Odpolední vystoupení patřilo energetikům

HC Energie - HC Mountfield 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Netradičně již ve tři hodiny odstartovalo jediné extraligové utkání dne, které navíc připomnělo semifinále loňského play off. Na bleskový zásah Hluchého našel ještě odpověď tradiční střelec vzájemných soubojů Vydarený, branky Václava Skuhravého a Davida Zuckera již ale znamenaly dostatečný náskok pro Energii. Soustředěným výkonem v obraně povolili Karlovarští soupeři jen snížení, a po dvou porážkách si tak zajistili cenné body.
O2 extraliga, 12. kolo, ne 5.10.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
České Budějovice
3:2
1:0, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 2. Hluchý (Grof, Bílek), 31. Skuhravý (Hanzlík, Košťál), 49. Zucker (Dej, Zaťovič) - 24. Vydarený (Veselý, Poživil), 59. Kůrka (Frolo). Rozhodčí: Svoboda - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:0. Diváci: 3340. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Jiří Hanzlík, Dobroň, Mudroch, Grof, Řezníček, Prošek, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Bílek, Skladaný, Hluchý - Zucker, Dej, Zaťovič
České Budějovice: Turek - Poživil, Gřegořek, Sičák, Toman, Frolo, Vydarený, od 21. navíc Mucha - Kotrla, Vak, Veselý - Duda, Huml, Kůrka - M. Hudec, Šimánek, Sailer

Přestože repríza semifinálového souboje z jarního play off začala v 15 hodin, oba týmy už měly svůj nedělní oběd nepochybně dobře strávený. Důkazem byla obrovská šance Šimánka, který už ve druhé minutě z ideální pozice ztroskotal na Mensatorově vyrážečce. A hned z protiútoku se dokonce měnilo skóre. Grofova střela se odrazila k úplně volnému Milanu Hluchému, jehož příklep do prázdné branky musel slavit úspěch.

Povzbuzená Energie se dále tlačila do zakončení. Skuhravý snad třikrát testoval pevnost Turkova betonu, Melenovský pak sám před brankářem nezkrotil kotouč. V sedmé minutě se ale domácí dopustili faulu a po chvíli zvýraznil jihočeskou výhodu dalším nedovoleným zákrokem Hanzlík. V drtivém tlaku bušil do Mensatora Duda, Toman i Veselý, ale karlovarský brankář se štěstím odolal.

Po ubráněném oslabení začali energetici sbírat síly a herní jistotu museli hledat i zklamaní hosté. Pěkných pár minut se proto hrál hokej jako v NHL, až v 18. minutě přinesl mezi mantinely opět trochu vzruchu přihrávající Dej a v krkolomné pozici zakončující Zaťovič. Následnou přesilovku odmítl potrestat po pěkné kombinaci střílející Kristek.

Přestávka přišla vhod MOUNTFIELDu. Po návratu na led spustili Bokrošovi svěřenci v domácím útočném pásmu žhavé tango a Menstor si málem prošoupal betony. Když už se zdálo, že největší nápor podpořený přesilovkou skončí, švihnul od modré do klubka těl Vydarený a bylo srovnáno.

Ne však na dlouho. Přesně v polovině duelu si Energie vybojovala početní výhodu, kterou proměnil díky přesné ráně od modré Václav Skuhravý. Závěr druhé třetiny byl ve znamení čtyřminutové přesilovky domácích po nešťastném zásahu Dudovy hole do obličeje Romana Proška. Přestože se v obličeji karlovarského beka krev neobjevila, vysloužil si rošťák ze Sokolova trochu přísný druhý menší trest za následnou hrubost. Domácí ale svou výhodu příliš nezvládli a do kabiny museli odcházet opět jen s těsným vedením.

Úvod třetí dvacetiminutovky patřil zelenobílým. Zejména Skladaného formace pořádně zatápěla budějovické obraně i výbornému Turkovi. Hluchý několikrát bušil z výhodné pozice do budějovických vrat, v samostatném úniku dokonce jen těsně minul cíl. Blízko úspěchu byl rovněž Procházka, jehož drzý nájezd od mantinelu zablokoval až ležící gólman. Dvoubrankového vedení se Energie dočkala ve 49. minutě. Po akci celého útoku se do zakončení propracoval David Zucker. Byl ale hodně nešetrně tísněn a puk mu trochu utekl. Zvolil proto nevídané zakončení s holí prostrčenou mezi svýma i soupeřovýma nohama. Nečekaný padáček překvapil i Turka, který hlídal jen spodní část branky.

„Zuckerova vánočka“ dodala domácím hokejkám klid. Západočeši jen čekali na obranné modré a spolehlivě rozráželi nájezdy nervóznějších Jihočechů. Přes pevnou obranu se dostal jen Vak, jenže samotného před brankou ho o puk obral šikovný Mensator. Nakonec ale k dramatu přece jen došlo. Minutu a půl před třetí sirénou využil ojedinělé chyby domácích zadáků Tomáš Kůrka a pod brankářovou vyrážečkou našel volný prostor. Jenže ani závěrečná power play obrat nepřinesla, a tak plný bodový zisk mohli ve vyrovnaném utkání oslavit úřadující vicemistři.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): Určitě jsme rádi, že jsme vybojovali tři body. Hodně důležitý byl gól na 3:1. Velmi dobře jsme hráli ve středním pásmu, mnohem lépe než v předchozích domácích zápasech.

Ernest Bokroš (České Budějovice): Musíme být nespokojeni, nezískali jsme ani bod. I když oproti domácímu utkání s Mladou Boleslaví se hra trochu zlepšila. Máme dost kolísavé výkony a bodů získáváme málo.