Karlovy Vary padly po velkém boji v západočeském derby, play off mizí v nedohlednu

HC Plzeň - HC Energie 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)
Zatímco Plzeňští dnes slavili konečné první místo v tabulce, Energii se naděje na postup do play off vzdálila v nedohledno. Dnes však energetici bojovali do posledních sil, v úvodu šli do dvoubrankového vedení, jenže nakonec se radoval urputnější soupeře. Vítězství Liberce nad Slavií navíc odválo i poslední teoretickou možnost na postup do vyřazovacích bojů. Karlovy Vary si tak budou muset dopít kalich hořkosti až do dna ve čtyřčlenné skupině zklamaných. Karlovarské trefy dnes zařídili Rastislav Dej a Jan Košťál (na snímku), který byl zvolen hvězdou utkání za hostující stranu.
O2 extraliga, 50. kolo, út 9.2.2010, Zimní stadion Plzeň
Plzeň
3:2
1:2, 2:0, 0:0
Branky a nahrávky: 14. Dvořák (M. Heřman), 22. Benda (Jan Kovář, Hvila), 30. M. Heřman (Adamský, Benák) - 5. Dej (Balázs), 6. Košťál (Kumstát, Němec). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Bádal, Charvát. Vyloučení: 5:6, Čutta (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8128. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Plzeň: Pöpperle (Francouz) - Benák, Hanzlík, Benda, Modrý, Dresler, O´Brien, Malena - Lev, Stránský, Kovář, Vlasák, Bomersback, Vampola, Tvrdík, Adamský, Heřman, Dvořák, Vostřák, Pitule, Hvila
Karlovy Vary: Mensator (Sáblík) - Mucha, Lobinov, Prošek, Čutta, Parýzek, Němec, Dobroň, Nosek - Košťál, Kuběna, Budinský, Skuhravý, Skladaný, Hluchý, Zucker, Kumstát, Dej, Hřebejk, Melenovský, Balázs

Do zápasu vstoupili aktivněji hosté, kterým šlo prakticky o bytí a nebytí. Paradoxně největší šanci úvodu si vypracovali domácí, když Vostřák zachytil vyhození na modré, ale na Mensatora si nepřišel. Energie se dočkala kolem páté minuty. V situaci dva na jednoho prošla přihrávka na Rastislava Deje, který se štěstím propálil Pöpperleho mezi beton a lapačku - 0:1! Odpovědět mohli stejnou kartou modrobílí, ale Heřman s příhrou na Adamského neuspěl. A tak udeřili opět svěřenci kouče Hynka. Po tlaku v útočné třetině vystřelil Jan Košťál a ČEZ Arénou to zahučelo podruhé - 0:2! Do poloviny úvodního dějství dopravili puk do sítě i domácí, podle soudu videorozhodčího v rozporu s pravidly. Navýšit náskok Varů tak mohl Kuběna, ale z mezikruží z první přestřelil. Pak už ale slavila vyprodaná plzeňská aréna. V situaci dva na jednoho střílel Martin Heřman asi nad, ale Mensator povyskočil a odrazil puk přímo na hůl Michala Dvořáka, pro kterého nebyl problém trefit prázdnou branku - 1:2! Úspěch Plzeň nabudil. I díky Mensatorovi ale skórem nepohnul, když si hostující gólman poradil se třemi pokusy Modrého od modré.

V prvních minutách prostředního dějství byl ve znamení obrovského tlaku Plzně. Způsobila je tři rychlá vyloučení hostů, z toho dvakrát za zdržování hry. Indiáni potrestali hned tu první, když po zmatku na brankovišti doklepl za dezorientovaného Mensatora Jan Benda – 2:2! Téměř šedesátisekundová převaha dvou mužů v poli již využita nebyla, přestože Plzeň pálila ze všech pozic, Vlasák byl před hostující brankou na chvilku sám a Bomersback dostal příhru brankovištěm před odkrytou klec. Modrobílí poté ovšem udeřili z ničeho nic. Martin Heřman zavezl touš do pásma, u pravého mantinelu čekal na spoluhráče, ale protože šli střídat, napálil kotouč až od hrazení a ten, ku překvapení všech, skončil za Mensatorem - 3:2! Srovnat krok mohla Energie také v přesilové hře, oslabenou Plzeň pokoušela hlavně pokusy z dálky, Pöpperle se ale činil. I v oslabení měly Vary dobrou příležitost. Kumstát ujel mezi oběma obránci při zblokované střele od modré, rychle zakončený blafák vystihl domácí gólman. Karlovarský dlouhán se poté možná právem rozčiloval na rozhodčí, neboť byl v nájezdu nepříjemně atakován soupeřovým bekem. Když pak ukryl do lapačky i pokus Dobroně od modré, vyhráli domácí třetinu bohatou na střely (18:10) 2:0.

Hned po pětatřiceti vteřinách hry se kotouč proskákal na volného Bomersbacka, kterého v sólu jako strom podsekl Němec. K exekuci nařízeného nájezdu se postavil Hanzlík, jehož pokus do bekhendu skvěle zastavil nastavenou lapačkou nad betonem Mensator. V domácím oslabení sváděl souboj Pöpperle s projektily od modré, speciálně s Němcem. Jeho pokusy ukryl do lapačky, v hrudi i mezi betony a nedovolil tak dorážet Kumstátovi. Na druhé straně zahrozil po buly z první Adamský, Mensator měl plné betony práce. Další branku mohl přidat i Stránský, který střílel z pravého kruhu a hostující gólman nic neviděl přes clonícího protihráče, touš jen těsně míjel spojnici. Adamský po chvilce přebruslil obránce a zkoušel kličku do bekhendu, ta skončila na pravém betonu Mensatora. Když se v závěru poslední dvacetiminutovky dostal na povrch výsledek z Budějovic, šel hokej stranou. V euforii hrající Plzeň nedovolila hostům již vůbec nic.

Marian Jelínek (Plzeň): "Sice jsme vyhráli základní část, ale dnešní utkání jsme nesehráli dobře. Takhle v play off hrát nemůžeme. Na druhou stranu bylo těžké hráče motivovat, protože na kostce viděli ostatní výsledky. Věděli jsme, že nemůžeme vyhrát pohár a zároveň prohrát zápas. To by pak pro fanoušky nebyla ta pravá radost. Jsem rád, že jsme to otočili. Pocity jsou příjemné, ale to nejdůležitější nás teprve čeká v play off."

Pavel Hynek (Karlovy Vary): "V první řadě gratuluji Plzni k vítězství po základní části. Do zápasu jsme vstoupili dobře a v šesté minutě jsme vedli 2:0. Zápas se ale lámal ve druhé třetině, kdy jsme v prvních deseti minutách byli snad pětkrát vyloučeni. Oslabení nás stála hrozně moc sil a ty nám potom v závěru chyběly. Také jsme hráli nějaké přesilovky, ale v zakončení nám chyběl větší důraz. Celkově jsme si za dnešní výkon alespoň bod zasloužili."