Přepište dějiny: Energie vyhrála na Spartě!

P r a h a - Stalo se to, co očekával asi málokdo. Zřejmě jen ti největší a nenapravitelní optimisté věřili, že hokejisté Energie přivezou z ledu úřadujícího mistra všechny tři body. Leč stalo se a Karlovy Vary si poprvé ve své extraligové historii odvážejí ze Sparty bodový zisk a to hned plný! Hrdinou zajímavého zápasu se stal Libor Pavliš, který zajistil body pro Energii vítěznou trefou necelé tři minuty před koncem. Sparta podlehla Karlovým Varům na vlastním ledě 2:3 po třetinách 1:0, 0:2, 1:1 a klesla na osmou pozici, zatímco Energie zůstává šestá.
Český Telecom Extraliga, 26. kolo, pá 29.11.2002
Sparta
2:3
11. Šrek (Zelenka, F. Ptáček), 48. Tomík (Leška, Jiruš) - 39. Opatovský (Punčochář, Kverka), 39. Tvrdík (Kraus), 58. Pavliš (Hlavačka, Krajíček). Rozhodčí: Svoboda - Šátava, Rouspetr. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4490.
Sparta: Bříza - J. Nedvěd, Srdínko, F. Ptáček, Šrek, Richter, Jiruš, Slavík, Jan Hanzlík - Kratěna, Branda (56. Vondráček), Tomajko - Zelenka, P. Martinec, Žemlička - Tomík, Leška, Kubinčák
Karlovy Vary: Franěk - P. Punčochář, Mádl, Hlavačka, Krajíček, Bauer, Rodin - Skuhravý, Pavliš, Němčický - Balázs, Tvrdík, Kraus - Opatovský, Kverka, Košťál - Tvrdek, Pech, L. Vlček

Před tradičně poloprázdné a mlčenlivé tribuny nastoupili karlovarští hokejisté k jedenáctému pokusu bodovat na ledě pražské Sparty, úřadujícího mistra extraligy. Cestu do ochozů T-mobile Arény si našlo necelých 4500 diváků a tak se o rušení takřka hřbitovní atmosféry musel postarat početný houf karlovarských příznivců. Ti ale mnoho důvodů k radosti při sledování první třetiny neměli. Hra na obou stranách byla opatrná a vycházela především ze zabezpečených obran. Po náznacích šancí na obou stranách se dostal do první vážnější příležitosti až domácí Branda na začátku 11. minuty. Ležícího Fraňka nepřehodil, ale Sparta si alespoň vynutila první přesilovku, když na trestnou lavici putoval Punčochář za držení. A hned po půl minutě mohli sparťanští příznivci vyskočit ze sedadel, protože zpoza branky našel Zelenka volného najetého Šreka a ten nekompromisně překonal Fraňka mezi betonem a vyrážečkou, Sparta vedla 1:0. Následně dostala šanci zahrát si v početní převaze i Energie, ale při vyloučení motivovaného Tomíka si nevypracovala ani jednu možnost ke srovnání skóre. Naopak mohlo být hůř, když Tomík ihned po naskočení do hry dostal přihrávku za obranu a sám se řítil na Fraňka. S pukem ale míchal tak dlouho, až mu sjel z hole. V poslední dvou minutách se osmělili i Karlovarští a především při akcích Tvrdíkova útoku se Bříza musel zapotit.

Zdálo se, že druhá třetina bude pokračovat v nastoleném trendu. V 26. minutě ale hosté naznačili, že nepřijeli jenom bránit. Kraus a po něm ani Balázs netrefili přihrávky podél brankové čáry. Energie zvýšila důraz a častěji se dostávala před Břízu, snahu však přibrzdilo Vlčkovo vyloučení za důraz u mantinelu posouzený jako napadení. Po obětavých obranných zákrocích ale ujel před koncem oslabení Balázs s Hlavačkou a Bříza se proti druhému jmenovanému vyznamenal pohotovým skluzem. Když pak Martinec sám před Fraňkem pálil jen do tyčky, definitivně převzala taktovku závěru druhé části Energie. Gól na holi měl Pavliš, o puk ho okradl Kubinčák, karlovarský tlak však rezultoval ve vyloučení obránce Richtera. V přesilovce zamkl domácí třetí útok Energie, přesto uhodilo až za plného stavu hráčů na ledě. Po skvělé spolupráci Kverky a Punčocháře se v 38. minutě zjevil před Břízou Opatovský, neunáhlil se, gólmana si položil a pohodlně doklepl do prázdné branky. Vyrovnávací gól vlil hostům ještě více života do žil a za minutu a devět sekund už Karlovarští vedli. Jakub Kraus převzal ve středním pásmu puk, projel po levé straně až za branku a elegantní zadovkou vyzval Michala Tvrdíka ke vstřelení vedoucí branky. Zakřiknutá Sparta už do přestávky odpovědět nedokázala, i když se jí naskytla příležitost v podobě druhého vyloučení Petra Punčocháře.

Pokračující početní výhodou Pražanů začala poslední třetina. Obránce Nedvěd se nechal unést útočnými choutkami a dal tím možnost Davidu Balázsovi, jenž pokus o únik v oslabení do konce nedotáhl. Karlovarské hokejisty zdobila bojovnost a vůle, kterou obětavým lehnutím do střely potvrdil Košťál. Od něj se odrazem dostal puk k Opatovskému a ten okamžitě zahájil sólovou jízdu vstříc Břízovi. Domácí Jiruš nemohl jinak, než hákovat a darovat tak Energii přesilovku. Jenže hosté se neprosadili a za to přišel trest. Pár sekund po návratu Jiruše se v 48. minutě Leška v kruhu zbavil obránce, dal do jízdy Tomíkovi, který bez váhání prostřelil svého bývalého spoluhráče Fraňka a vyrovnal na 2:2. Radost z první extraligové trefy za záda Petra Fraňka dala předloňská karlovarská hvězda patřičně najevo. Energie se stáhla do obrany a její hluční fanoušci trnuli dál. Velice přísně byl totiž vyloučen kapitán Mádl a Sparta v přesilovce na ledě zle zatopila. Petr Franěk ale třemi fantastickými zákroky z říše snů odolal i jasným tutovkám třetího domácího útoku. Po těchto okamžicích jako by se hra zastavila. Snad jen Tomík dvakrát zkoušel štěstí a led opustil Branda, který si přivodil bolístku při pokusu o průchod podél mantinelu. Až v 58. minutě se dopředu probíjel opět Martin Opatovský, tentokrát však přenechal Němčickému, po jehož střele „zazvonila" maska sparťanského brankáře. Vhazovalo se proto před Břízou a přišla zlatá chvíle Libora Pavliše. Ihned po buly vypálil Hlavačka a clonící Pavliš tečoval za záda Břízy, který zůstal dlouho klečet na kolenou, jako by nevěřil, že právě inkasoval rozhodující branku. V sektoru fanoušků hostujícího týmu propukla pravá euforie zařezávající se do ticha holešovické haly. Oddechový čas ani dvacetisekundová hra bez brankáře už Spartě nepomohly. Karlovy Vary poprvé vybojovaly vítězství na jejím ledě a osiřelé tribuny sledovaly spolu s ledaři neznámou děkovačku, která přeci jen několik málo zvědavých domácích diváků na kvapném odchodu zdržela.

Pavel Hynek (Sparta Praha): "Špatně jsme se vyrovnávali s úpornou a důraznou obranou soupeře. Postrádali jsme pohyb a do útoků jsme se dostávali pouze nastřelením puku a forčekinkem. Zlom nastal v závěru druhé třetiny, kdy jsme svou nedůsledností pustili soupeře do vedení. Ve třetí části jsme zlepšili výkon a dokázali vyrovnat. Škoda ale, že jsme v aktivitě nevydrželi až do konce."

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Z utkání jsme měli určité obavy, protože nám nevyšel předešlý zápas ve Zlíně a navíc na ranním tréninku nám chybělo pět hráčů základního kádru. První třetina byla bez agresivity, nasazení, ale od druhé jsme začali soupeře přehrávat v útočném pásmu a podařilo se nám dát dva rychlé góly. Ve třetí třetině jsme se chtěli zaměřit na obranu a brejky, ale po naší chybě Sparta vyrovnala. Bojovností a vůlí jsme nakonec vyhráli a získali historicky první body na Spartě."