Energie podlehla v azylu Slavii

S o k o l o v - Již tradicí se stává fakt, že karlovarská Energie sehrává jedno utkání ročně na zimním stadionu v Sokolově, jako poděkování generálnímu sponzorovi Sokolovské Uhelné a.s. Stejně jako tomu bylo loni, i letos přivítaly hokejové Karlovy Vary v azylu mistra ligy, tentokráte tedy HC Slavii Praha. Utkání hrané ve vysokém tempu i nasazení, přineslo pohledný hokej a čtyři branky, z níž tři skončily v brance uzdraveného Petra Fraňka. Energie podlehla na ledě sokolovského Baníku Slavii Praha 1:3, po třetinách 0:1, 0:1, 1:1.
Tipsport Extraliga, 21. kolo, út 11.11.2003
Slavia
1:3
0:1; 0:1; 1:1
Branky: 45. Bacul (Tvrdík, Koštál) - 16. Beránek (Sup), 39. Beránek (Sup, Graňák), 55. J. Novák (P. Martinec, Tomica).
Rozhodčí: Kolísek - Pešek, Šátava. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3900.
Karlovy Vary: Franěk - Vantroba, Galvas, Ptáček, Krajíček, Bauer, D. Hájek, Rodin - Kraus, Skuhravý, Bednařík - Petr Kumstát, Alinč, Tvrdík - Netík, Lipianský, Němčický - L. Svoboda, Bacul, Košťál.
Slavia: Málek - Jan Novák, Kolařík, Kadlec, O. Staněk, D. Pojkar, Graňák - D. Hruška, Beránek, Sup - Kropáč, P. Martinec, Tomica - Červenka, M. Kopecký, R. Dlouhý - Kvapil, Vondrka, Klepiš.

Sokolovská, reklamou netknutá, ledová plocha přivítala mezi svými mantinely protagonisty dnešního extraligového zápasu. Atmosféra před začátkem utkání však nebyla ani vzdáleně tak elektrizující jako při premiérovém představení Energie na místním stadionu. Slavia nemá v Sokolově zřejmě tolik sympatizantů jako její městský rival z Holešovic. Snad jen sokolovský rodák David Hruška tu měl dnes svůj dočasný fanklub. Domácí  "azylanti" nastoupili do utkání bez Vojtěcha Poláka, kterého půjčilo vedení klubu do Sparty Praha.  Do sestavy se však vrátil uzdravený Petr Franěk a byl to právě on, kdo se obsadil do hlavní role hvězdy zápasu. Již první třetina ukázala, že loňský šampion se opět dostává do té správné mistrovské formy. Slávisté toho domácím před vlastní brankou mnoho nedovolili a sami byli před Fraňkem velmi důrazní a nebezpeční. Za první dvacetiminutovku si vytvořili celkem pět 100% gólových šancí. Již v první minutě se z levé strany natlačil před branku domácích Beránek, hlavní postava slávistické ofenzívy, ale Franěk si na jeho bekhendový blafák zkušeně počkal. O čtyři minuty později kryl domácí gólman takřka zázračně v pádu střelu od modré a po haškovsku vleže pokryl i následnou dorážku. V 10. minutě se do šance v přesilovce dostal opět Beránek, ale jeho lehká technická střela jen o milimetry loudavě minula pravou tyčku domácí branky. Ve 14. minutě si hostující Červenka musel připadat jako v Matrixu. Sám před prázdnou brankou nasměroval polovysokou střelu do sítě a pak se jen užasle díval, jak ve vzduchu vodorovně plachtící Franěk vyráží puk špičkou hole mimo tyče. Zlatá helma volá ! V 16. minutě se však za kouzelníkovými zády přece jen rozsvítilo červené světlo. Sup našel skvělou přihrávkou od mantinelu Beránka a ten jen nastavil hůl. Jednobrankový náskok byl jen slabým vyjádřením herní převahy hostů. Domácí naděje držel takřka neprůstřelný Franěk.

Začátek druhého dějství přinesl podobný scénář jako dějství předchozí. Hosté kontrolovali hru a domácí se křečovitě pokoušeli o jakýs-takýs tlak. Nic na tom nezměnila ani první přesilová hra Karlových Varů. Slávisté i nadále hýřili ofenzivními nápady a každý jejich útočný nájezd byl velmi nebezpečný. Ve 26. minutě zbytečně a nepřiměřeně oplácel  Červenka a při následné přesilovce se domácí konečně usadili před Málkem na delší dobu. Chyběl však moment překvapení a hosté vzrůstajícímu tlaku odolali.Tempo hry v polovině zápasu poněkud ochablo, ale Slávii vrátila do sedla další přesilovka při vyloučení Alinče. Franěk vytáhl ze svého repertoáru tři další hvězdné zákroky, když čelil střelám Supa, Beránka a pak i Martince. Od 35. minuty se energetici vzepjali k drtivému tlaku a Slavia odolávala v těchto chvílích s velkým štěstím. Po gólu volala především gólová šance Tvrdíka po krásné a rychlé kombinaci celého útoku. Tvrdá střela však těsně minula branku. Nedáš-dostaneš, se bohužel potvrdilo v 38. minutě. Ze změti nohou a holí se puk tři kroky za modrou čarou dostal k Beránkovi a ten neomylně obstřelil Fraňka. Stav 0:2 pak přetrval až do sirény, která ukončila druhou třetinu.

V pohodě hrající hosté, měli vývoj utkání pevně ve svých rukou. Alespoň do 45. minuty. V té se konečně podařilo překvapit bezchybnou slávistickou obranu. Tvrdík vystřelil na levou tyč a puk u ní našel Bacul, kterému se konečně podařilo dopravit puk za Málkova záda. Domácí byli opět ve hře. Paradoxně to však byli slávisté, které inkasovaný gól vytočil do vyšších obrátek. Fraňka nebezpečně ohrozil Martinec a po něm Graňák. Ani domácí nezůstali po této epizodě hostím nic dlužni. Zvýšeným důrazem a rychlejším pohybem si vynutili velký tlak, který vrcholil kolem 50.minuty. V rozmezí třiceti sekund se třikrát dostal k nebezpečnému zakončení Kumstát, ale nebylo mu přáno. Slávisté si z nouze pomáhali v této fázi utkání drobnými háčky, držením a nedovoleným bráněním. Rozhodčí Kolísek se však rozhodl tento způsob hry hostí tolerovat. Co prošlo hostům, však neprošlo domácím. Za naprosto banální zákrok poslal v době vrcholícího tlaku Energie za katr Vantrobu a Slavii tak vysvobodil. Ta nejenže se vymanila z tlaku, ale 6 sekund před návratem Vantroby na led se šťastně trefil za Fraňkova záda Novák. Stav 1:3 už vydržel až do konce, i když se domácí rvali o body až do závěrečné sirény a hrou bez brankaře se snažili o hokejový zázrak. Slavie vytěžila v sokolovské pánvi 3 cenné body a zaslouženě je veze sebou do Prahy.

Radim Rulík (Karlovy Vary): "V první třetině nás držel nad vodou brankář Franěk. Od druhé třetiny jsme měli určitou územní převahu, ale nedokázali jsme dávat góly."

Jiří Kalous (Slavia): "Chtěli jsme hrát aktivní hokej, což se nám podařilo zvláště v první třetině. Od druhé třetiny převzaly iniciativu Karlovy Vary, ale nám se povedl jeden z protiútoků."