Do přípravy vkročila Energie vítězně

K a r l o v y  V a r y - Sérii přípravných zápasů odstartovali karlovarští hokejisté úspěšně. Celek Kladna porazili 2:1 po třetinách 0:0, 1:1 a 1:0. Tempo utkání se rozjíždělo zvolna a hráči si zprvu zvykali na nová pravidla. Druhá polovina přinesla živější dění na ledě i tři branky, tou vítěznou se v dresu Energie uvedl obránce Libor Ustrnul. Celé utkání odchytal v domácí brance Lukáš Mensator, který až na smolnou polovlastní branku podal velmi kvalitní výkon.
Příprava, přát., út 2.8.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Kladno
2:1
0:0, 1:1, 1:0
Branky: 39. Nedorost (Řezníček), 52. Ustrnul (Košťál, Kumstát) - 37. Kalla. Rozhodčí: Zubzanda. Vyloučení: 8:12. Využití: 1:0. Diváci: 962. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Karlovy Vary: Mensator - Ptáček, Ustrnul, Němec, Řezníček, Duben, Polák, Macholda, Kudělka - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hurtaj, Nedorost, Dvořák - Kucharczyk, Vak, Kraus - Pech, Alinč, Milan Procházka.
Kladno: Orct - Čech, Hájek, Ševc, Libor Procházka, Špelda, Zeman, Komárek, Hořava - Bílek, Patera, Martin Procházka, Michael Frolík, Gardoň, Martin Frolík - Horna, Zajíc, Huml - Havel, Kalla, Hluchý - Fiala.

Přestože se v úterý sešli diváci ke sledování prvního přípravného utkání sezóny, mohli se v úvodních minutách těšit ze slušného tempa hry i několika brankových příležitostí na obou stranách. Premiérovou ránu roku vyslal na kladenskou oporu Orcta z pravého kruhu Milan Procházka. Kotouč sice skončil na brankovém oblouku, ale z celé akce vyplynula pro Energii alespoň přesilová hra po háčku Špeldy. Pro začátek přípravy nečekaně pohledná přesilovková kombinace skončila dvakrát dělovkou Josefa Řezníčka od modré čáry. Zkušený matador pak v dalším průběhu ještě několikrát prokázal, že bude pro Karlovy Vary opravdovou posilou.

I nadále se do útočného pásma tlačili spíše domácí. Kraus „namazal“ zpoza branky najíždějícímu Vakovi, jehož střelu z první zkrotil až pozorný Orct. Gólovou přihrávku rýsoval přes celou útočnou třetinu Alinč, jenže Milana Procházku v posledním okamžiku zablokoval hbitý obránce. Celá akce ale pokračovala. Alinč si v rohu vykroužil oblíbené kolečko, našel volného Pecha, kterému zkazil radost opět dobře postavený kladenský brankář. Skvělou technikou hole se prezentoval Andrej Nedorost, jehož kličky nezastavili ani dva obránci, střílejícímu Hurtajovi ovšem puk na měkkém ledě odmítl poslušnost.

Se závěrem třetiny a mizejícím ledem začala odcházet i atraktivní hra domácích. Do pěkných příležitostí se propracovalo také Kladno. Po sérii vyloučení na obou stranách se na ledě sešly jen dvě trojice hráčů do pole, a toho využili šikovní Patera s Procházkou. Dva základní kameny legendární Blue line si rozebraly obranu a vše musel hasit až roztažený Mensator na brankové čáře. Na stejné překážce se zastavil i Horna tlačící puk brankovistěm přes změť hokejek.

Druhá třetina už přinesla solidní letní návštěvě i brankové zážitky. Nejprve však vytvořila svou jedinou minelu v sezóně největší obranná opora Energie František Ptáček. Martin Procházka ovšem nepovedenou přihrávku domácího kapitána nazužitkoval, naopak nechal vyniknout dobře postaveného Mensatora. Více se ale hrálo na druhé straně, důkazem toho byla také o něco hustší mlha před Orctem. Další povedenou akcí se blýsknul Nedorost, jenž proskočil kolem obránců na modré čáře a střelou z pravého kruhu vylekal kladenského gólmana. Hned poté se na varského forvarda vrhnul Huml a vyprovokoval první vážnou potyčku v zápase. Ta zdaleka nebyla poslední.

Branky se diváci dočkali až ve 37. minutě. Jaroslav Kalla dostal příliš prostoru před brankou a Mensator se mu snažil povyjetím zmenšit střelecký úhel. Hostujícímu útočníkovi se podařilo puk udržet, zajel za branku a pokusil se najít najíždějícího spoluhráče. Karlovarský mladík v brance se snažil rychle přesunout ke druhé tyči, ale s velkou smůlou zasáhl kotouč výstrojí a srazil si jej do vlastní sítě.

Z vedení se buldoci dlouho neradovali. Už po dvou minutách vyslal Řezníček parádní přihrávku na červenou čáru a do brejku se neohroženě vydal Andrej Nedorost, první ránu mezi betony ještě Orct vyrazil, na opakovaný pokus už dosáhnout nemohl.

Třetí třetina byla zpočátku ve znamení mírné převahy domácích. V další z mnohých přesilovek se opět uvedlo obranné duo Řezníček – Němec šikovnou kombinací na modré i tvrdou střelou. Aktivní Nedorost ukličkoval za brankou soupeře a směřoval příhru na volného Dvořáka. Bránící hráč byl ovšem rychlejší a zavezl puk do bezpečí.

Rozhodnutí zajímavého zápasu přišlo v 52. minutě. V početní převaze zavezl Kumstát puk před branku, přenechal Košťálovi, jenž se neukvapil a našel zadovkou osamoceného Libora Ustrnula. Obrovitý obránce svůj první start za Energii oslavil nechytatelnou ranou k tyči.

Snaha Středočechů po vyrovnání byla opravdu buldočí. Z množství strkanic vynikla překvapivá Bílkova střela do brankářova protipohybu. Mensator byl opět výborný. Kladenský tlak narušil únik pro dnešek čtvrté formace energetiků. Její vedoucí Alinč ale při finální střele do poloprázdné branky zlomil hůl a nasměroval tak kotouč jen do boční sítě. Nezbylo mu než sesbírat třísky a s kroucením hlavy odjet na střídačku.

Posledních šedesát vteřin zkusili hosté hru bez brankáře. K zakončení se dvakrát dostal od modré pálící Martin Ševc, Mensatorovy betony byly na místě. Přídavkem pro spokojené diváky byla po závěrečném hvizdu ještě potyčka Ustrnula se Ševcem. Potvrdit úspěšný vstup do nového ročníku mohou karlovarští hokejisté už tento pátek na ledě stejného soupeře.