Energie podruhé za sebou prohrála na nájezdy

Energie - Sparta 3:4 sn. (1:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Zdálo by se, že když Energie v zápase se Spartou třikrát prohrávala, musela tahat za kratší konec. Ale není to tak úplně pravda. Od druhé třetiny byli aktivnější domácí hráči, naráželi však na skvěle organizovanou obranu hostů. Vybojované trojí vyrovnání, to třetí z hole koho jiného než Jiřího Hanzlíka, tak bylo zasloužené a nemuselo zůstat jen u toho. Dvakrát dělila karlovarské střelce od úspěchu tyč, jednou dokonce rozhodlo v neprospěch Energie video. Nakonec musel vítěze prozradit až penaltový rozstřel, v němž také přála fortuna Spartě. Energie sice prohrála podruhé v řadě v nájezdech, ani po deseti zápasech však nezná hořkost porážky v základní hrací době.
O2 extraliga, 10. kolo, út 9.10.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Sparta
3:4sn
1:2, 1:0, 1:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 9. Skuhravý (Kumstát), 22. Kraft (Bílek), 55. Jiří Hanzlík (Dobroň) - 2. Vaic (Ton), 14. Jerofejevs (Netík), 43. Netík (Melichárek), rozhodující nájezd P. Nedvěd. Rozhodčí: Turčan - Lhotský, Svoboda . Vyloučení: 4:5, navíc Štrba 10 minut. Využití: 2:1. Diváci: 3360. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Duben, Grof, Hanzlík, Mudroch, Němec, Ustrnul, Řezníček - Bílek, Hluchý, Košťál - Kraft, Kristek, Kumstát - Skuhravý, Melenovský, Pech - Procházka, Skladaný, Zucker
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Hanzlík, Nedvěd J., Černošek, Cuník, Protivný, Zelenka, Nedvěd P., Havel, Ton, Vaic, Štrba, Netík, Sivek, Melichárek, Hromas, Langhammer, Podlešák

Začátek utkání se odehrával ve znamení oslav překonaného rekordu Josefa Řezníčka v počtu odehraných utkání. Na kontě jich má, jak potvrdil hlasatel, 911 čímž předčil Ladislava Lubinu o jeden zápas.

Oslavenec a jistě i jeho spoluhráči si ale představovali lepší úvod tohoto utkání. Již v čase vystřelil 1:05 Petr Ton, Mensator jeho střelu vyrazil, ale pohotový Lubomír Vaic objel branku ležícího gólmana a zasunul puk do prázdné klece - 0:1. Vzápětí přišlo první vyloučení. Josef Řezníček zřejmě chtěl dnešní duel slavit na trestné, alespoň zpočátku utkání. Karlovy Vary přečkaly oslabení a pustily se do tlaku, který tuto sezónu preferují a po chvíli se jim naskytla přesilová hra 5 proti 3. Tuto přesilovku využily v čase 8:03, tedy v době, kdy hrály už jednoduchou přesilovou hru. To Skuhravý převzal v rohu kluziště kotouč od Kumstáta, s pukem takřka kopíroval brankovou čáru, u brány zajel před brankoviště, zamíchal pukem a zasunul ho Dubovi mezi nohy – 1:1. Gól domácí nabudil a místy byli Dubovi velmi nebezpečnými protivníky. Energii ovšem v ohrožování sparťanské branky zastavila nedisciplovanost Ustrnula, jenž byl vyloučen za nedovolené bránění. A následnou přesilovku využil Jerofejevs, který vyslal ránu od modré čáry - 1:2. Do konce třetiny se nic výraznějšího nestalo až na pár tvrdších zákroků ze strany sparťanských hráčů.

Hned ze začátku druhé dvacetiminutovky domácí přidali v osobních soubojích a vyplatilo se. Již po minutě Jan Hanzlík ztratil v souboji helmu. A protože bez této výstroje nesmí hrát, odsprintoval na střídačku. V tu ránu vzniklo před Dubou přečíslení dva na jednoho. Bílek využil tohoto útoku ve více hráčích, přihrál volnému Kraftovi a ten nekompromisně zakončil - 2:2. Jeden ze zlomových okamžiků se odehrál v přesně v polovině souboje. Domácí rozehráli pěknou akci v útočné třetině, končící střelou za záda hostujícího gólmana. Snad každý na stadionu si byl jistý, že to byl gól. Puk se ale odrazil takovou rychlostí, že rozhodčí musel jít ke konzultaci s videorozhodčím. Tu ovšem ukončil výjezdem na led s rozpaženýma rukama. Stav se tedy neměnil. Od té doby jako by stoupla u obou týmů nervozita a místy i agresivita. Ta vrcholila na konci 39. minuty, kdy Košťál stál mezi kruhy tváří v tvář Dubovi. Situaci nevyužil, ale diváky zvedla ze sedaček alespoň mela mezi hráči, která kupodivu neskončila žádným vyloučením.

Jak se již v tomto zápase stalo zvykem, podstatné věci se děly na samém začátku třetiny. A třetí nebyla výjimkou. Hned v první minutě byl vyloučen Dobroň. Tomáš Netík v čase 42:09 vyslal střelu zápěstím, Mensator měl zakrytý výhled a kotouč našel až v síti – 2:3. Zbylý průběh první poloviny závěrečného dějství se nesl v duchu téměř vytrvalého útočení domácích. Příčiny neúspěchu lze hledat ve výborném Dubovi i troše chybějícího střeleckého štěstí a klidu v zakončení. Na začátku poslední desetiminutovky Sparta otupila tlak Energie. Nevyplatila se jí ovšem další nedisciplovanost a při trestu Netíka prostřelil Jiří Hanzlík vše, co mu stálo v cestě a stal se tak již počtvrté v tomto ročníku spasitelem - 3:3. V poslední minutě měla Sparta ještě šanci rozhodnout zápas, když se Ton ocitl sám před Mensatorem. Ten ale prokázal svoji spolehlivost, a tak utkání dospělo do prodloužení.

Přišla tedy na řadu další pětiminutovka a opět v jejím první dílku nesmírně důležitý moment. To ujel Kumstát do samostatného úniku, trefil ale tyč. Zbytek prodloužení pojaly oba týmy poměrně útočně, hrálo se nahoru dolu. Gól však nepadl. Musely přijít na řadu nájezdy.

Jako první se k nájezdu postavil Kraft. Ten ale přestřelil.
Následoval ho Pet Nedvěd, který pouze trefil Mensatora. Druhou sérii načal Bílek. Dobře si položil Dubu ale nedokázal zvednou kotouč nad jeho beton. Druhý Sparťan na scéně byl Ton. Jeho pokus však ležící Mensator vyrazil rukou nad bránu. Třetí energetik Grof provedl blafák, ale netrefil bránu. Sparťan Melichárek se pokusil rozhodnout střelou mezi nohy, ale neuspěl.
Možná trochu překvapivě se na čtvrtou sérii postavil Pech. Ten vystřelil po zemi, ale Dubu nepřekvapil. Již podruhé se postavil do středového kruhu Petr Nedvěd a střelu trefil přímo do šibenice Mensatorovy branky. Prémiový bod tak putuje do hlavního města.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Byl to naprosto vyrovnaný zápas. V první třetině jsme působili zakřiknutě a soupeř byl aktivnější. Od druhé třetiny jsme přidali, zbavili se nervozity a měli i šance. Škoda tyčky Kuby Grofa, jak se ukázalo na videozáznamu, i té Petra Kumstáta v prodloužení. Sparta také mohla dát nějaké góly, takže remíza po šedesáti minutách byla asi zasloužená. Nájezdy nám zase nevyšly, i když je to škoda, protože třeba Víťa Bílek to udělal dobře, ale nezvedl puk."

Marian Jelínek (Sparta): "Jsme spokojeni především s tím, že jsme se poučili z nedělní porážky s Českými Budějovicemi. Hráči přistoupili k utkání úplně jinak. Za body, které k tomu přišly, jsme rádi. Jeli jsme sem v jiné pozici než v jiných sezonách - na led favorita. Byl to vyrovnaný zápas, v první třetině jsme soupeře zaskočili a hráli aktivněji. Druhá část naopak patřila soupeři. Ve třetí se hrálo nahoru, dolů."