Dorostenci zdolali Liberec a vyhoupli se na postupovou příčku! Junioři neskutečně otočili totálně zkažený zápas!

Dorost: Energie - Liberec 2:1
Junioři: Liberec - Energie 6:7 pp

Poslední dvě kola základní části postavila dorostence Energie před jasnou věc. Buď všechno nebo nic. Jen dvě výhry by jim stoprocentně zaručily play-off. A karlovarští mládežníci vystoupili do nejdůležitějších zápasů výborně. V přímém souboji o šesté, poslední postupové místo, porazili Bílé Tygry z Liberce 2:1 a vystřídali svého soupeře na kýžené pozici. Dramatický souboj rozhodl těsně po polovině hrací doby svou životní trefou sedmnáctiletý útočník Valerij Chaljavin. Ještě ale není vyhráno - v sobotu hostí Liberec beznadějně poslední PZ Kladno, zatímco energetici se pojedou poprat o postup do Plzně, která je favoritem celé skupiny.
Zápas dorostu byl neskutečně napínavý, ale proti výkonu juniorů byl jen slaboučkým odvarem. Junioři v Liberci prohrávali už 0:5, jenže neuvěřitelná bojovnost a střelecká pohotovost jim nakonec zajistila výhru 7:6 na trestná střílení. Hattrick zaznamenal Vít Budínský.
Extraliga dorostu, 43. kolo, čt 22.2.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Liberec
2:1
1:1, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 9. Tomeček (Putyera), 31. Chaljavin (Hudák) - 7. Jánošík (Vařecha, Bortňák). Rozhodčí: Šindler. Vyloučení: 8:11, navíc Fusek (K. Vary) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 90. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Karlovy Vary: Hruška - Šik, Dlapa, Tomeček, Rohan, Funk, Špila - Hampl, Frk, Fusek, Kellner, Chaljavin, Hudák, Mistoler, Flieger, Putyera, Vaněk, Záhora
Liberec: Sklíba - Jurčák, Kulda, Vozka, Kotas, Kysilka, Pulec, Dám - Vašek, Bortňák, Jánošík, Skalický, Chlouba, Mulač, Vařecha, Bulíř, Oppelt

Profesionální sudí Šindler vhodil úvodní buly a už po 43 sekundách hry měl další práci. Za brankou Liberce, kterou hájil Vojtěch Sklíba, se do souboje o puk vrhl neohroženě domácí Chaljavin a byl faulován Vařechou. Sám faulovaný hráč v přesilové hře nebezpečně dorážel, ale početní výhoda zůstala nevyužita. Před Sklíbou se znovu zablýskalo ve 4. minutě, když se karlovarští útočníci Kellner a Frk řítili na osamoceného obránce hostí Dáma. Ten v těžké chvíli obstál a přihrávku Kellnera přerušil v leže nohama. Opticky byla hra v úvodu první třetiny vyrovnaná, Energie se ale snáze dostávala do zakončení. Po jejích nevyužitých šancích si však vzali slovo Bílí Tygři. V rychlém brejku našel Vařecha křížně Filipa Jánošíka a ten zavěsil pod víko svatyně Petra Hrušky.

Karlovarští se rychle oklepali a po půl minutě způsobil velký zmatek před Sklíbou natřikrát dorážející Hudák. K ledu ho záchranným zákrokem poslal Vozka a Energie už další nabídku přesilovky využila. Jemnou tečí tvrdé Putyerovy rány vyrovnal v 9. minutě Jan Tomeček. S hosty mohlo být ještě hůře, na konci 10. minuty však hákoval Chaljavina v samostatném nájezdu Dám a s následující výhodou jednoho muže v poli nenaložila Energie dobře. I když si i nadále vytvářela daleko více střeleckých možností než Liberec, skóre už se do první přestávky nezměnilo. Sklíba s problémy chytil bekhendové zakončení Kellnera, neuspěl ani Hudák dorážkou z úhlu a v nejnadějnější akci hostí zastavil nájezd Bortňáka v ofsajdové pozici stojící Bulíř.

V tygří kabině asi došlo o přestávce k proslovu trenéra, protože do druhé třetiny nastoupil v modrých dresech úplně jiný tým. Tedy alespoň do jejího začátku, protože před druhou sirénou už hostům do zpěvu nebylo. Po příchodu ze šaten ale Liberečtí zatlačili na pilu a vypracovali si několik velmi pěkných šancí. Skalický se jesličkami zbavil Funka, jenže sám před Hruškou trefil boční síť. Borťnák se pak drze uvolnil za brankou a naservíroval mezi kruhy Jánošíkovi, ten z voleje namířil přímo do Hrušky. Mezihru libereckých tutovek obstaral únik domácího Frka, také on ale ztroskotal na brankáři. A po čtyřech herně pohledných minutách přišel zvrat.

S železnou pravidelností odcházeli hráči obou týmů na trestnou lavici a nejčastějším zvukem na ledě byla píšťalka rozhodčího. Nutno dodat, že snad až na jednu výjimku přerušovala hru oprávněně. Své různé dlouhé přesilovky Vary ani Liberec nedokázaly využít. Až když se po dlouhé době ocitl na ledě plný počet hráčů, velkou minelou v obraně nabídli hosté soupeři vedení. Ztrátu puku za Sklíbou využil k rychlé střele Hudák a po rezolutní dorážce nekrytého Valerije Chaljavina už se Sklíba natahoval marně. Vzápětí šli Tygři znovu do čtyř a jen díky pohotovému muži s maskou neinkasovali potřetí, když Sklíba předvedl skvělý přesun k tyči proti Záhorovi.

Doslova ďábelskou podívanou přinesla 34. minuta. Na jejím začátku se Skalický s Vaškem vřítili do přečíslení, jehož vítězem se stal lem Hruškovy lapačky. Z protiútoku se před Sklíbou vynořil Kellner a i on mohl na konci své akce jen zoufale mávnout hokejkou. Časomíra ukrojila jen pár dalších sekund a už se na Hrušku hnal Bortňák. Karlovarský gólman vyjel daleko z branky a za lví skok po puku pod Bílého Tygra inkasoval dvě trestné minuty. V ponechané výhodě trefila dorážka do opuštěné klece zrovna jen ležícího Borťnáka. Liberec přesilovku nevyužil a ztratil nervy. Od začátku 37. minuty odcházel na trestnou lavici nepřetržitý zástup hráčů v modrém, kteří tak domácím nabídli téměř tři minuty výhody pět na tři. Energetici jako by se ale takové šance lekli a ve spojení s dobrým pohybem soupeřovy trojice ji celou promarnili. Naopak mohli pět sekund před sirénou inkasovat, když metr před Hruškou zcela opustili Vařechu a ten po pečlivé přípravě promáchl poslušně stojící puk!

I do třetí třetiny vtrhli hosté jako velká voda. Jánošík věren svému příjmení vlétl do nepřátelského území a až po třech neúspěšných pokusech přerušil jeho dobývání Hruškových betonů faul. Vzápětí se obraz hry změnil v urputný boj, ze kterého vysvitla geniální Chaljavinova přihrávka vzduchem a z ní rezultující samostatný nájezd Hudáka. Ovšem zakončený jen nad horní tyč. Takový boj a takové nasazení, jaké se na karlovarském ledě oboustranně rozhořely, to je možné vidět jenom v těch opravdu důležitých zápasech. Převaha Liberce s postupem času rostla a změnila se v boj karlovarské defenzivy, podpořené Hruškou, s útočným nátlakem Severočechů. V největší šanci promáchl v 52. minutě Jánošík a když se o chvilku později ke střele dostal znovu, byl už Hruška připraven. Závěr ještě zdramatizovala přesilová hra Tygrů čtyři na tři. Hosté se však k powerplay odhodlali až příliš pozdě, přestože výhodu měli už od času 58:20. O to více kontrastovala po závěrečné siréně karlovarská radost s libereckým zklamáním. Kdo ze dvojice dnešních soupeřů postpoupí do play-off rozhodne až sobotní poslední kolo!

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): V první polovině utkání jsme byli lepším týmem my, měli jsme i více gólových šancí. Bohužel se nám v nich vůbec nedařilo, ale kluci podali výkon až za hranicemi maximální vůle. Už takhle táhneme celý únor a ti kluci si zalouží, aby měli poslední zápas v Plzni ve svých rukou. To se po dnešku podařilo, takže uvidíme, co se stane v Plzni.

Soupeř stáhl okolo 50. minuty hru na dva útoky, čímž si vytvořil tlak. Tlačili jsme naše hráče do jednoduchosti hry, nastřelování hned za červenou čárou a udržování puku co nejdále od naší branky.

Liberec má v posledním kole doma PéZetku, ale ani výhra jim nic nezaručuje. Na druhou stranu jsme si vědomi toho, že náš soupeř z Plzně patří mezi dvě nejlepší mužstva. Bude to pro nás hodně těžké, ale když už jsme ušli takovouhle pouť, tak proč to nezkusit. Zítra se jenom vybruslíme a zregenerujeme, víc už nemá cenu dělat. Věřím, že to kluci zvládnou.

Lubomír Bouchner (Liberec): Zápas se mi nehodnotí snadno, zvlášt když jsme prohráli takhle těsně. Asi jsme trochu nezvládli závěr utkání, tam jsme to mohli sehrát lépe a vyrovnat. Při troše štěstí by to tam mohlo spadnout. Domácí podali bojovný výkon, dali o gól víc, byli šťastnější a nám se o to hůře pojede domů.