Kalus – L. Krenželok (C), Marosz, Lednický – Bernovský.
Karlovy Vary: Lukeš (Habal) – Huttula, Plutnar, Dlapa, Bernad, Pulpán (A), Bartejs, Havlín – Rachůnek (A), Gríger, Chalupa – Koblasa, Černoch (C), O. Beránek – Redlich, Jiskra, Kohout – Sapoušek, Vachovec, Kružík.

Oba týmy vstoupily do utkání velmi aktivně. Hráči si navzájem snažili napadat přihrávky s cílem získat kotouč. Jednu z prvních střel utkání si zapsal Petr Koblasa. Ten však z mezikruží trefil pouze Lukáše Klimeše. I přesto se z první branky, radovali energetici. Dávidu Grígerovi vyšlo v šesté minutě zakončení do odkryté části branky. První bod v dresu Energie si za asistenci u této branky připsal Matěj Chalupa. Srovnat mohli vítkovičtí zhruba po dvou minutách, kdy se do skvělé šance dostal Dominik Lakatoš. V dalších minutách se musela činit karlovarská obrana. V akci byl opět Lakatoš, ale i tentokrát se nedostal k zakončení. Lapačku vítkovického gólmana vyprášil Jiří Černoch. Energetikům se poté na chvilku podařilo držet své hostitele v pásmu. Ti se po nepřesné přihrávce vysvobodili a zkoušeli své štěstí před Lukešem. Do akce se dostal Peter Mueller, ale nejdříve mu postavení do střelecké pozice zmařil Tomáš Rachůnek a po chvíli jeho další střela skončila u Štěpána Lukeše.

Vítkovičtí se v pásmu i poté udrželi a další pokus už Peterovi Muellerovi vyšel. Lukeš zasahoval proti střele jednoho z vítkovických obránců od modré, ale kotouč skončil na holi amerického útočníka a ten ho poslal do odkryté branky. Během početní výhody byl Jiří Černoch sestřelen Petrem Chlánem a jen těžce se zvedal z ledu a za doprovodu odjel na střídačku. Chvilku obav o spoluhráče vystřídala radost, když početní výhodu svou střelou do horní části klece využil Michal Plutnar. Vítkovičtí se snažili o srovnání, ale energetici byli pozorní a do šaten odcházeli s jedno brankovým vedením.

Ve druhé části nenechávali energetici nic náhodě a hned zkoušeli překonat domácího gólmana. Jejich snahu následně vylepšila početní výhoda. Ta však tentokrát zůstala nevyužita. Po početní výhodě si střelu na Lukeše připsal Peter Mullerer. Šanci zvýšit vedení měl Matěj Chalupa, jeho střela nakonec proletěla kolem branky. V této pasáži hry byli vytíženi střídavě oba brankáři. Svou šanci nakonec lépe využili vítkovičtí, když Petr Chlán poslal kotouč nad Lukešovu lapačku a srovnal tak skóre. Ve druhé polovině třetiny měli karlovarští opět k dispozici početní výhodu, ale ta ani tentokrát stav skóre nezměnila. Energetici si poradili i s několika výpady svých hostitelů na Lukeše a sami se snažili znovu překonat Klimeše.

Následně se hra přesunula před karlovarskou branku. Tři minuty před koncem bylo energetikům i na ledě pěkně horko. Nejprve šli do čtyř po vyloučení Tomáše Bartejse za faul kolenem a po jedenácti sekundách se mu o společnost postaral Ondřej Beránek, který byl potrestán za sekání. Vítkovičtí byli na koni a spustili svůj přesilovkový koncert. Noty jim však rozhazovali energetici svými bloky a Lukeš svou pozorností. Energetikům se podařilo i několikrát vyhodit a dvojnásobné oslabení ubránili. I poté co byli hráči Energie v plném počtu, se vítkovických nezbavili. Pár sekund před koncem třetiny se snažili probít do pásma, ale nedostali se dál než do středu hřiště. Druhá třetina skončila za stavu 2:2.

I ve třetí třetině vyhráli energetici úvodní vhazování. Tentokrát neskončilo jejich rozehrání na zakázaném uvolnění jako v předchozích částech a tak se mohli okamžitě vydat před Klimeše. Po chybě jednoho z domácích obránců měl výbornou šanci Dávid Gríger, ale gólová radost z toho nakonec nebyla. Peter Mueller byl po návratu z marodky při chuti a často kroužil kolem karlovarské branky. V závaru před Lukešem se zkoušelo prosadit několik domácích hráčů. Tlaku vítkovických se snažil zbavit Havlín, ale kotouč skončil ve středním pásmu a vítkovičtí byli okamžitě zpět. Chvilkový výlet před Klimeše se energetikům úplně nevydařil a kotouč skončil opět u jejich soupeře. Navíc za podrážení byl vyloučen Matěj Chalupa. A vzápětí vítkovičtí předvedli, že v této sezóně přesilové hry umí. Vedení pro svůj tým vystřelil opět Peter Mueller, který využil přesunu Štěpána Lukeše a poslal kotouč do uvolněné části branky. Početní výhodu dostali i energetici. Ti si vytvořili několik šancí, ale srovnat se jim nepodařilo. Energetici se drželi před Klimešem, ale jejich akce nebyly úplně ideální a Klimeš neměl problém s jejich pokrytím.

V závěru utkání vítkovičtí několikrát poslali kotouč na zakázané uvolnění. V jednu chvíli se na Lukeše vypravil kapitán domácích, ale byl energetiky odkloněn k mantinelu. Zřejmě po zásahu pukem zůstal na ledě ležet Roberts Bukarts. Po chvíli se zvedl a odjel na střídačku. Poslat kotouč na zakázané uvolnění se několikrát povedlo i energetikům. V posledních minutách se hodně přerušovalo a hráči tak vypadávali z tempa. Tři minuty před koncem byl Štěpán Lukeš odvolán na střídačku a karlovarští zkoušeli power-play. Ta trvala pouze několik sekund, protože za faul vysokou holí vyfasoval Matěj Chalupa dvojnásobný menší trest. Lukeš zlikvidoval střelu Petra Gewiese. Poté co energetici vyhodili až ke Klimešovi uháněl Lukeš opět na střídačku. Vítkovickým se na potřetí podařilo poslat kotouč do prázdné branky a mašli na dnešní vítězství uvázal Rostislav Marosz.

Radek Philipp (HC Vítkovice Ridera)

Tak Karlovy Vary jsou strašně těžký soupeř. Známe bilanci z venkovních zápasů, kdy vyhráli z deseti zápasů šest. Nechtěli jsme otevřít hru. Chtěli jsme hrát trpělivě. Samozřejmě po první třetině, kdy vedly Vary 2:1, jsme od toho trošičku upustili. Chtěli jsme tam jít daleko víc do forčeku. Podařil se nám krásný gól od Chlániče (Petr Chlán). Závěr byl opět o trpělivosti. Nechtěli jsme nic otvírat. Pomohli jsme si přesilovkou, kdy Kalousek (Marek Kalus) odvedl výbornou práci na masce gólmana, zaclonil a Peter (Peter Mueller) vystřelil a dal gól. Náš gólman pochytal všechny šance hostů. Jsme strašně moc šťastní za tři body.

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary)

Do utkání jsme nevstoupili úplně podle našich představ. Nedělali jsme to, co jsme chtěli. Moc jsme si hráli s kotoučem vzadu. Podařilo se nám dát dva góly, z toho jeden v přesilovce. Do druhé třetiny jsme šli s tím, že nebudeme gemblovat a nebudeme ztrácet kotouče. Soupeři jsme darovali jednu hrubou chybu a ten ji vzhledem ke své kvalitě potrestal. S tím jsme před utkáním počítali, ale tu hrubou chybu jsme udělali. Ve třetí třetině jsme chtěli utkání otočit na naší stranu, ale v přesilovce, ty mají Vítkovice silné, udeřili a pak si hru zkušeně pohlídali. A my máme nula bodů.