HC Energie Karlovy Vary

Energetici se proti Tygrům snažili, novému lídrovi ale podlehli

ELH: HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 4:5 (1:0, 2:4, 1:1)
Energetici v pátek večer nastoupili proti velmi silnému Liberci, který nebyl vůbec lehkým soupeřem. Domácí zpočátku hráli velmi dobře, postupně jim ale utkání začalo unikat a nedokázali ho již zvrátit. Snaha se Karlovým Varům ve všech zápasech upřít nedá, stále tomu ale něco chybí. Napravit to mohou hned v neděli, kdy přijede do KV Areny Plzeň.
Tipsport extraliga, 13. kolo, pá 23.10.2015
Karlovy Vary
Liberec
4:5
1:0, 2:4, 1:1
Branky a nahrávky: 9. Koblasa (Osmík, Vachovec), 38. V. Tomeček (Benák, Haščák), 39. Haščák (Bulík), 51. Haščák – 23. Krenželok (Jelínek, Kajínek), 34. Šimek (Jelínek), 36. Řepík (Výtisk, Birner), 37. Jelínek (Krenželok, Valský), 46. Stránský (Havlín, Radivojevič). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič – Brejcha, Lučan. Vyloučení: 5:5, navíc Ulrych 5 minut a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 2515. Střely na branku: 28:25. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4, 3:5, 4:5.
Karlovy Vary: Závorka (37. Habal) – Bičánek "C", J. Tomeček, Sičák "A", Benák, Rodney, Harant, Dvořák – I. Rachůnek, Marosz, T. Rachůnek – Haščák, Bulík, V. Tomeček – Vachovec "A", Zadražil, Koblasa – Rohan, Osmík, Gorčík.
Liberec: Lašák – Šimek, Ševc, Derner, Ulrych, Výtisk "C", Kajínek, Havlín – Birner, Vampola "A", Řepík – Radivojevič "A", Bulíř, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Lakatoš, Stránský – Jonák.

Komentář k utkání

Energetici do zápasu nastoupili opět již s nejproduktivnějším Maroszem, tentokrát ale absentoval Radek Duda. Do první lajny se tak posunul Ivan Rachůnek, oba bratři se tak poprvé v karlovarském týmu setkali v jedné formaci. I díky nim se podařil vstup do zápasu na jedničku, pomohla tomu i přesilová hra. Karlovarští byli velmi aktivní a Liberec zpočátku prakticky k ničemu nepouštěli, v přesilovce vyslali na bránu poměrně veliký počet střel, ani jedna se ale neujala. Tygři se s přibývajícím časem rozehrávali a i domácí se dostávali pod tlak, veliký problém nastal u mladších hráčů s rozehrávkou, při které Severočeši velmi dobře napadali. Založení nových akcí dělalo domácím problémy po delší časový úsek, čímž pouštěli hosty do hry, ti toho ale nedokázali využít, čehož mohli vzápětí litovat. Michal Vachovec předvedl svůj klasický styl, když bojovnou a tvrdou hrou dokázal ukořistit kotouč pro Osmíka, který nebyl zbrklý a našel u tyčky volného Petra Koblasu, který na několikátý pokus dostal kotouč za Lašáka.

Liberec hrál v první třetině dost nedisciplinovaně, čímž dával domácím dost prostoru ke hře. K jeho štěstí ale jasně hovoří statistika využitých přesilovek Energie, číslo se zastavilo na 8,2 %, což posílá energetiky v této statistice na druhou nejhorší pozici. V pátečním zápase ale nevypadaly přesilovky domácích vůbec špatně. Nechyběla jednoduchá, ale ověřená střela od modré čáry, ani bojovnost před brankovištěm nescházela. Domácí v tomto mohli pokračovat po většinu času první periody, v týmu Liberce přišlo po ošklivém faulu Ulrycha vyloučení na pět minut, samozřejmě s osobním trestem. Domácí ale tuto dlouho početní výhodu nezužitkovali, na konci třetiny navíc byli hosté o hodně aktivnější a Závorka měl ještě co dělat, aby na svém kontě prozatím držel nulu.

Do druhé periody nastoupili zcela jiní Tygři, aktivní, bojovní a hlavně nebezpeční. Domácím dělala problémy hlavně jedna věc, ta, která přišla už na začátku zápasu. Liberec převáděl velmi tvrdou hru, na kterou nedokázal karlovarský tým absolutně reagovat. V určitých okamžicích tak domácí padali na led jako kuželky. Po pár minutách přišlo očekávané, liberečtí se dostali kupředu, Lukáš Krenželok ujel obraně po levé straně a z blízkosti Závorkovi nedal žádnou šanci. Liberec poté svou hru ještě zrychlil, což domácí nezvládali už vůbec, většina první části druhé třetiny se odehrávala v obranném pásmu Energie, pomohla tomu i zbytečná vyloučení, z nichž se některá domácím fanouškům opravdu nelíbila. V jednu chvíli museli Karlovarští dokonce do tří, obětavý výkon po sporném rozhodnutí ale vyburcoval diváky, kteří pomohli toto oslabení ubránit.

To, co přišlo v dalších minutách, není tak úplně lehké popsat. Chvíli to vypadalo špatně s domácími, poté zase s hosty, ale popořadě. Liberec ukázal, že na druhém místě tabulky není náhodou, přišla totiž gólová smršť. Ihned po vyhraném vhazování se dostal ke střele Radim Šimek, který vyslal na Závorku nechytatelnou střelu. Neuběhly ani tři minuty a síť za domácím brankářem už se vlnila znovu, z velikého úhlu se prosadil se štěstím Michal Řepík. Akce střídala akci, puk si opět našel cestičku do karlovarské branky. Rychlá kombinace přes celé kluziště, na jejímž konci přesně pálil z první Petr Jelínek a s domácími to už vypadalo zle. Jak už to tak bývá, trenér Oremus sáhl ke střídání brankařů, Závorku nahradil v brankovišti Vladislav Habal. Málo kdo by tomu věřil, ale možná i tento tah nabudil domácí hokejisty k následujícímu výkonu. Tygři už se viděli v šatně se tříbrankovým vedením, o to ale bleskurychle přišli. Do brejku se totiž odpoutal Vojtěch Tomeček, který ačkoliv byl faulován, tak se dokázal Lašáka prostřelit mezi rukou a tělem. Fanoušky to nabudilo, hala ale vybuchla v radost až o třiasedmdesát vteřin později. Po chybě v obraně Liberce se totiž před brankou zjevil Marcel Haščák, který stáhl ztrátu Energie na jednu branku.

Ani poslední perioda nepřinesla zrovna klidnou hru. Opačně než v třetině předchozí začali aktivně domácí, k čemuž přispěla i přesilová hra. Energetici ji hráli velmi dobře, už to vypadalo na vyrovnání, na hraně brankoviště se ale do Koblasovy střely položil Výtisk, a zabránil tak téměř jisté brance. Občas je to ale jednoduché, nedáš – dostaneš. Liberec založil jednoduchou akci, kterou ale zakončil přesnou dorážkou u tyčky Jan Stránský, který tak pomohl Liberci opět odskočit do vedení o vícero branek. Hra se přelévala za strany na stranu, ani jeden se nedokázal po delší chvíli usadit v pásmu, což se fanouškům obou celků velmi líbilo. Poté, co Valského slibnou střelu Habal zneškodnil, se dostal kupředu Marcel Haščák, který si parádně poradil s protihráči a po stahovačce před bránou prostřelil Lašáka. Ačkoliv měl Liberec stále jednobrankový náskok, bylo Tygrům jasné, že jim to stačit nemusí. V posledních minutách se domácí opravdu snažili, hosté se spíše stáhli do obrany a už jen bránili svůj náskok. Janko Lašák ale předváděl stále jisté zákroky. Atmosféra v hale gradovala, domácí se minutu a půl před sirénou rozhodli pro hru bez brankáře, tato možnost se vylepšila ještě 13 vteřin před koncem při vyloučení Jana Výtiska. Ačkoliv se domácí opravdu snažili, tak si hosté své tříbodové vítězství pohlídali, a dostali se tak do čela tabulky.

Ohlasy trenérů

Peter Oremus (HC Energie Karlovy Vary): Věděli jsme, že nastoupíme proti silnému soupeři. Druhá třetina byla z naší strany velmi špatná. Čekám víc od hráčů, kteří chodí na přesilové hry. Ti se musí prosazovat, od toho v mužstvu jsou. Pokud za devět minut nedáme z přesilovky gól, tak je to velmi špatné.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Neodehráli jsme tu dnes dobrý zápas. Domácí nás vyjma 15 minut ve druhé třetině nepustili do naší hry a tahali jsme za kratší konec. Na druhou stranu jsme prokázali dobrou efektivitu zakončení a střelba ze všech pozic nám přinesla góly. Trestuhodně jsme ztratili výsledek 1:4 a měli jsme hodně práce, abychom v závěru udrželi vítězství.

Fotogalerie

Související články

Ohlasy k zápasu | pá 23.10.2015

Marcel Haščák: Vyrovnání jsem měl na hokejce

Preview k zápasu | čt 22.10.2015

Podaří se Energii bodovat proti druhým Tygrům?