Energie obrala Kohouty o bod

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 2:3p (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
V úterý čekal karlovarský A-tým poslední předvánoční domácí zápas. Do KV Areny dorazili Kohouti z Olomouce, tedy tým, proti němuž Energie v této sezóně dokázala poprvé bodovat, když před svými diváky zvítězila 3:1. Tentokrát ale Olomouc Energii od začátku po krůčcích odskakovala, ve druhé třetině se ale domácí dostali zpět do hry a ve třetí dokonce i vyrovnali. O vítězi se tak muselo rozhodnout až v prodloužení. Obratu se ale domácí už nedočkali. V jejich neprospěch rozhodl ve dvaašedesáté minutě Strapáč. Energii tak musí stačit jen bod.
Tipsport extraliga, 30. kolo, út 20.12.2016
Olomouc
2:3p
0:1, 1:1, 1:0 - 0:1
Branky a nahrávky: 34. Mullane (Dujsík, Tomáš Dvořák), 51. Harant (Mullane) – 20. Skladaný (J. Knotek, Laš), 27. Vyrůbalík (Herman, Burian), 62. Strapáč (Jaroměřský). Rozhodčí: Pešina, Petružálek – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:5. V oslabení: 0:1. Diváci: 2517. Střely na branku: 25:24. Zblokované střely: 3:7. Hity: 1:8. Vhazování: 33:31. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
Karlovy Vary: Honzík – Harant, Dujsík, M. Rohan, Sičák (A), Tomáš Dvořák, Rýgl, Benák – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), V. Tomeček – Kindl, Stloukal, Gorčík – Harkabus, Gríger, Flek – Mullane.
Olomouc: Konrád – Vyrůbalík (C), Škůrek (A), Ondrušek, Jaroměřský, Matai, Houdek, Staněk – Laš, J. Knotek, Skladaný – Holec, J. Mikúš, T. Mikúš – Strapáč, Ostřížek, Eberle – Burian, Herman, Fořt (A) – Rác.

Hosté měli v úvodní třetině navrch, jak opticky, tak co do počtu větších šancí. Zpočátku se tedy hrálo celkem opatrně, ale po deseti minutách se Kohouti více osmělili a začali hodně kousat. Asi největší šanci spálil Holec, který dostal přesnou přihrávku mezi kruhy, ale branku minul.

Daleko ale od vsítění o chvíli nebyl ani dorážející Skladaný, nebo Strapáč, kterého fantastickým zákrokem zastavil ležící Honzík. Energie sázela spíše na brejkové situace a po chvíli začala být nebezpečná také. Většinu z nadějných akcí ale domácí nedokázali ani nadějně vyřešit. A tak se v závěru třetiny dostali do vedení přeci jen hosté, když si pro vzdušný pas za obranu dojel František Skladaný, který už jen udělal kličku Honzíkovi a zavěsil kotouč pod víko.

Ve druhém dějství se od agresivního tahu na branku opět trochu ustoupilo. Nejprve tuto část ozvláštnila přesilová hra Olomouce, ale o větší úspěch v očích nezaujatého diváka se zasloužila až početní výhoda Energie. V té se domácím vůbec nedařilo a nakonec v ní dokonce i inkasovali. Martin Vyrůbalík si dojel pro puk k hrazení a tvrdou střelou z úhlu na zadní tyč Honzíka nečekaně dokonale zaskočil. Domácímu brankáři dokonale clonil protihráč, a tak byl v podstatě bezmocný.

Pak ale začala Energie více tlačit na pilu. Dělala ale chyby a hosté se dostávali do slibných protiútoků, rozjetého unikajícího Hermana musel zastavovat betonem až Honzík. Přesto se ale domácí dočkali. Pat Mullane se po skončení početní výhody dostal kličkou do mezikruží a vypálil přesně k pravé tyči. I přes další drobnější šance už se ale ve druhém dějství skóre více neměnilo.

Třetí třetinu započaly celky dost zostra. Hrálo se z jedné strany na druhou a k vidění byly od začátku šance. Ve výtečné pozici byl před brankářem Vojtěch Tomeček, který ale nezakončil přesně. Hned z protiútoku pak upaloval sám na branku Holec, který ale neměl dostatečnou rychlost, a tak jen vypálil přesně do Honzíkovy hrudi. Později měl gól na holi třeba Tuominen, ale ten nedokázal puk bekhendem přizvednout nad Konrádův beton. Postupem času ale přebrala Energie iniciativu úplně a odhodlaně bojovala o vyrovnání.

A nakonec se domácí dočkali. Fantastickou práci odvedl Mullane, který nejdřív obešel obránce, pak vypálil, záhy se dostal se štěstím k odraženému kotouči a bleskově přihrával vyčkávajícímu Tomáši Harantovi, jemuž sice střela nesedla, ale i tak se doklouzala až do branky. Pak museli domácí přečkat dvojnásobné oslabení, ale ihned po něm se zase začali tlačit kupředu. Ani oni ale rozhodnout nedokázali.

Energie byla stále možná mírně aktivnější, ale k žádné větší šanci se domácí nedostali. Hned zkraje byl sice v dobré pozici Dujsík, ale ten pálil vysoko nad. Chvíli se zdálo, že prodloužení nejspíš nerozhodne. Pak si ale v brejku vyměnil puk Jaroměřský s Petrem Strapáčem a druhý jmenovaný následně definitivně rozhodl ve prospěch hostů.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Náš dnešní výkon se nám nelíbil. Vůbec jsme nehráli to, co jsme si řekli. Chyběl nám pohyb, důraz, v některých situacích jsme hráli zbytečně komplikovaně a chvílemi i ustrašeně. Zisk jednoho bodu je zlatý, protože jsme nemuseli mít vůbec nic.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Dneska jsme získali dva body a po dlouhé době jsme vyhráli venku. I když je to jenom za dva body, jsme spokojení. Vedli jsme 2:0, měli jsme to rozehrané trošku lépe, ale jsme za to rádi. Doufám, že se dostaneme na nějakou vítěznou vlnu.