Dorost nedal Spartě šanci! Deset gólů a čisté konto pro Psohlavce

Energetici sice do zápasu se Spartou vletěli po hlavě, ale jejich soupeři s nimi drželi krok a po první třetině nic nenasvědčovalo následnému průběhu utkání. Zápas se začal lámat ve druhé třetině, kdy energetici skórovali čtyřikrát a stejný počet gólů vstřelili i v poslední části zápasu. První čisté konto v extralize dorostu vychytal Martin Psohlavec. Premiérový gól vstřelil obránce Ondřej Bednář a hattrick zkompletoval Vít Záhejský. Zkrátka takové hodně povedené pondělí.
Extraliga dorostu, 15., po 23.10.2023, Karlovy Vary, KV Arena
HC Sparta Praha
10:0
2:0, 4:0, 4:0
Branky a nahrávky: 05:37 Záhejský (Čihař; 5/5), 13:00 Tomek (Záhejský, Dyk; 5/5), 25:46 Čihař (Poizl, Tomek; 5/5), 26:28 Pelikán (Blažek; 5/5), 28:28 Záhejský (Kůrka, Čihař; 5/5), 35:41 Poizl (Kůrka, Habla; 5/5), 50:56 Bednář (Habla, Blažek; 5/5), 51:18 Tomek (Záhejský, Čihař; 5/5), 55:43 Blažek (Habla, Postl; 5/5), 56:39 Záhejský (Šilhan, Kubizniak; 5/5). Rozhodčí: Helecz – Belko, Baxa. Diváci: 78. Vyloučení: 2:9. Bez využití. Střely na branku: 48:21. Průběh utkání: 10:0.
diváci78
HC Energie Karlovy Vary: Psohlavec – Kubizniak, Dyk, Pelikán, Kůrka, Bednář, Postl – Habla, Blažek, Kváš, Čihař, Šilhan, Poizl, Slavík, Záhejský, Tomek.
HC Sparta Praha: Tvrzník (29. Hanousek) – Dufek, Hoznourek, J. Novák, Nedvěd, Cichoň, Malínek, Burda – Nestrašil, Adamec, F. Novák, M. Bolocan, Hrubý, Hlinka, T. Bolocan, Volodin, Novotný, Trachta.

Proti Spartě nastoupil dorost s menšími změnami v sestavě. Do branky se postavil Martin Psohlavec a do útoku naskočili Vojtěch Čihař a Vít Záhejský. Hned v první minutě vyprášil Vojtěch Čihař beton gólmana Sparty. Do akce musel po pár minutách i Martin Psohlavec, který zasahoval proti střele Václava Nestrašila. Skóre otevřel v šesté minutě Vít Záhejský po parádní akci, kterou předvedl se svým parťákem Vojtěchem Čihařem. Na pozorného Tobiáše Tvrzníka podruhé vyzrál střelou ke vzdálenější tyčce Petr Tomek až v čase 13:00. Sparťané se následně snažili o změnu skóre, ale s jejich střelami si poradil Martin Psohlavec a bránící hráči. Velkou šanci měl opět Václav Nestrašil, který se proháčkoval přes několik hráčů, ale kotouč nakonec proletěl kolem tyčky.

Hned od úvodního vhazování druhé třetiny se pražští mladíci snažili usadit v pásmu, jejich snahu jim utnulo oslabení. V něm energetikům upláchl Adam Dufek, ale jeho šance skončila blokem jednoho z karlovarských hráčů. V čase 25:46 pálil z kruhu David Poizl, kotouč projel před brankou přímo k Vojtěchu Čihařovi, který ho poslal kolem tyčky do branky. V čase 26:28 proklouzl třem Sparťanům Vlastimil Blažek. Jeho střela se odrazila do kruhu k Matěji Pelikánovi, který pálil do odkryté části branky - 0:4. Po tomto gólu si tým Sparty vyžádal oddechový čas.

Tobiáše Tvrzníka však z jeho branky vyhnal až v čase 28:28 Vít Záhejský, který se postaral o dorážku střely Pavla Kůrky. V polovině třetiny měl velkou šanci Filip Novák, ale jeho střela skončila na hrudi Martina Psohlavce. Pár sekund nato mohl početní výhodu využít Tomáš Malínek, ale Martin Psohlavec mezírku u tyčky utěsnil a jeho spoluhráči zabránili následné dorážce. Po několika šancích Sparty udeřil David Poizl, který kotouč poslal z kruhu ke vzdálenější tyčce 0:6. V závěru třetiny měl Martin Psohlavec plné ruce práce, ale za pomoci spoluhráčů tlak soupeřů ustál.

Po konci druhé třetiny se v rohu u sparťanské branky strhla menší strkanice, kterou rozhodčí rozpustili. Následně však došlo k výměně názorů mezi rozhodčími a sparťanskou střídačkou. V úvodu třetí třetiny pak padly tresty za hrubost a nesportovní chování na straně Sparty a trest za bitku na straně Energie. Po konci početní výhody museli energetici opět likvidovat únik Václava Nestrašila. Na druhý pokus se sparťanský útočník ke střele dostal, ale Martin Psohlavec ji vyrazil, i když chvíli si nebyl jistý, kde kotouč skončil. Ve čtyřicáté sedmé minutě v početní výhodě Pavel Kůrka orazítkoval beton Ondřeje Hanouska. Po návratu z trestné lavice se ke střele dostal Tomáš Malínek, ale neměl prostor pořádně zamířit.

V čase 50:56 byl Jakub Habla natlačen k mantinelu, ale stihl poslat kotouč na modrou Ondřeji Bednářovi, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě a mohl oslavit první gól v extralize dorostu. Uplynulo pouhých dvacet dva sekund a energetici se radovali z osmého gólu. V mezikruží vyplaval kotouč, který poslal Vít Záhejský od zadního mantinelu a Petr Tomek u něj byl první a poslal ho rovnou do branky - 8:0. I přes nepříznivé skóre se Sparťané snažili vyzrát na Martina Psohlavce, ale ten byl ve střehu.

O hodně šancí se postarali i bránící hráči, kteří si připsali spoustu zblokovaných střel. Tak například přišel o šanci Tomáš Malínek. V čase 55:43 se v mezikruží ujal odraženého kotouče Vlastimil Blažek a poslal ho rovnou pod víko. Necelou minutu nato energetici zaokrouhlili počet vstřelených gólů na deset, když kousek od branky z pokleku pálil Vít Záhejský, který tak zkompletoval hattrick. Krátce poté byl za cenu faulu zastaven Jakub Habla a utkání se už víceméně dohrávalo.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):

Myslím, že ze začátku to bylo utkání nahoru dolů. Sparta měla nějaké šance. My jsme měli nějaké šance. Trochu se nám dařilo směrem dopředu. Potom, co jsme dali druhý gól, tak jsme se uklidnili. Druhá třetina nám opravdu vyšla. Dovolím si říct, že jsme byli jednoznačně lepší. Třetí třetina už byla taková lehce do dohrání. Nicméně bych chtěl poděkovat Čihymu (Vojtěch Čihař) a Zahymu (Vít Záhejský) za to, že se po delší době vrátili do své kategorie a přistoupili k tomu opravdu dobře a myslím, že týmu velice pomohli.

Jan Hlaváč (HC Sparta Praha):

K tomuto zápasu nemám nic moc co říct. Bylo to na jednu bránu. Karlovarský tým nás jasně přehrál ve všem. V rychlosti, v síle, v produktivitě a samozřejmě zaslouženě vyhrál.