V hlavním městě vyzve Energie Spartu

Třetí zápas v rozmezí pěti dnů. Energie se z Brna přesouvá do hlavního města, kde vyzve Spartu. Svěřenci Uweho Kruppa si budou chtít spravit chuť po prohře ve Zlíně, Západočeši pak budou usilovat o zlomí černé série porážek. Komu se podaří cíl splnit? Utkání začíná v 18:30 a pakliže nevyrazíte do Prahy, jsou pro vás připraveny další živé přenosy, včetně vysílání ČT sport.
Kde sledovat utkání: Online přenos | Video přenos | ČT sport

O soupeři

Spartě se začátek sezony povedl. Tým pod vedením německého trenéra Kruppa se po devíti odehraných zápasech usadil v lepší polovině tabulky a momentálně mu patří šesté místo s patnácti body na kontě. Poslední utkání odehráli Pražané se Zlínem a v úterý budou mít co napravovat. S Berany prohráli vysoko 1:5, navíc je ševci i přestříleli a Sparta inkasovala dvakrát v oslabení. Do početních nevýhod se dostávají Pražané nejčastěji z celé soutěže, na kontě už mají 151 trestných minut. V sestavě bude Uwe Kruppovi chybět Jiří Černoch, jenž si musí odpykat dvouzápasový trest za svůj zkrat v utkání se Zlínem. Naposledy se Sparta s Energií setkala v letní přípravě, kdy se z vítězství 5:4 radoval tým rudých.

Historické okénko

Karlovy Vary se Spartou spolu odehrají celkově 95. vzájemný zápas. Historie sahá až do padesátých let, kdy Pražané hráli ještě pod názvem TJ Spartak Praha Sokolovo a týmy spolu sehrály osm klání, z čehož Karlovarští vyhráli jen jednou. Nejvyšší vítězství Sparty činí výsledek 11:0 z listopadu 2013. Karlovy Vary pak svou nejvyšší výhru proti tomuto soupeři zaznamenaly v lednu 2003 poměrem 4:0.

Sestavy z předešlého utkání

HC Sparta Praha: Machovský (51. Honzík) – Gregorc, Košťálek, Blain, Tomáš Dvořák, Kalina, Delisle – Říčka, P. Vrána (C), Kudrna – Buchtele, Klimek, Jarůšek – Kumstát, Pech (A), Forman – Smejkal, Sill, Černoch – Beran
HC Energie: Závorka (F. Novotný) – Kovačevič, Šenkeřík, M. Rohan, Podlipnik, Sičák (A), L. Vágner, Šafář – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – T. Mikúš, R. Vlach, O. Beránek – Lapšanský, Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Kverka, Kohout

Proti svým

Duo, které pomohlo Energii k historickému titulu. Petr Kumstát s Lukášem Pechem se znovu postaví Karlovým Varům. Ještě čerstvější vzpomínky však mají na západočeské působení David Honzík s Tomášem Dvořákem. Ještě v mládežnických letech se v dresu karlovarského dorostu mihl Matěj Beran. Z aktuálního kádru energetiků působil na Spartě Vladimír Sičák, Adam Lapšanský či Tomáš Rachůnek. Dlouhá léta s rudým „S“ na hrudi působil gólman Filip Novotný.

Ve formě

Sparta

Matěji Machovskému se duel se Zlínem zdánlivě nepovedl. Pět inkasovaných branek a střídání v 50. minutě. Nicméně i přesto pochytal Machovský dost velkých šancí a celkově letos pravidelně drží Spartu. Jeho úspěšnost zákroků se rovná 94.36 % a v tomto ohledu je druhý nejlepší v extralize.

Očekávalo se od nich hodně a vypadá to, že se konečně zvedají. Lajně Rachůnek - Balán - Flek zápas v Brně vyšel, když dohromady posbírali pět kanadských bodů. Dva góly obstaral Jakub Flek.

O utkání s asistentem trenéra

„Když teď jde hodně zápasů po sobě, musíme se více soustředit na naší hru, než na hru soupeřů,“ myslí si Tomáš Mariška. „Naše hra se zlepšuje co se týče nasazení a obětavosti. Musíme vydržet hrát náš systém celých šedesát minut, poté je v podstatě jedno, zda hrajeme doma, nebo venku a proti komu hrajeme,“ říká Pešoutův asistent. „Sparta změnila s novým trenérem herní systém. Hraje velmi organizovaně, jednoduše a obětavě. Na toto se budeme muset připravit, ale myslím si, že spíše bude důležitější jak my dokážeme držet našeho herního plánu celých šedesát minut. Doufám, že budeme za naší poctivou práci konečně odměněni nějakými body,“ přeje si Mariška.

Brankáři
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont
1. Filip Novotný 6 90,91 % 2,82 1
2. Tomáš Závorka 2 86,76 % 4,50 0
Úspěšnost přesilovek 12,12 % (10. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 85,19 % (6. místo v extralize)
2. David Honzík 1 100,00 % 0,00 0
Úspěšnost přesilovek 21,05 % (3. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 88,89 % (4. místo v extralize)
Bodový zisk
55 % 66 % 41 % 55 %
15 b 10 b 5 b 15 b
55 % -- -- --
15 b -- -- --

Poslední utkání

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary5:3 (2:1 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 13. Zaťovič (Mueller, P. Holík), 19. Mueller (R. Zohorna, Bartejs), 27. Zaťovič (Mueller), 48. Mueller (P. Holík), 56. Zaťovič (P. Holík, O. Němec) – 4. Podlipnik (Balán), 28. Flek (T. Rachůnek, M. Rohan), 49. Flek (Balán). Rozhodčí: Hejduk, Obadal – Hlavatý, Hanzlík. Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 7008. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3.

HC Sparta Praha - PSG Berani Zlín1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 24. Beran (Vrána) – 20. Fryšara (Kulda), 23. Popelka, 40. Poletín (Fryšara, Šlahař), 46. Ondráček (Šlahař, Freibergs), 50. Herman (Fryšara, Freibergs). Rozhodčí: Lacina, Pražák – Brejcha, Klouček. Vyloučení: 8:4, navíc Košťálek (SPA) 10 minut a Černoch (SPA) 5 minut + do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 778. Střely na branku: 32:39. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5. Nejlepší hráči: Matěj Beran - Štěpán Fryšara.