Energie bere bod, přestřelka vyzněla lépe pro Olomouc

Energetici prohráli doma s Olomoucí po samostatných nájezdech, napínavé utkání rozhodl Rok Macuh. Nic tomu ale nenasvědčovalo . Karlovarští vedli už 3:1, ale kvůli nedisciplinovanosti o náskok přišli, když Olomouc dokázala využít početní výhody.
Tipsport extraliga, 16. kolo, st 1.11.2023, Karlovy Vary, KV Arena
HC Olomouc
4:5sn
2:1, 2:3, 0:0 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 02:28 Zetterberg (5/5), 17:36 Havlín (Plutnar, Kangasniemi; 5/5), 21:19 Gríger (Rachůnek, Kangasniemi; 5/5), 29:22 Beránek (4/5) – 12:52 Sirota (Orsava, Káňa; 5/5), 25:40 Káňa (Ondrušek, Navrátil; 5/3), 26:37 Řezníček (Plašek, Navrátil; 5/4), 29:50 Macuh (Kusko, Řezníček; 5/4), rozh. náj. Macuh. Rozhodčí: Šindel, Pražák – Lhotský, Ondráček. Diváci: 4268. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:3. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 29:21 (11:4, 10:12, 7:1). Zblokované střely: 11:24. Hity: 2:3. Vhazování: 36:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4.
diváci4268
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Mikyska, Stříteský, Havlín, Dlapa, Benda – Kangasniemi, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Hladonik – Redlich, Jiskra, Procházka – Kofroň, Koffer, Zetterberg.
HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Rašner, Sirota, Řezníček, Švrček, Rutar, Mareš – Káňa, Nahodil, Orsava – Kunc, Knotek, Bambula – Plašek, Anděl, Navrátil – Kusko, Macuh, Kucsera.

Úvod zápasu byl opatrný z obou stran. Hra se přelévala z jedné strany na druhou. Jako první se radovali energetici. V čase 2:28 protlačil kotouč za Konrádova záda Lukas Zetterberg, kterému se vyplatil důraz u právé tyče - 1:0. V páté minutě první třetiny se Energii nabídla přesilová hra. Matěj Stříteský poslal křižnou přihrávku na Tomáše Rachůnka a ten vystřelil z první, Konrád dokázal zakročit. Hned po přesilové hře získal v rohu kluziště puk Ondřej Beránek, který s ním vybruslil až před Konráda, ale neuspěl. Olomouc se nemohla vůbec dostat do hry. Nepomohla ji ani zkrácená přesilová hra. Nejnebezpečnější akci v ní měl Jakub Navrátil, který vystřelil svižnou střelu ze zápěstí, ale Dominik Frodl ji vytěsnil ramenem. Olomouc se přeci jen dočkala.

V čase 12:52 se k Jakubu Sirotovi odrazil puk, který usměrnil za Frodlova záda - 1:1. Pět minut před koncem první třetiny hrála Olomouc přesilovou hru, ve které si však nevypracovala ani jednu slibnou šanci. Dvě minuty před koncem první třetiny si Karlovarští vzali vedení zpět. Tomáš Havlín vyslal prudkou přihrávku do předbrankového prostoru a kotouč se odrazil od jednoho z bránících hráčů do branky - 2:1! Hned na to Hanáci hráli přesilovou hru, kterou ale bravůrně zvládla defenziva Energie, která zblokovala všechny střelecké pokusy Olomouce. Do kabin se tak odcházelo za stavu 2:1 pro energetiky.

Druhou třetinu začali aktivněji opět energetici. Hned ve druhé minutě se po krásné přihrávce Tomáš Rachůnka do mezikruží prosadil Dávid Gríger - 3:1. Krátce na to hrála Energie přesilovou hru. Hned po buly ostře pálil Lukas Zetterberg, trefil dobře připraveného Konráda. Po faulech Plutnara a Bendy hrála Olomouc přesilovou hru pět na tři, kterou také využila. Jan Káňa dostal nabito a ranou z první překonal Frodla - 3:2. To nebylo vše, Hanáci využili i pokračující přesilovou hru pět na čtyři. Dalibor Řezníček vypálil od modré a puk se za Frodlova záda odrazil od změti těl před brankou - 3:3.

Gólové hody neustávaly, ve vlastním oslabení ujel obráncům Ondřej Beránek a nádhernou střelou do šibenice vrátil Energii vedení - 4:3. Olomouc ale pokračovala v přesilové hře, kterou dorážkou využil Rok Macuh a bylo opět srovnáno - 4:4. Hra se ve druhé polovině druhé třetiny trochu zklidnila, alespoň po gólové stránce. Na pěstní souboj došlo u karlovarské střídačky, kde rukavice shodili Tomáš Havlín a Jan Švrček a z toho pramenila přesilová hra pro Energii. V té nebezpečně pálil Matěj Stříteský a Lukas Zetterberg, ale s oběma ranami si dokázal Konrád poradit. Dále už se nic zásadního nestalo a do kabin se šlo za stavu 4:4.

Třetí třetinu začaly oba týmy dost aktivně, hra se přelévala z jedné strany na druhou, ale žádný tým si nedokázal vypracovat vyloženou gólovou šanci. Karlovarští hráli přesilovou hru. V ní sehráli nádherný ťukec Černoch, Hladonik a Beránek, ale výtečný zákrok Konráda zhatil tuto akci a tím přesilovka skončila. Následně hráli přesilovou hru olomoučtí. Z dobré pozice vypálil na druhé straně Jakub Orsava, ale mířil nad karlovarskou branku a Frodl tak nemusel zasahovat. Energii mohl vrátit vedení Filip Koffer, kterému v inkriminovaný moment sklouzl kotouč z hole a z akce nakonec nic nebylo. Třetí třetina moc šancí nenabízela, hra byla spíše rozkouskovaná a tak KV arénu čekalo prodloužení.

Hned po dvaceti pěti sekundách mohl prodloužení rozhodnout Jiří Ondrušek, který před prázdnou brankou trefil tyč. Hned na to trefil tyč také Jan Káňa. Na druhé straně měl šanci Jan Hladonik, který byl v přečíslení dva na jednoho a rozhodl se zakončit, jeho pokus Konrád vyrazil. V závěru se sirénou vystřelil Ondřej Beránek, ale přestřelil, utkání musely rozhodnout samostatné nájezdy.

Nájezdy nabídly osm sérií, vyznamenávali se hlavně brankaři, kteří působili jistě, jediný úspěšný exekutor byl Rok Macuh.

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary):Celé utkání bylo vyrovnané, dostali jsme tři góly v oslabení, nepomohli jsme si přesilovou hrou a to si myslím, že byl celý kámen tohoto utkání. V poslední době nás sráží nevynucené fauly. V tomhle utkání to bylo markantní, my jsme vedli 3:1, kontrolujeme nějakým stylem utkání, vedeme o dvě branky, pak uděláme faul a faul z věcí, které si říkáme, ať netaháme kotouče zpátky. Soupeř ty přesilovky potrestal a my bereme jen jeden bod.

Jan Tomajko (HC Olomouc):My jsme dnes poprvé zvítězili ve venkovním zápase, za to jsme rádi. Myslím si, že jsme dnes hráli dobře, měli jsme dobrý pohyb i přes to, že cesta do Varů je dlouho, jeli jsme až dnes. Začátek byl z naší strany dobrý, i když jsme inkasovali brzy. Potom jsme samozřejmě inkasovali na začátku druhé třetiny a ten začátek druhé třetiny a ten začátek druhé třetiny byla jediná fáze zápasu, kdy nám to uteklo. Dnes jsme si pomohli v přesilových hrách a konečně jsme je začali proměňovat a díky tomu to skončilo 4:4. Další věc, která byla hrozně důležitá je, že jsme zvládli oslabení. Samozřejmě v prodloužení jsme trefily dvě tyčky, štěstí se k nám přiklonilo až v samostatných nájezdech.