Energetici zatančili přesilovkové tango a pěti brankami deklasovali Vítkovice

HC Energie - HC Vítkovice 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
A na karlovarský stadion se vrátila euforie! Přestože vítkovičtí hokejisté kladli zejména v úvodní třetině domácí družině mimořádně srdnatý odpor, branka Lukáše Pecha z 20. minuty všechno změnila. Po přestávce se totiž hosté utápěli v řadě nedovolených zákroků a karlovarské přesilovkové komando zcela důsledně trestalo každou příležitost. Dvakrát se v početní výhodě prosadil Václav Skuhravý, po jedné brance přidali Procházka a Sailer. V závěru si Lukáš Mensator (na snímku) pohlídal čisté konto i proti penaltě Burgera, a páteční hokejový večer tak skutečně neměl chybu.
O2 extraliga, 16. kolo, pá 17.10.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Vítkovice
5:0
1:0, 3:0, 1:0
Branky a nahrávky: 20. Pech (Melenovský), 30. Skuhravý (Kumstát), 34. Skuhravý (Mudroch), 36. Procházka (Melenovský, Kristek), 60. Sailer (Němec). Rozhodčí: Minář, Ravodin - Kalivoda, Pavlovič. Vyloučení: 5:8. Využití: 4:0. Diváci: 3420. Průběh utkání: 5:0.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Čutta, Grof, Duben - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Skladaný, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Sailer - Zucker, Dej, Zaťovič
Vítkovice: Pinc (36. Štěpánek) - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Stehlík, Krstev, Ovčačík - Petrovický, Burger, Krenželok - Ujčík, Šimíček, Svačina - Treille, R. Hruška, Štefanka - Korhoň, Roman, Klimek - od 41. navíc Kvapil

V utkání šestnáctého kola chtěli domácí hokejisté navázat na zlepšený výkon z posledního kola, v cestě jim stál ambiciózní celek Vítkovic, který patří k příjemným překvapením první čtvrtiny soutěže. Svěřenci Aloise Hadamczika poslední dva zápasy na ledě soupeřů nezvládli a v první třetině dávali energetikům důrazně najevo, že bez bodů odjet nehodlají.

Hosté byli z počátku aktivnějším celkem a svým tlakem si brzy vybojovali přesilovou hru, když fauloval Melenovský. První opravdová šance se ale paradoxně zrodila až v rovnovážném počtu hráčů na ledě na druhé straně, kde po ráně od mantinelu najíždějícího Kristka zazvonila tyč. Další rychle ubíhající minuty se pak odehrály opět v režii Vítkovic, obrana Energie nově vyztužená o Jakuba Čuttu přesto nebezpečí před Mensatorem minimalizovala.

Další vývoj zápasu tak ovlivnila fatální hrubka hostujícího obránce minutu před koncem třetiny. Melenovský se po ní v mezikruží zmocnil puku, přihrál Lukáši Pechovi, jenž navzdory nepříliš povedené střele skóroval.

Euforii domácího celku zchladila nepovedená přesilová hra, kterou si do prostřední části přinesli ještě z úvodního dějství. Účinná defenziva Ostravanů vůbec nepustila energetiky Pincovi na dostřel a tentokrát to byli hosté, kdo se po ubráněném oslabení dostal na koně. Osmadvacátá minuta přinesla jejich asi největší příležitosti, když dobře postavený Šimíček nezamířil přesně a Újčíkovu jedovku z úhlu zastavil Mensator.

Další útočné snažení ocelářů zastavilo vyloučení Hrušky, které výrazně poznamenalo další průběh zápasu. Naprostou většinu přesilové hry sice domácí odehráli v podobně nešťastném duchu jako na začátku třetiny, krátký záchvěv před jejím skončení přesto stačil na to, aby spolupráci dvou karlovarských věží přetavil Václav Skuhravý v branku.

Energie rázem převzala otěže zápasu a hostující defenziva musela kritické chvíle řešit nedovolenými zákroky. Nedovolené bránění Jurečky v 33. minutě potrestal opět karlovarský kapitán Skuhravý, když Mudrochovu střelu doklepával do poloodkryté branky. Povedené představení domácích v prostředku utkání dokonal Milan Procházka, když kdy jindy než v početní výhodě zužitkoval předchozí spolupráci Kristka s Melenovským. Symbolickou tečku za karlovarskou kanonádou učinila rošáda v brankovišti Vítkovic, kde rozmrzelého Pince nahradil Štěpánek. Jeho spoluhráči si náladu nespravili ani v závěru třetiny, kdy nezužitkovali druhé vyloučení Melenovského ani únik Šimíčka s Újčíkem na jediného obránce.

Po předchozí kanonádě přinesla třetí část především řadu nevyužitých příležitostí, k čemuž značně přispěli i kvalitně chytající brankáři. Vítkovický náhradník Štěpánek ustál nájezd Melenovského, domácí Mensator se zase zaskvěl při vyloučení Dubna, ale především při situaci v 50. minutě, kdy Řezníčkův faul na Korhoně rezultoval v trestné střílení. Jiří Burger ale nepotvrdil časté tvrzení médií, že na karlovarského gólmana lze vyzrát střelou mezi betony.

Když pak v dalších individuálních únicích neuspěli domácí Kumstát ani hostující Újčík, rozhodla o konečném stavu až závěrečná přesilovka Energie. Svou premiérovou trefu v zeleném dresu v ní oslavil útočník Petr Sailer, když za Štěpánka vrátil předchozí Němcovo nahození.

Po vítězství v ostravském Paláci kultury a sportu po samostatných nájezdech tak energetici uspěli i v druhém letošním měření sil se svěřenci Aloise Hadamczika.

Josef Paleček (Karlovy Vary): O našem vítězství dnes rozhodly dvě věci. Jednak jsme ustáli počáteční nápor soupeře a dali v poslední minutě první třetiny gól na 1:0. Potom jsme dokázali proměnit přesilovky a druhou třetinu konečně zahráli tak, jak jsme si představovali. Nebyly pro nás od začátku sezony moc optimální. Hráči měli vůli po vítězství.

Kamil Konečný (Vítkovice): Výsledek je pro nás opravdu krutý. Zejména z pohledu na náš velmi dobrý výkon v první třetině, pokud pominu spoustu vyložených šancí, které jsme neproměnili. Vlastně 19 minut jsme hráli bez chyby, bohužel v poslední minutě jedna individuální chyba, kterou domácí využili, ovlivnila celý vývoj utkání. Druhou stránkou věci je, že jsme inkasovali čtyři branky v oslabení. Byla to předtím naše parádní disciplína, bohužel dneska se ukázalo, že to zdaleka tak není. Je pravda, že první dvě přesilovky jsme téměř celé nepustili domácí do našeho obranného pásma, ale v závěru druhé jsme inkasovali a to byl zřejmě rozhodující moment.