Energetici ani napodruhé na Spartu nestačili

Zápas 23. kola Tipsport extraligy toho přinesl mnoho. Dva neuznané góly Dávida Grígera, tři telefonáty videorozhodčímu a atmosféru podobnou jako v zápase s Kometou, ale i návrat několika bývalých karlovarských hráčů, tentokrát však na druhé straně. Také oni utkání nakonec rozhodli, po gólu zapsali Lukáš Pech a Petr Kumstát.
Tipsport extraliga, 23 (TV), so 1.12.2018
Sparta
1:3
0:1, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 31. Stloukal (Skuhravý) – 6. Pech (Jarůšek, Forman), 38. de la Rose (Buchtele, P. Vrána), 59. Kumstát.
diváci4526
Karlovy Vary: F. Novotný – Plutnar, Šenkeřík, Kovačevič, Podlipnik, Sičák (A), Kozák, M. Rohan – T. Rachůnek, Gríger, Flek – T. Mikúš, R. Vlach, O. Beránek – Stloukal, Skuhravý (C), Gorčík – Lapšanský, Balán (A), Kohout
Sparta: Machovský – Tomáš Dvořák, de la Rose, Piskáček, Delisle, T. Pavelka, Blain, T. Voráček – Kumstát, Pech (A), Rousek – Jarůšek, Sill, Forman (A) – Buchtele, P. Vrána (C), Kudrna – T. Jandus, Pšenička, Beran

Již od prvních chvil první třetiny hrály oba celky aktivně, o šance nebyla nouze. V 6. minutě se během přesilové hry Sparta dostala do vedení. Richard Jarůšek se pokusil skórovat z pravého kruhu, to se mu sice nepovedlo, ale jeho střelu tečoval Lukáš Pech, který vstřelil už sedmý gól v této sezóně. V 10. minutě se od pravého mantinelu povedlo nasměrovat puk do branky Dávidu Grígerovi, sparťanský brankář Machovský puk zalehl, rozhodčí i tak šel telefonovat. Po následném zkoumání videozáznamu bylo o neplatnosti gólu rozhodnuto. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0.

TM 0

Druhá třetina začala podobně jako ta první. Na gól se znovu čekalo do její poloviny. V 30. minutě se povedlo po přihrávce od Václav Skuhravého vyrovnat Petru Stloukalovi, který společně s pukem, brankářem Machovským a několika dalšími aktéry zajel do brány. Kotouč naštěstí jako první a tak nebylo o platnosti gólu pochybností. Chvilku na to se mohli domácí posunout do vedení. V 33. minutě Dávid Gríger vstřelil gól. Znovu se zkoumalo video, z nějž vyplynulo, že byl puk nasměrován bruslí a proto nemohl být uznán. V 36. minutě Stanislav Balán vypálil na branku, puk prošel Machovskému mezi betony a pomalu se klouzal v blízkém okolí červené čáry. Jeden z karlovarských hráčů ho chtěl do branky dostrčit, ale nestihl to. V 38. minutě se Sparta vrátila do vedení. O gól se postaral Erik de la Rose, který puk backhandem z levé strany poslal kolem Novotného do branky.

Ve 47. minutě se po přihrávce od Kohouta pokusil o vyrovnání Matic Podlipnik. Střelu ovšem zastavil Machovský svou lapačkou. V 53. minutě na strážce sparťanské klece pálil Lapšanský, puk se odrazil, o následnou dorážku se pokusil Sabahudin Kovačevič, který mohl střílet do odkryté branky, jeho střelu ale zastavil jeden z obránců pražské Sparty. V 55. minutě pálil ihned po vhazování Lapšanský, který ovšem o kousek minul, puk se pouze odrazil od Machovského lapačky a pak vylétl do výšky. V 56. minutě se znovu telefonovalo videorozhodčímu. Tentokrát šlo o situaci, kdy Lukáš Pech objel karlovarskou branku a puk chtěl zasunout kolem tyče do branky, to se mu ale nepovedlo a kotouč pokračoval podél čáry. Rozhodčí ovšem gól neuznal kvůli tomu, že kus černé gumy nepřekročil čáru celým objemem. V 58. minutě se domácí rozhodli pro powerplay, což byla, jak se pár desítek sekund na to ukázalo, špatná volba. V 59. minutě vstřelil Petr Kumstát puk do prázdné branky a o vítězství bylo rozhodnuto.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Od začátku zápasu jsme se nemohli dostat k naší hře, nedařila se nám hra na kotouči, bylo to zejména díky výborné defenzivní taktice Sparty, se kterou sem přijela a se kterou jsme se my velmi těžko vyrovnávali. Dostali jsme nešťastný gól z první přesilové hry, kdy jsme měli rozebranou situaci a zbytečně jsme si nechali dát branku, což ještě napomohlo Spartě v tom, že se mohla soustředit na tu svoji hru, na tu svoji urputnou defenzívu. Ve druhé třetině jsme zvýšili tlak a pohyb, dali jsme tu kontaktní branku, která nás nakopla a tam jsme měli velmi dobrou pasáž, kdy jsme byli lepším mužstvem, vytvořili jsme si několik šancí, které se nám ale bohužel nepodařilo proměnit a poté jsme na druhé straně z ojedinělé šance dostali gól, který byl, alespoň dle mého názoru, v dnešním utkání naprosto klíčový. Kdybychom šli do vedení my, tak ten zápas mohl být možná jiný, ale to je kdyby a na to se nehraje. Sparta tu dnes odehrála, co se defenzívy týče, excelentní utkání, nepouštěla nás do nějakých velkých šancí a byla silnějším a šťastnějším mužstvem.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Jsem rád, že odsud odjíždíme se třemi body, nebylo to jednoduché utkání, Karlovy Vary jsou rychlé mužstvo a v tabulce jsou tam, kde jsou. Hrají rychlý a nátlakový hokej. Přijeli jsme sem s tím, že bodovat chceme, samozřejmě favorité jsme byli, to jsme si uvědomovali a musím říct, že od prvního do posledního hráče kluci splnili to, co jsme po nich chtěli. I když tam byly různé situace, třikrát se volalo videorozhodčímu, tak jsme se tím nenechali nijak rozhodit, jestli gól platí nebo neplatí. Pracovali jsme, vyplatilo se to, tři body máme. Od brankaře přes obránce až po útočníky i naši mladí, kteří dnes přijeli do čtvrté lajny, všichni to zahráli výborně. Po tom, co jsme minule s Třincem po bodech také sáhli, tak tady jsme si to vítězství zasloužili a jsme za něj rádi.