Dorost bere bod z duelu se Slávií. Zápas rozhodlo prodloužení

Svěřenci Tomáše Andryse k prvním letošním duelům vyrazili do Prahy. Sérii venkovních zápasů zahájili na ledě Slavie. Vyrovnané utkání bylo poměrně bohaté na gólové šance, ale v základní části byly nakonec k vidění pouze dvě branky. Díky gólu Víta Záhejského v úvodu druhé třetiny rozhodovalo o výsledku prodloužení. V něm během početní výhody bonusový bod pro Slavii získal Maxmilian Curran.
Extraliga dorostu, II. 9, pá 6.1.2023
Slavia
2:1p
1:0, 0:1, 0:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 6. Kubánek (Matějovský, Poletín), 61. Curran (Matějovský, Kubánek) – 23. Záhejský (Postl) .
Rozhodčí: Zedníková – Horažďovský, Maňák
vyloučení4:3
využití1:0
střely na branku32:31
diváci95
Slavia: Bašta (F. Poletín) – Hubinka, Lorenz, Labuzík, Kubánek (A), Ciolek, Marek – Hlavička, Němeček, Tittl, T. Poletín (A), Matějovský, Chludil (C), Filip, Kucharčík, Curran, Grebeníček
Karlovy Vary: Kříž (Oršulák) – Postl, Kůrka, Pelikán, Cipko, Mähler (C), Dyk – Zeman, Čihař, Slavík, Wardas, Váňa, Poizl, Záhejský, Michalov

Karlovarští mladíci sice začali utkání před brankou Slavie, ale první trefu slavili právě hráči v červených dresech, když Matěj Kříž neměl šanci proti nechytatelné dělovce Alexe Kubánka od modré. Mladým energetikům se chvílemi nedařilo krotit kotouč a to se promítalo do počátečních problémů se zakončením. Šanci na srovnání měl Lukáš Slavík, jeho střela skončila na betonu Jonáše Bašty a dorážku mu hostitelé nedovolili. Namále měli Karlovarští po rozehrávce Matěje Kříže, kdy k jeho štěstí Štěpána Grebeníčka při zakončení pozlobil kotouč a on se tak do prázdné branky netrefil. Změnit skóre mohli hosté po vyloučení Tomáše Poletína, ale Jonáš Bašta svůj tým podržel a po první třetině se šlo do šaten za vedení Slavie.

Ve třetí minutě prostřední části dal Vít Záhejský vzpomenout na trefu Mikaela Granlunda z MS 2011 a srovnal skóre. Ostatně na průběh zápasu mělo možná trošku vliv i další mistrovství světa. Právě skončené MS juniorů se podle závěrečného hodnocení trenérů zřejmě promítlo do tohoto duelu, neboť hráči obou týmů většinou finále sledovali a noční bdění se trochu podepsalo i na jejich výkonech. Každopádně po srovnávacím gólu musel několikrát zasáhnou brankář energetiků, neboť Pražané se svého vedení nehodlali vzdát. Naopak na Baštovi si napodruhé vylámal zuby Vít Záhejský a i další šance energetiků domácí gólman zlikvidoval. Díky jeho postřehu neměli karlovarští šanci obrátit stav utkání na svou stranu ani v početní výhodě. Ve střehu byl i Matěj kříž. Také on několikrát zasáhl proti střelám gólových parametrů. Díky oběma gólmanům další branka v této části nepadla a tak světelná tabule po siréně ukazovala stav 1:1.

Jednu z větších šancí v poslední části si ve vlastním oslabení vytvořil Nick Mähler, jeho střela proletěla nakonec kolem domácí klece. Na druhé straně zachránila Matěje Kříže dobře postavená branka, a tak jeden z domácích hráčů pouze rozezněl tyčku. V polovině třetiny v rychlém sledu Matěje Kříže zaměstnali Filip Tittl a Danny Chludil. V plné práci musel poté karlovarský gólman pokračovat, protože karlovarští šli do oslabení. V něm měl jedinou větší šanci Patrik Němeček, ale narazil na Křížovy betony. Po skončení přesilovky to na Baštu zkusili Lukáš Slavík a Vojtěch Čihař, ale domácí gólman jejich střely zneškodnil. Pět minut před koncem zůstal po nárazu do mantinelu za brankou Slávie ležet na ledě Viktor Wardas. Po chvíli se zvedl a doprovázen spoluhráči pomalu dojel na střídačku. Poté se díky zakázaným uvolněním několikrát vhazovalo před Baštou, ale energetici z této výhody gól nevytěžili. Skóre se nezměnilo ani během početní výhody, kterou svým hostům Pražané ke konci nabídli. Závěrečný tlak energetikům zkomplikovalo oslabení půl minuty před koncem, kdy bylo Kucharčíkovo kličkování mezi obránci zastaveno za cenu faulu. Vyrovnaný zápas dospěl tedy do prodloužení.

I v prodloužení pokračoval přesilovkový tým Slavie v tlaku. Ten v čase 60:56 zužitkoval střelou pod horní tyč karlovarské branky Maxmilian Curran a získal tak pro svůj tým bod navíc.

Ladislav Slížek (HC Slavia Praha): Těžko jsme se dostávali do tempa. Mohlo to být zapříčiněno těmi svátky. My jsme vlastně v prosinci, jak jsme byli nemocní a defacto i Boleslav, odehráli jenom tři zápasy, takže ta zápasová pauza byla dlouhá. Vary jsou nepříjemný soupeř, což jsme čekali. My jsme byli první dvě třetiny špatní a Vary byly lepší. Ve třetí třetině se to trochu změnilo a zlepšilo, pomohli nám přesilovky, a pak jsme vyhráli asi se štěstím. Zasloužené vítězství to není. Stříbro české dvacítky jsme nijak nerozebírali, ale samozřejmě kluci to sledovali. Vím, že spousta kluků se koukalo a chápu, že to chtěli vidět, i když šli ráno do školy a je možné, že i tohle se trochu podepsalo na našem výkonu. Nevím jestli i Vary to sledovaly, ale naši kluci fandili a ten hokej v podání dvacítky se nám všem moc líbil a i to stříbro bylo prostě zasloužené.

Martin Gombár (HC Energie Karlovy Vary): Do zápasu jsme nevstoupili v nějakém velkém tempu, nicméně to byl první zápas po dlouhé pauze a i to tak trošku vypadalo. Byli jsme ucelení, byli trochu rozlítaní, nicméně postupem času už to vypadalo trochu lépe a ve druhé třetině jsme byli schopni i vyrovnat a ve třetí třetině to byl zápas nahoru dolů, tam to bylo kdo s koho. Bohužel jsme udělali zbytečný faul ke konci zápasu, který se přenesl potom do prodloužení a v prodloužení jsme dostali v oslabení 3 na 4 gól a tím pádem gratulujeme Slavii ke dvěma bodům. Finále sledovali stoprocentně všichni, myslím, že do ranních hodin a možná to tak mohlo vypadat i v tom zápase, protože někteří samozřejmě museli do školy, ale určitě si to nenechali ujít a stejně tak i my trenéři.