Energie přišla o dvoubrankové vedení na Spartě a odjíždí s prázdnou

Předehrávku desátého kola extraligy proti Spartě nezačali energetici vůbec špatně, dvě využité přesilovky je poslaly do dvoubrankového vedení. Domácí však stihli díky dvojici slepených gólů takřka okamžitě vyrovnat a ve třetí třetině svůj obrat nakonec i dokonat. Energie tak ani přes slibný začátek nedokázala zvítězit a padla 2:5.
Tipsport extraliga, 10 (TV), út 9.10.2018
Sparta
5:2
0:1, 2:1, 3:0
Branky a nahrávky: 26. Kudrna (P. Vrána), 27. Blain, 41. P. Vrána (T. Pavelka, Gregorc), 46. Pech (Forman, T. Pavelka), 59. Forman (Pech) – 3. T. Rachůnek (Sičák), 25. R. Vlach (Kovačević, T. Mikúš).
diváci5303
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Gregorc, T. Pavelka, Delisle, Tomáš Dvořák, Piskáček – Beran, Sill, Smejkal – Kudrna, P. Vrána (C), Říčka – Forman, Pech (A), Kumstát – Jarůšek, Klimek, Buchtele
Karlovy Vary: F. Novotný – Kovačevič, Šenkeřík, M. Rohan (A), Podlipnik, Sičák, L. Vágner, Šafář – Flek, Balán (A), T. Rachůnek – O. Beránek, R. Vlach, T. Mikúš – Gorčík, Skuhravý (C), Lapšanský – Kohout, Kverka, Stloukal

Diváci v O2 areně viděli poněkud vlažný úvod zápas, nicméně postupně se ke slovu dostali hosté, z čehož vyplynulo první vyloučení Pražanů. Tento brzký prohřešek dokázaly Karlovy Vary ztrestat, po vyhraném buly Západočechů se puk dostal k Vladimíru Sičákovi, který má sparťanskou minulost. V levém kruhu nalezl jiného bývalého sparťana - Tomáš Rachůnek bez okolků propálil Machovského – 0:1. Možnost přesilovky dostali následně také domácí hokejisté, ale nedokázali se déle udržet před dalším bývalým zástupcem pražského „S“ brankářem Filipem Novotným.

Nicméně poté se začala Sparta dostávat do hry a v následující početní výhodě už přidělala hostům nemálo vrásek. Pražané se snažili střílet tak často, jak to jen šlo, měli dobrý tlak do brány, ale kotouč za brankovou čáru neprotlačili. I koncem dějství měly hlavní slovo přesilové hry, dvě se naskytly Karlovarským. V prvním oslabení sparťané dokonce zahrozili protiútokem dva na dva, při následujícím trestu se ale Matěj Machovský musel strachovat ve svém příbytku, neboť hosté měli veliký tlak v předbrankovém prostoru.

Do druhého dějství vstoupili sparťané ještě oslabeni o jednoho hráče v poli, ale nic z toho nebylo. Naopak další vyloučení Pražanů Karlovy Vary využily. Gól musel přezkoumat videorozhodčí, který ho nakonec uznal a do střeleckých statistik se zapsal Roman Vlach. Záznam trefy, který následně běžel na kostce, vzbudil nelibost v ochozech, nicméně domácí hráči to brzy proměnili na jásot. Okolo branky se obtočil Andrej Kudrna a zasunul kotouč k levé tyči Novotného svatyně, který tam nechal malou mezírku – 1:2.

TM 0

Sparťany snížení jednoznačně povzbudilo a zanedlouho už to bylo nerozhodně 2:2. Matěj Beran zachytil chybnou karlovarskou rozehrávku, do pravého kruhu přihrál a tam už stál Jérémie Blain, který propálil Novotného. Závěr dějství byl bohatý na vyloučení, sparťanům dokonce hrozilo dlouhé oslabení tři na pět, nicméně hosté se o tuto výhodu záhy připravili vlastním vyloučením. Žádný gól ale už nepadl, a tak se do třetí části šlo za nerozhodného stavu

Jako prostřední dvacetiminutovku zahájili Pražané, tak obdobně ji načali Karlovarští, kterým dobíhal trest. Ten sice domácí nezužitkovali, ale přeci jen se domácí prosadili v první minutě třetího dějství. Nahození od modré čáry pře bránou přesně ztečoval Petr Vrána a Sparta se poprvé v zápase ujala vedení. Zanedlouho poté to už bylo 4:2, Lukáš Pech totiž procedil kotouč mezi betony Novotného. I přes nepříznivé skóre hráče Karlových Varů neopustila hra fair-play. Jeden z hostůpřipravil svůj celek o přesilovku, když přiznal rozhodčím, že ho jeden ze sparťanů nefauloval.

Nicméně Západočeši si nemohli tak jako tak na nedostatek přesilových her stěžovat, dveře na domácí trestnou lavici byly permanentně otevřené. Koncem třetiny už tempo opadávalo, i když pár střeleckých pokusů ještě k vidění bylo. Nepříjemnou kaňku na zápase způsobily nosítka na hrací ploše, po nepříjemném střetu v rohu mantinelu se zranil Richard Jarůšek. Minutu a půl před koncem zápasu ještě zazněla ve Vysočanech „Pátá“, když se z předbrankového prostotu prosadil Miroslav Forman a dovršil tak vítězství 5:2.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Na nás byla na začátku vidět trochu taková deka z předchozí porážky se Zlínem, kdy nás tady vycvičili. Začali jsme opatrně, soupeř udeřil gólem, který přišel jak blesk z čistého nebe. Musím říct, že co nás nejvíc nakoplo, byl ten druhý sporný gól soupeře. Někdy jsou ty emoce negativní, jindy pozitivní. Kluci se semkli a najednou to z nich začalo čišet, jak se naštvali. Hlavně to ale namířili tím směrem, aby zápas otočili. Postavili se k tomu skvěle. Pak už bylo na ledě jen jedno mužstvo a soupeře jsme válcovali. Góly byly odměnou za tu práci.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Na začátku jsme měli dobrý pohyb, dokázali jsme si vytvořit nějaké příležitosti a vstřelili první branku, což nám hodně pomohlo. Na začátku druhé třetiny se nám dokonce povedlo navýšit náskok na 2:0, ale pak tam byl klíčový okamžik utkání, když jsme nedokázali domácí udržet na ten dvoubrankový odstup alespoň pár minut, aby trošičku znervózněli. Nechali jsme si dát zbytečný hloupý gól a vzápětí i další vyrovnávací. Měli jsme pak ještě šanci přesilovkou pět na tři, ale i když jsme ji nesehráli špatně, udělali jsme hloupý faul. Sparta pak byla důraznější v zakončení, myslím, že výsledek je pro nás krutý.