Junioři vládnou západním Čechám! Vítězná premiéra pro Martina Psohlavce

Západočeské derby má vždy jiskru, ale toto bylo ještě třaskavější, neboť získané body mohly oba celky přiblížit ke kýženému postupu do vyšší nadstavby. A to bylo vidět i na ledě, kdy si hráči obou týmů nedarovali ani kousek ledu a rvali se o každý kotouč. V první třetině měli navrch plzeňští junioři, ale s ubíhajícím časem se energetici stále více dostávali do hry a třetí třetina už byla v jejich režii. Své spoluhráče podržel svými zákroky brankář Martin Psohlavec, pro kterého šlo o premiéru v juniorském hokeji. Dvěma góly přispěl Jakub Galnor. Uznání však patří celému týmu, který dnes svým výkonem potvrdil motto Jsme jeden tým!
DHL Extraliga juniorů, 26. kolo, so 25.11.2023, Karlovy Vary, KV Arena
HC Škoda Plzeň
3:1
0:0, 1:1, 2:0
Branky a nahrávky: 21:27 Galnor (Pastor, Adámek; 5/5), 47:41 Steklý (Záhejský; 5/5), 54:40 Galnor (Dorot, Šlechta; 5/4) – 34:36 Hořejší (Soukup, Pešek; 5/5). Rozhodčí: Hlinka, Domský – Gerát, Pěkný. Diváci: 107. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Střely na branku: 31:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
diváci107
HC Energie Karlovy Vary: Psohlavec – Anton, Zolnaj, Bulka, Postl, M. Beran, Vogel, Dorot – Novotný, Galnor, Pastor, Šlechta, Čihař, V. Váňa, Zeman, Steklý, Záhejský, Varvařovský, M. Váňa, Adámek.
HC Škoda Plzeň: Jansa – Hromádka, Čančura, Hodinář, Cícha, Skok, Houdek, Dolhý – Pešek, Hála, Soukup, Tchaliov, Sabiniok, Koubek, Benák, Hořejší, Matějka, M. Beran, Řehoř, Mazanec.

Hned po úvodním vhazování se k plzeňské brance vydal Robert Šlechta, ale díky napadání soupeřů se nedostal k zakončení. K první větší akci se dostal ve třetí minutě Denis Řehoř, ale Martin Psohlavec sklapl betony včas. V páté minutě během početní výhody pálil Adam Benák, ale i on pouze podepsal beton karlovarského gólmana. Dvě sekundy se energetici ocitli na ledě ve třech a v následné početní výhodě neuspěl se svou střelou Tadeáš Koubek. Do konce třetiny plzeňští střelci vyzkoušeli pozornost karlovarského gólmana několikrát, ale vždy odešli s prázdnou. V poslední minutě pálil z kruhu David Varvařovský, ale Daniel Jansa se napřímil a kotouč se od něj odrazil zpět do hry.

Ve dvacáté druhé minutě pálil z kruhu Matyáš Adámek jeho střela po odrazu skončila v mezikruží odkud ji za Jansova záda poslal Jakub Galnor. U zrodu této akce byl Tobiáš Pastor. Na oplátku se ke karlovarské brance hnal Adam Benák, ale dostal se pouze do obklíčení bránících hráčů. Po střele jednoho z energetiků Daniel Jansa přerušil hru a po vhazování pálil Ondřej Dorot. Velkou šanci měl ve dvacáté šesté minutě Matyáš Adámek, ale Adam Benák jeho střelu zblokoval. K zakončení se kvůli napadání plzeňských hráčů nedostali Robert Šlechta a Matěj Novotný.

V polovině třetiny nastavil do střely Davida Varvařovského Jansa svůj beton. V čase 34:36 pálil z mezikruží Marek Soukup. Kotouč se po jeho střele odrazil od Martina Psohlavce přesně do jízdy Marka Hořejšího, který ho poslal do odkryté části branky - 1:1. Necelé tři minuty před koncem třetiny založil zpoza své branky akci Kryštof Bulka a vypadalo to, že skončila gólem, jenomže kotouč nakonec přes ležícího Jansu do branky neprošel. Chvilku na to chyběl před brankou Vojtěchovi Čihařovi parťák na dorážku a tak si kotouč před odkrytou částí své branky převzal jeden z plzeňských mladíků. Ve třicáté deváté minutě došlo za karlovarskou brankou ke kolizi, která přerostla ve strkanici, což rozhodčí ocenili menšími tresty.

Část oslabení si karlovarští junioři přenesli i do poslední části, ale na průběhu hry to nebylo úplně poznat. Ve čtyřicáté druhé minutě se do šance dostali Jakub Galnor, jeho střelu z úhlu Jansa u bližší tyčky zastavil. Nahození Matyáše Berana od modré o fous minulo branku. Ve čtyřicáté páté minutě se David Varvařovský v rychlém brejku hnal k brance, jenomže Daniel Jansa se natáhl před odkrytou část branky a tak bylo po nadějích.

V čase 47:41 na sebe do kruhu natáhl soupeře Vít Záhejský a poté poslal kotouč do mezikruží zcela volnému Vojtěchovi Steklému, který jej švihem nasměroval za Jansova záda - 2:1. Krátce po polovině třetiny došlo před plzeňskou brankou k menšímu závaru a kotouč chtěl do branky procpat Matěj Novotný, jenomže narazil na odpor bránících hráčů. Chvilku na to musel do práce opět Martin Psohlavec, jehož pozornost prověřil Daniel Hála. I při svém dalším oslabení plzeňští mladíci vyrazili na výlet do pásma. Tam si od nich kotouč převzal Robert Šlechta, který ho před brankou předal Ondřeji Dorotovi, jeho střela se však odrazila od Jansy a tak akci zakončil z hranice kruhu Jakub Galnor, před nímž kotouč vyplaval - 3:1.

Posledních pár minut před koncem zápasu to na ledě doslova lítalo a energetici se snažili pálit při každé příležitosti. Daniel Jansa však svou branku zamkl. Klíč nenašel ani při svém dalším pokusu David Varvařovský. Pěknou akci Ondřeje Dorota a Jakuba Galnora při poslední přihrávce před brankou zastavil svou holí Jan Skok. V čase 58:53 se po zakázaném uvolnění energetiků vhazovalo u jejich branky a plzeňští trenéři sáhli po power-play. Třicet sekund před koncem z kruhu pálil Tadeáš Koubek. Poskakující kotouč se snažil do branky dostat jeden z jeho spoluhráčů, ale proti přesile domácích neuspěl. Se závěrečnou sirénou napětí na ledě vygradovalo v hromadnou bitku ve středním pásmu. S velkým úsilím ji rozhodčí nakonec rozpustili. Menší tresty za hrubost vyfasovali dva hráči z každého týmu. Ani to však energetikům nezkazilo vítěznou euforii a děkovačku před svými fanoušky.

Pod výhru v západočeském derby se podepsal i brankář Martin Psohlavec, který zastavil při své premiéře v juniorském hokeji dvacet pět střel. „Zápas jsem si velice užil. Ze začátku jsem byl nervózní, ale časem to ze mě spadlo. Hodně mi pomohli i kluci,“ usmívá se po úspěšné premiéře Martin Psohlavec a dodává, „chtěl bych také poděkovat trenérům a klukům za důvěru.“

Pavel Arnošt (HC Energie Karlovy Vary):

Myslím si, že kluci dnes podali velmi týmový výkon, který se stupňoval každou třetinou. Ačkoliv jsme byli připraveni, tak nás v začátku utkání trošku z rytmu vyhodila oslabení, která jsme měli. Od druhé třetiny jsme začali diktovat tempo zápasu, což se podle mého názoru vystupňovalo ve třetí třetině. Tam jsme jasně dominovali. Neproměnili jsme ještě spoustu šancí, čímž bychom zápas rozhodli dříve. Jsme rádi, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce, což podpořila kvalitní obrana a výkon brankáře.