Energie podlehla na Kladně

Hráči karlovarské Energie neprokázali na ledě kladenských Buldoků zlepšené sebevědomí po senzačním otočení domácího zápasu s pražskou Spartou a podlehli 2:5. V zápase, v němž se hattrickem blýskl kladenský kapitán Pavel Patera, rozhodla produktivita v početní výhodě. Situace za nerovnovážného stavu hráčů na ledě dokázali domácí dvakrát využít a další branku přidali vteřinu po návratu karlovarského hráče. Za Energii snižovali Jaroslav Kristek (na snímku) a Lukáš Pech.
O2 extraliga, 37. kolo, pá 4.1.2008
Kladno
5:2
2:0, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 7. Patera (Ševc), 20. Patera (Kalla), 27. Ševc (Kalla), 36. Bělohlav (Kalla), 48. Patera (Diviš) - 39. Kristek (Bílek), 55. Pech (Bílek). Rozhodčí: Šír - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:1. Diváci: 2926. Střely na branku: 33:44. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2.
Kladno: Orct (Cikánek) - Nádašdi, Hájek, Schnabel, Štěpánek, Ševc, Šmach, Růžička - Diviš, Patera, Procházka, Gulaš, Gardoň, Kuchler, Horna, Kalla, Bělohlav, Čurilla, Nedvěd, Tomajko, Rudovský
Karlovy Vary: Sáblík (Závorka) - Dobroň, Hanzlík, Němec, Řezníček, Mudroch, Duben, Grof, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál, Bílek, Pech, Procházka, Melenovský, Kristek, Skladaný, Tvrdek, Dej, Hluchý

Energie přijela do Kladna potvrdit zvednuté sebevědomí po senzačním otočení domácího zápasu s pražskou Spartou. Pomoci navíc měl i zlepšující se stav karlovarské marodky. Do zápasu mohl zasáhnout mimo Bílka a Melenovského i Milan Hluchý. Jenomže domácí Kladno po velmi špatném vstupu do soutěže nabralo po druhé reprezentační přestávce fantastickou formu a vyhrálo již sedm utkání v řadě!

Kdo je pravým pánem svého sebevědomí se ukázalo hned v prvních minutách zápasu. Vítězslav Bílek přehnal útočnou snahu a za hru vysokou holí musel na dvě minuty opustit hrací plochu. Karlovarští sice početní nevýhodu bránili dobře, jenomže těsně před návratem Bílka na led se Buldoci prosadili zásluhou Pavla Patery, který z velkého úhlu, po střele Martina Ševce od modré čáry, trefil rukavici Lukáše Sáblíka, od níž si puk našel cestu do branky. Rychle odpovědět mohla hostující Energie hned vzápětí při vyloučení Schnabela, který navíc po svém návratu opět fauloval a postupně se přidali i hříšníci Patera a Nadášdi. Ale Karlovarští místo vyrovnání padali do stále hlubší propasti jménem „koncovka“. A jak se má účinně početní výhoda sehrát? To ukázal hostům Pavel Patera v samém závěru třetiny, kdy při vyloučení Pecha a po milimetrovém pasu Jaroslava Kally k pravé tyčce, zametl puk do odkryté svatyně.

Druhé dějství navíc Karlovy Vary načaly dalším vyloučením, za sporné podražení odjel k trestoměřičům Petr Kumstát. První nabídnutou přesilovou hru Kladno nevyužilo, jenomže prakticky následující výhodu po vyloučení Skladaného už ano! Martin Ševc od modré propálil vše, co mu stálo v cestě a rozdíl byl již tříbrankový. Alespoň snížit mohl Marek Melenovský, jenomže v rozhodující chvíli mu Orct na brankovišti sebral puk z hokejky. Blízko brance byl i Lukáš Pech s Milanem Procházkou a ze samostatné akce Ondřej Němec, jenomže ani jejich šance v kladenské síti neskončily a tak se červené světlo rozsvítilo opět za zády Lukáše Sáblíka. Karlovarský fantom si nejprve poradil s těžkými střelami Patery, Nedvěda i Horny, ale Radek Bělohlav po zaváhání zelenobílé obrany byl již úspěšný. Ani za zoufalého skóre na světelné tabuli se Energie sympaticky nevzdala a zásluhou bylo alespoň snížení do šatny po střele Jaroslava Kristka z mezikruží. Vrátit do zápasu mohl hosty pět vteřin před koncem třetiny Řezníček, jeho projektil však Orct velmi šťastně vyrazil.

Do poslední třetiny nastoupily oba týmy opatrněji. Další výrazný pokus o návrat do zápasu zaznamenal projektil Petra Mudrocha, jenomže i s ním si výborný Zdeněk Orct poradil a tak zaúřadovali opět Buldoci. Mladíček Diviš obral důrazným forčekinkem za brankou o puk Josefa Řezníčka a naservíroval jako na zlatém podnose hattrick svému kapitánovi. Pro Pavla Pateru již nebylo těžké dostat touš do sítě. Alespoň poslední slovo patřilo Energii. Buldočí obrana v euforii zapomněla na dvojici Bílek – Pech před brankou a Lukáš Pech pět minut před koncem zápasu alespoň kosmeticky upravil skóre.

Karlovarské opět zklamala koncovka. Kladno přestříleli poměrem 44:33, dokonce i vyloučení v poměru 6:8 hovořilo ve prospěch zelenobílých, jenomže hraje se na branky a ty hostující Energie vstřelila pouze dvě.

Zdeněk Müller (Kladno): Jistě jsme sehráli dobré utkání, přežili jsme úvodní nápor hostů, kteří byli v první třetině lepším celkem, ale my jsme dvakrát skórovali z dobře sehraných přesilových her. Od druhé části hry jsme byli jednoznačně lepším celkem a zaslouženě získali tři kýžené body.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): O osudu zápasu rozhodla první třetina. Většinu hry jsme měli ve své moci, hráli čtyři přesilovky za sebou, ale nedokázali jsme prolomit domácí defenzívu. Kladno šlo prakticky ze dvou střel v přesilovce do vedení, potom již hrálo v herní pohodě a my jsme se do ničeho nedostali. Samozřejmě absence brankáře Mensatora, kterého pobolívají třísla a má nařízen týdenní klid, byla znát, ale rozhodně bych porážku nesváděl na Sáblíka, který dostal góly z bezprostřední blízkosti.