HC Energie Karlovy Vary

Obrat proti Liberci téměř dokonalý

K a r l o v y  V a r y - Po dvou třetinách dalšího ze soubojů s konkurentem o play-off to s Karlovými Vary nevypadalo vůbec dobře. Dvoubrankové manko však dokázali smazat svými trefami Netík a kapitán Ptáček. Důležité tři body Energie nakonec nevybojovala, ale v předposlední minutě prodloužení rozhodl úspěšnou ranou obránce Lukáš Galvas. Obrat v utkání přinesl Energii cenné dva body, o jeden ztracený bod však narostla ztráta na osmé Kladno.
Tipsport Extraliga, 45. kolo, ne 1.2.2004
Karlovy Vary
Liberec
3:2p
0:1, 0:1, 2:0 - 1:0
Branky: 44. Netík (Lipianský), 50. Ptáček (Lipianský, Netík), 64. Galvas (Netík, Vantroba) - 4. Rolínek (Čermák, M. Hájek), 40. Čakajík (Rolínek, Čermák). Rozhodčí: Jebavý - Čížek, Padevět. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 3870.
Karlovy Vary: Barta - D. Hájek (41. Jan Kudrna), Ptáček, Galvas, Vantroba, Bauer (21. Kivoň), Rodin - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Netík, Lipianský, Němčický - Jaroš, V. Polák (41. Šinágl), Košťál.
Liberec: O. Svoboda - Jiří Hanzlík, J. Moravec, Jiruš, L. Šmíd, Ťupa, Čakajík - Kašpařík, Novák, Korhoň - Plodek, Rozsíval, Čermák - Rolínek, Verčík, M. Hájek.

Komentář k utkání

Se silně oslabeným útokem bez Alinče, Jantovského, Bednaříka a podivně odejitého Tvrdíka nastoupili dnes domácí do dalšího veledůležitého zápasu o možnost účasti v play-off. Liberečtí Tygři nejsou zrovna oblíbeným soupeřem Karlových Varů. Vzpomínka na ztracené body z loňského posledního vzájemného zápasu byla i mezi diváky ještě velmi živá.

Již po 30 sekundách vyslali domácí první nebezpečnou střelu na Svobodovu branku. Puk z Bauerovy hole však gólman hostí vytěsnil rozklekem mimo tyče. Další hra však připomínala extraligový hokej jen podle loga pod střechou stadionu a to i přes to, že na konci 4. minuty vstřelili hosté Rolínkem svou první branku. Střelec branky zpracoval přihrávku, ocitl se sám před Bartou a pod jeho tělem poslal puk za brankovou čáru. Domácí se pokusili odpovědět zvýšenou aktivitou, ale jejich pokusy byly pro Svobodu jen málo nebezpečné. Jediným oživením hry v dalším průběhu první části hry byly tři přesilovky domácích, ale zůstaly ve statistikách jako další nevyužité. Snad jediná kloudná střela během tohoto neslaného a nemastného úseku hry byla ta, kterou orazítkoval Hájek levou tyč Svobodovy branky. Do šaten vyprovodil hráče pískot slušně zaplněných tribun, neboť divácká představa o tom, jak se hraje o play-off ani v nejmenším nekorespondovala s děním na ledě v podání domácích hráčů.

I hra na začátku druhého dějství se nesla zcela v duchu dějství předchozího. Bezzubý tlak domácích a úporně bránící modrý val na modré čáře, dával tušit, že se dnes diváci žádného velkého hokeje nedočkají. Jen během 23. a 24. minuty vyhodili hosté pětkrát na zakázané uvolnění. O minutu později hráli Tygři svou první přesilovku. Hráli ji na pohled mnohem aktivněji než domácí, přesto se ani oni neradovali. Pár ošemetných situací před Bartou vyřešili karlovarští obránci se štěstím a tak se stav neměnil. Hosté pak opět přešli k osvědčené taktice, bránili tvrdě a sveřepě střední pásmo a mohli se spoléhat na střeleckou impotenci domácích. Dokladem budiž situace při níž se do ofenzivního pokusu vrhl kapitán Ptáček, šikovně objel branku, vystřelil, ale na odražený puk nedosáhli ani Lipianský ani Netík, kteří před Svobodou zůstali prakticky nekrytí. V závěru třetiny z jakýchsi podivných důvodů začali domácí vršit v obraně jednu chybu za druhou, několikrát se jim nepodařilo dostat puk z vlastní třetiny a šikovný Rolínek si poradil se dvěma hráči domácích, naznačil střelu, nahrál Čakajíkovi a ten nezadržitelně trefil pod víko. Stav 0:2 po dvou třetinách jen dokumentoval dosavadní zoufalý herní projev Energie Karlovy Vary, kterému chybělo snad vše, co dělá moderní hokej hokejem : zdravá míra agresivity, rychlost, pohotovost, tvrdost, vtipná kombinace a přesná střelba zůstala daleko od domácího ledu.

Už od první minuty třetí části hry se snažili domácí přesvědčit diváky, že hokej hrát umí. Postaralo se o to hned první střídání 1. a 2. útočné řady. Liberečtí si z tlaku pomáhali nenápadnými, ale viditelnými fauly, které rozhodčí toleroval. Ve 44. minutě se konečně zrodil kontaktní gól v brance hostí. Tomáš Netík byl první u volného puku před ležícím Svobodou, který nadvakrát likvidoval samostatný nájezd Lipianského a bezmocného gólmana prostřelil. Domácí otevřeli útočná stavidla a v přemíře snahy zapomněli na zadní vrátka. Těmi se hosté prodrali do šance už minutu po obdrženém gólu. Oheň hasil jen za cenu faulu Kivoň a liberečtí se mohli vymanit z tlaku nebo dokonce zvýšit svůj náskok. Energetici se však ubránili a znovu se nadechli k náporu. Svoboda se ocitl v ohni střel, ale ty buď trefovaly jeho výstroj nebo létaly těsně mimo tři tyče. Z tlaku se však urodila dvojnásobná přesilovka, když byli krátce po sobě vyloučeni Šmíd a Rolínek. Ten zachraňoval svůj tým v poslední chvíli, když při šanci domácích odvezl branku až k zadnímu mantinelu. Přesilovka pěti proti třem trvala pouze 28 sekund. Po rychlé kombinaci mezi Lipianským a Netíkem zakončoval po kapitánsku Ptáček. Závěr třetí třetiny se nesl ve znamení tlaku Tygrů, kteří byli zřejmě rozhodnuti odvézt si z Karlových Varů všechny body. Nevzdávali se do poslední sekundy, ale jejich plány zhatil jistý Barta.

I v prodloužení se hosté snažili o loupež prémiového bodu. Hra 4 na 4 přináší však zcela jiné herní varianty než při plném počtu hráčů, a tak se do přečíslení snadno dostávali i domácí. To poslední zakončil přesnou střelou pod víko Lukáš Galvas a zajistil tak domácím dvoubodové vítězství.

Ohlasy trenérů

Richard Farda (Karlovy Vary): Chtěl bych našim hráčům poděkovat jak se ve třetí třetině dali dohromady. Za stavu 0:2 málo kdo věřil, že budeme bodovat, zvlášť když nám chybělo několik hráčů. S výkonem mužstva jsem maximálně spokojen hlavně ve třetí třetině.

Karel Dvořák (Liberec): Zápas jsme nerozehráli špatně a v první třetině jsme byli lepším týmem. Ve druhé nás domácí zatlačili, ale skórovat se podařilo opět nám. Místo toho, abychom ve třetí třetině především bránili, zbytečně jsme chodili dopředu, a to i v oslabení. Stalo se, co se stalo, v přesilovce pět na tři domácí vyrovnali na 2:2. V dobře rozehraném utkání jsme se připravili o body nedisciplinovaností některých hráčů.

Související články